KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Avukatlara fırça
Avukatlara fırça
Güncel
09 Ekim 2010 Cumartesi 16:17
  • 4314
  • 8

Avukatlara fırça

Kocaeli Barosu’nun kongresini izleyen bir avuç avukat da sık sık sigara ve çay molası verince, eski başkanlar çileden çıktı

Kocaeli Barosu`nun 31. olağan genel kurulu Sabancı Kültür Sitesi`nde düzenlendi. Yarın saat 10.00`da Kocaeli Adliyesi`nde konulacak iki sandıkta yeni başkanını seçecek olan Baro`nun yaptığı kuruluna katılım az olması Av. Hüseyin Acurman, Cengiz Sarıbay ve Fahri Örengül`ü çileden çıkarttı. Ülkenin gittikçe geriye doğru giderken avukatların kendi davalarına sahip çıkmadığını söyleyen Acurman, Sarıbay ve Örengül Yargı`nın siyasallaşmasına tepki gösterdi.
 

PROTOKOL KATILMADI
Genel kurulda divan başkanlığını Cengiz Sarıbay yaparken, başkan yardımcılığını İrfan Kurt, katipliği ise Hande Agan ile Fırat Fırıncı yaptı. Başta vali olmak üzere hiçbir belediye başkanının katılım göstermediği genel kurulda; Başsavcı Fatih Özdemir, KOÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönül Balkır, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Cüneyt Özkürkçügil, ADD Kocaeli Şubesi Başkanı Banu İlter, Kızılay Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Aykut Sami Ünal, İç Mimarlar Odası Başkanı Özgür Algan, SP`den istifa eden Erol Pekcan, eski baro başkanları ve bazı avukatlar hazır bulundu.
 

ARIKAN DUYGULANDI
Divan başkanı olarak ilk konuşma yapan Cengiz Sarıbay, anlamlı mesajlar verdi. Sarıbay, “Konuşması gerekenler konuşmazsa susması gerekenler konuşur. Avukatlar susmamalı. Tür Hukuk Teşkilatı`nın tek bir Anayasa`sı vardır” dedi. İki yıldır yaptığı başkanlık görevinin son konuşmasını yapan Cumhur Arıkan ise, duygusal anlar yaşayarak göz yaşlarını tutmadı. Yargı`nın bağımsızlığı savaşını hala kazanamadıklarını söyleyen Arıkan, “Bunun için kurumsal bir fedakarlık gerekiyor. Geçici ve küçük menfaatler bazen bizlere büyük gelişmeler olarak gösterilip avutulmamız sağlanıyor. Ülke sorunlarını dile getirmek siyaset yapmakla eşleştiriliyor” diye konuştu.
 

ELBİSE FARKI
Genel kurulda ayrıca Baro`da 20. yılını dolduran avukatlara plaket verildi. 1980 yılında Baro Başkanlığı yapan Tacettin Değer, ödül verdikten sonra referanduma ilişkin yaptığı açıklamayla büyük alkış aldı. Değer, “Ben 1980`i de 2010`u da gördüm. İkisinin arasında sadece elbise farkı var. Hukuksal açıdan 2010 Anayasa`sı 1980 Anayasası`ndan daha kötü olmuştur” şeklinde konuştu. Plaket törenin ardından Baro`nun faaliyet raporlarının okunmasına başlandı. Bu sırada avukatların çay ve sigara molası vermesi Hüseyin Acurman başta olmak üzere divan başkanı Cengiz Sarıbay ve eski Baro Başkanı Fahri Örengül`ü çileden çıkarttı.
 

ACURMAN SERT KONUŞTU
Sarıbay, “Zaten az kişisiniz bir de dışarı çıkıyorsunuz” diye tepki verirken; Acurman, “İçim yanıyor. Sanki ülkemizde hukuk tavan yapmış, hiç sorunumuz yok. Şu hale bak. Salonda ne komisyon başkanı ne vali ne de belediye başkanı var. Derdimizi kime anlatacağız? Telefonlarımız dinleniyor. Bunun hesabını kim soracak? Dönüşü olmayan bir yola gidiyoruz. Kenetlenmemiz lazım. Referandum sürecinde barolar birliği bile kenara atıldı. Vatandaş neye oy verdiğini bilmedi. Bu ayıp bize yeter. Ülke elden gidiyor. Herkes dışarıda oy pazarlığı yapıyor” diyerek kızgınlığını belirtti.
 

SEÇİM PAZARLIĞI
Fahri Örengül ise, “Hepimiz kendimize gelmek zorundayız. Baro siyaset üstüdür. Burada sorunları tartışmamız gerekirken herkes dışarıda oy pazarlığı içinde. Kentin dinamikleri de burada değil. Burada hukuku tartışmalıyız” ifadelerini kullandı. Saffet Koşar, Abdülkadir Küçükbayrak ve Turgay Karaman da genel kurulda söz alarak hukukun üstünlüğünün yok edilmeye çalışılmasına değindi. Küçükbayrak artık Barolar`ın hukuk üretemediğini söylerken, Saffet Koşar referandumla iktidarın hukuk üzerinde olacağı endişesini taşıdığını belirtti. 12 Eylül dönemini yaşayan Karaman da hukukun üstünlüğü ilkesinden vazgeçilmemesi gerektiğini vurguladı.
 

TEHLİKENİN FARKINDAYIZ
Genel kurulun sonunda başkan adaylarına kurayla belirlenen sıralamaya göre söz verildi. İlk olarak konuşma yapan İsmail Çömlekçioğlu, “Demokrasinin temeli laikliktir. Hukuk yoluyla bu ülkenin yok edilmesine asla seyirci kalmayacağız. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, siyasetçileri hukuku bir araç olarak görmelerinin önüne geçilmelidir. Hakim ve savcı bağımsızlığının sözde olduğu yerde görev barolarımıza ve avukatlarımıza düşmektedir. Siyasetçiler de mesleki alanlarımızın daraltılmasına gitmektedirler. Esas zararı ilerleyen süreçte toplumun tamamı görecek. Savunma hakkı olmazsa yargılamanın olmayacağı açık. Bizler sorunların ve gelecekteki tehlikenin farkında olmakla birlikte sorunların hep birlikte üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz” dedi.
 

YASALARIN İÇİ BOŞALTILIYOR
Son yıllarda hukuk sisteminde çeşitli kaoslar yaşandığını belirten Sertif Gökçe ise, “Hukuka çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde avukatlık mesleği itibar kaybediyor. Biz ya o ya da bu demeyeceğiz. Meslek sorunlarıyla ilgileneceğiz. Sorunların çözümü saygın, etkin ve güçlü bir Baro`yu sunuyor. Biliyoruz ki Baro`yu yönetmek avukatları yönetmek değildir. Topluma önder olmaları avukatların şartıdır. Mesleğimiz geliştirileceğine yasaların içi boşaltılıp geriye götürülmüştür. CMK uygulaması şekli bir uygulamaya dönmüştür. Mesleğimizin en önemli sorunlarından biri de hukuk fakültelerinde gerekli eğitimin verilmemesidir. Baro`nun kentten kopuk olması düşünülemez. Doğaya ve çevreye verilen zarar artmaktadır. Bu konuda çevre koruma izleme kurulu oluşturacağız” şeklinde konuştu.
 

ÜVEY EVLAT KONUMUNDAYIZ
Yönetim kurulu oluşturmadan yalnızca başkan adayı olan Örfü Köksal, söyleyemeyenleri söylemek için aday olduğunu dile getirdi. Köksal, “Adalet camiasının üvey evladı konumuna gelmiş durumdayız. Her kongrede sorunlarımızı konuşuyoruz ancak bir arpa boyu ilerleyemedik. Arzuhalciler bizim işimizi yapıyor artık. Açılım denilen şeyin bizim mesleğimizde de yapılması lazım. Yoksa bizim boşluklarımızı başkaları doldurur” diye konuştu. Son olarak konuşma yapan Tamer Solakoğlu ise şunları kaydetti; “Barolarımız`ı günümüzün yeni kavramlarına uyarlamak daha saygın ve güçlü bir Baro yaratmak gerekiyor.
 

SİYASİ PARTİLER KANUNU
İnsanımızın laik bir anlayışa ve adaleti gerçekleştirecek hukuk devletine ihtiyacı var. Her şey hukuka uygun yapılmalıdır. Toplu tutuklamaların yaşandığı davalarda neyle suçlandıkları bilinmemektedir. Tutuklama tedbiri neredeyse infaza dönüştürülmektedir. Dünyanın hiçbir modern ülkesinde bu kadar iş yükü yok. Yeni Anayasa çalışmaları yapılırken Barolar`ın, üniversitelerin ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmalıdır. Yeni Anayasa hazırlanırken, siyasi partiler kanunu değiştirilmelidir” dedi.
 

BAĞIMSIZ ADAY
Öte yandan yarın saat 10.00`da gerçekleşecek kongrede 4 başkan adayı 10 disiplin kurulu, 26 yönetim kurulu üyesi, 5 denetleme kurulu ve 7 TBB delege adayları çarşaf listeyle seçilecek. Ayrıca yönetim kuruluna 9, denetim ve disiplin kuruluna 3, TBB delege listesine ise 4 kişi girmeye hak kazanacak. Başkan adaylarından Örfü Köksal yönetim kurulu oluşturmadan seçime giderken, Tamer Solakoğlu Gebze ve Gölcük adaylarını boş bırakarak kararı kongreden çıkacak isimlere bıraktı. Tüm başkan adaylarının Gebze için ortak adayı Harun Kaya oldu. Av. Hakan Çelikkeser ise hiçbir başkan adayının yönetiminde yer almadan bağımsız yönetim kurulu adayı olarak yer aldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ