KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
Aydınlar Ocağı’ndan ekonomi konferansı
Aydınlar Ocağı’ndan ekonomi konferansı
Güncel
24 Aralık 2011 Cumartesi 18:48
  • 867
  • 0

Aydınlar Ocağı’ndan ekonomi konferansı

Kocaeli Aydınlar Ocağı, ‘Küresel Kriz Sonrası Dünya Ekonomisinin Yeniden Yapılanması, Türkiye’nin Rolü ve 2012 Beklentileri’ konulubir konferans düzenledi

Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kerem Alkin, ‘Küresel Kriz Sonrası Dünya Ekonomisinin Yeniden Yapılanması, Türkiye`nin Rolü ve 2012 Beklentileri` konulu bir sunum yaptı. Otel Asya`da gerçekleştirilen konferansın açılışında konuşan Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez, “Irak`tan sözde çıkan ABD Türkiye`ye rol vermek istiyor. Füze kalkanı projesi İran ve Suriye`deki füzelerin başlıklarını ülkemize döndürdü. Savaşın eşiğindeyiz” dedi.

 

 

İLK ALTI AYA DİKKAT
Bloomberg HT Ekonomi Direktörü-İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin yaptığı sunumda, “Türkiye ekonomik güç olarak dünyada ilk 20 ülke arasında yer alırken bulunduğu coğrafya itibari ile çok stratejik konuma sahip. Yüksek teknolojiye odaklanmamız gerekiyor. Özel sektör yatırıma teşvik edilmeli. 2012`de enflasyon 6-7 ay beklenenden yüksek seyredebilir.

 

 

TASARRUFA GİTMELİYİZ
Çalışabilir nüfusumuzu azalmasına izin vermemeliyiz. 2050 yılında dünyada çalışabilir nüfusu artan 9 ülkeden biri Türkiye olacak. Harcamalarımızda sakinleşmek gerekiyor. Harcama yapmak yerine tasarrufa gitmeliyiz. Tüketimi kısmalıyız. Nitelikli sağlık hizmeti verecek personel yetiştirme hedefimiz olmalı. Tarım ise asla ihmal edilmemeli. 2035`te su petrolden daha pahalı olacak. Su kaynaklarımızı ihmal etmemeliyiz” diye konuştu.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ