KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Azerbaycan Kültür Evi Türk–Azeri dostluğunu pekiştiriyor
Azerbaycan Kültür Evi Türk–Azeri dostluğunu pekiştiriyor
Güncel
29 Aralık 2012 Cumartesi 12:57
  • 1290
  • 0

Azerbaycan Kültür Evi Türk–Azeri dostluğunu pekiştiriyor

Ziyaretçi akınına uğrayan Seka Azerbaycan Kültür Evi Soykırım Müzesi ve Haydar Aliyev Kütüphanesi sayesinde Türk-Azeri dostluğu Kocaeli’de buluşup, pekişiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye-Azerbaycan dostluğunu ilimizde buluştururuyor. Seka Azerbaycan Kültür Evi`nde Soykırım Müzesi ve Haydar Aliyev Kütüphanesi`nin açılışından sonra Kocaeli ziyaretçi akınına uğramaya ve Türk-Azeri dostluğu gittikçe pekişmeye başladı. Gölcük Ortaokulu öğrenci ve velileri ise dostluk elini ilk uzatan gruplardan biri oldu. Müze ve kütüphaneyi rehberler eşliğinde gezen konuklar, bir yandan Azerbaycan kültürüyle ilgili bilgi alırken bir yandan da Ermeniler`in yaptığı soykırımı gözler önüne seren fotoğrafları görme imkanı buldu.

 
BİR MİLLET, İKİ DEVLET
Açılışında aralarında TBMM Başkanvekili Meral Akşener ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin`in yanı sıra çok sayıda Türk ve Azeri devlet adamının da bulunduğu Azerbaycan Kültür Evi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. ‘Bir millet, iki devlet buluşması` kapsamında açılışı geçtiğimiz günlerde yapılan kültür evi, ilk ziyaretçilerini ağırladı. Gölcük Ortaokulu 46 kişilik bir gurupla Azerbaycan`ın kültürü ve yaşamı hakkında Azeri görevlilerden bilgi aldı.
 
DUYGULANDIRIYOR
Büyükşehir Belediyesi tarafından Seka Kültür Arazisi içinde tahsis edilen 220 metrekarelik Azerbaycan Kültür Evi içinde Ermeni mezalimini gözler önüne seren ve dünyada bir ilk olan Soykırım Müzesi açıldı. Müzeyi dolaşan ziyaretçiler burada yaşanan acı olayların görüntülerini gördükçe duygulu anlar yaşıyor. Azeri Kültür Evi`nde konuk ve toplantı odaları, mutfak ayrıca Azerbaycan Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev`in adını taşıyan bir de kütüphane yer alıyor. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ