KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Aytaç: 2 bin 200 ton BHC var
Aytaç: 2 bin 200 ton BHC var
Güncel
19 Kasım 2012 Pazartesi 13:58
  • 1833
  • 1

Aytaç: 2 bin 200 ton BHC var

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bütçesinin görüşüldüğü İl Genel Meclisi’ne çevre sorunları ve son günlerde kamuoyunu meşgul eden tehlikeli atık BHC vurdu

İl Genel Meclisi`nin kasım ayı toplantısının 13. oturumu Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu`nda gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü`ne ayrılan 150 bin TL`lik bütçenin oy birliğiyle kabul edildiği meclis oturumunda, meclis üyeleri yaşanan çevre sorunlarını ve tehlikeli atık BHC`yi kurumun hizmetleriyle ilgili sunum yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç`a sordu.

 
NEDENLERİNİ SIRALADI
Sunumunda çevre sorunlarına değinen Aytaç, “Çevre sorunlarının nedenleri çarpık kentleşme, nüfus yoğunluğu, sanayi kuruluşlarının çevreyle ilgili teknik altyapılarının yetersiz olması, kirletici vasfı yüksek sanayi kuruluşlarının bir arada bulunması, kimyasal hammaddelerin, özellikle uçucu organik ithalat ve ihracatlarının deniz yoluyla yapılması ve bölgemizdeki limanlarda depolanmasıdır” dedi.  
 
SORULARI CEVAPLADI
Aytaç, 2012 ekim ayı itibariyle çevreyi kirleten kuruluşlara kesilen cezanın miktarını ise 5 milyon 263 bin 714 TL olarak açıkladı. CHP`li meclis üyesi Nurhan Atalay`ın ilimizdeki çevre kirliliği oranlarıyla ilgili sorusunu cevaplandıran Aytaç, “İlimizde çevre kirliliği yoktur diyemeyiz. Ancak elimizden gelen tüm tedbirleri alıyoruz. Fabrikaların bacalarını online izliyoruz” diyerek cevaplandırdı. Aytaç, sunumunun ardından soru cevap bölümünde meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı. 
 
DENETİM YAPIYORUZ
CHP`li Meclis Üyesi Nurhan Atalay “Şirintepe`de zaman zaman ağır kokular meydana geliyor. Çocuklarımız hasta oldu. İl genelinde yaygın bir faranjit hastalığı var. Bunun çevre kirliliğinden dolayı olduğu düşünülüyor. Şirintepe`deki bu hava kirliliğinin nedeni nedir?” diye sordu. Aytaç bunun üzerine “Sağlık Müdürlüğü bu konuda daha doğru bilgi verebilir. Bizler, o bölgede de gerekli tüm denetimleri yapıyoruz” dedi.
 
62 TON İMHA EDİLDİ
Derince Tarım Koruma`da depolanan ve BHC olarak adlandırılan tehlikeli atıklarla ilgili soru soran CHP`li Adnan Tok, ilimizdeki BHC miktarını ve imha işlemlerinin ne aşamada olduğunu merak ettiklerini ifade etti. Depolanan BHC`lerin kontrolleri altında olduğunu söyleyen Mehmet Ersan Aytaç, ilimizdeki BHC miktarını da açıklayarak “2011 yılında 60 ton, 2012 yılında da 62 ton BHC bertaraf edilmiştir” dedi. 
 
2 BİN 200 TON VAR 
Kocaeli`de 2 bin 200 ton BHC bulduğunu açıklayan Aytaç “Ülkemizde bu maddenin yok edilmesini sağlayan bir yer olmadığı için Almanya ile çalışılıyor. Bugüne kadar 432 ton bertaraf edilmiştir. Şuan elimizdeki BHC miktarının tahmini olarak 2 bin 200 ton civarında olduğu düşünülüyor” diye konuştu. Meclis oturumunun ‘dilek ve temenniler` bölümünde söz alan CHP`li Erdal Baş, Kartepe`deki kurumların birbirlerine olan uzaklığına dikkat çekti. 
 
KURUMLAR UZAK
CHP`li Erdal Baş “Bir vatandaş tüm kurumlara uğramak istese sadece vereceği yol parası 25 TL. Bir tane Kent Konseyi var ne işe yaradığı belli değil. Kartepe Belediyesi oy almanın yolunu bulmuş, sabah akşam kahvaltı veriyor. İlçede çorap alacak bir yer yok” diye konuştu. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, CHP`li Baş`ın sözlerine tepki göstererek, “Vatandaşın oyunu bir kahvaltıya bağlamak haksızlık olur” dedi.   
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ