KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Ayışığı’nda çifte konuk
Ayışığı’nda çifte konuk
Güncel
27 Kasım 2010 Cumartesi 15:08
  • 1040
  • 0

Ayışığı’nda çifte konuk

Her hafta sonu kahvaltılı toplantı düzenleyen Ayışığı Derneği’nin bu haftaki konukları Muhammet Saraç ile Gülşen Müstecaplıoğlu oldu

Ayışığı Derneği tarafından, her hafta sonu düzenlenen kahvaltı toplantıya, bu hafta İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kocaeli Şube Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu konuk olarak katıldı. Konuklarına katılımlarından ötürü teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ayışığı Derneği Başkanı Cihat Kaçamer yaptıkları çalışmalar hakkında şu açıklamayı yaptı: “Dernek olarak yardıma muhtaç insanlara elimizden geldiği kadar yardımda bulunmaya çalışıyoruz.


YARDIM EDİYORUZ

Ayrıca kentimizdeki sivil toplum örgütleriyle yakından ilişki kurmak için kendilerini misafir ediyoruz. Tüm dernekler yapacakları faaliyetlerde ücretsiz olarak Ayışığı Kültür Merkezi`nin binasını kullanabilirler. Dernek olarak soğuk kış mevsiminde yetim ve öksüz çocuklara ve mağdur ailelere ve muhtaçlara gıda ve giyim konusunda yardımlarda bulunmaya çalışıyoruz, bunun yanında soba ve kömür ihtiyacını karışlamak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz.”
 

ÖĞRENCİLERE YURT YOK
Kaçamer`in ardından söz alan ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu da dernek çalışmalarını anlattı. Öğrencilere verdikleri burslarla geleceğe yatırım yaptıklarını söyleyen Müstecaplıoğlu “Her yıl 300 üniversite öğrencisine burs veriyoruz ve 178 kardelenimiz var” dedi. Öğrencilerin yaşadığı sorunlara da değinen başkan, Kocaeli`deki öğrenci yurtlarının yetersiz olduğunu vurgulayarak “68 bin üniversite öğrencisi varken sadece 2 bin öğrenciyi karşılayabilecek yurt var gerisi hep fahiş fiyatlı özel öğrenci yurtları bu konuya mutlaka yetkili kurumlar el atmalıdır” diye konuştu.
 

ATIKLARI BERTARAF EDİYORUZ
İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç şirketlerinin hem Türkiye genelinde hem de Kocaeli`de verdiği hizmet hakkında şu açıklamada bulundu: “254 kadrolu çalışan personelimizle tüm evsel atıklar tarafımızca bertaraf edilip düzenli olarak depolanmaktadır. Sanayi endüstri atıklarımız ise İZAYDAŞ toplama tesislerimizde yakarak yok ediliyor. Bu çıkan enerji sayesinde 5,2 kw elektrik üretimi sağlandı. 2009 yılında 200 bin ton tehlikeli atık yaktık. Fakat tehlikeli atıklardan sonradan çıkan emisyon doğaya çok zararlı olduğu için eğer sıkıntı yaratacaksa yakmıyor depoluyoruz. Ayrıca geleceğe yönelik verimli ve kapasiteli projeler için uğraşıyoruz. Bunlardan bir tanesinde biogaz projesidir. TUBİTAK bu konuda çalışmalar yapıyor.”
Ahmet AKÇAALAN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ