KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Azeri Evi’nin açılışında protokol kavgası yaşandı
Azeri Evi’nin açılışında protokol kavgası yaşandı
Güncel
23 Kasım 2012 Cuma 15:55
  • 3903
  • 8

Azeri Evi’nin açılışında protokol kavgası yaşandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katıldığı Azerbaycan Kültür Evi’nin açılışında Başbakan Müşaviri Sadettin Kılıç ile MHP Milletvekili Lütfü Türkkan arasında protokolde yer tartışması yaşandı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın katılımıyla Temmuz ayındaki ‘5. Açılış Bayramı` çerçevesinde faaliyete geçen Seka Azerbaycan Kültür Evi`nde Soykırım Müzesi ve Haydar Aliyev Kütüphanesi`nin açılışı gerçekleşti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin`in katılımı ile gerekleşen törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`i temsilen Prof Dr. Ali Hasanov, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, vali Ercan Topaca, AKP milletvekilleri Zeki Aygün, Fikri Işık, Mehmet Ali Okur, Sibel Gönül, MHP Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, çok sayıda Azeri ve Türk açılışa katıldı.
 
GÖRMEYENLERE İŞARET
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Türkiye-Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar`ın evsahipliğinde gerçekleşen açılış töreni iki ülkenin istiklal marşlarının okunması ve saygı duruşu ile başladı. Halk oyunları gösterilerinin ardından ilk konuşmayı Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar yaptı. Dündar, “Bugünü hem mutlu hem dem mutsuz bir gün olarak nitelendiriyorum. Biz bir millet iki devlet anlayışına uygun davranacağız. Kardeş Azerbaycan bunu her zaman gündemde tutacak. Biz yurtta sulh cihanda sulh diyen bir liderin çocuklarıyız. Ancak çifte standartlarda olanlar yalan tarih yazmaya çalışıyorlar. Müzemiz soykırımı görmeyenlere, duymayanlara işaret olacak bir müzedir” ifadelerine yer verdi.
 
BİZİ GÜÇLENDİRDİ
Başkan Karaosmanoğlu ise, “Biz kardeşiz. Kültürümüz, inancımız, hedeflerimiz pek çok yönüyle birdir. Tarihin cilvesiyle zamanında koparıldık. Ama yeniden Azerbaycan bağımsızlığına kavuştu” dedi. Ardından söz alan vali Ercan Topaca, “Birbirini seven iki kalbin birleşme günüdür bugün. Kentimiz bu tür birleşmelere alışıktır. Adeta bir mozaiktir. Buna Azerbaycan halkının da katılması bizi güçlendirdi. Türkiye ve Azerbaycan iki kardeştir. Bunun gereğini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Biz bize dostuz. Bu amaçla buradayız. Bu kardeşlik bu ev ve müzeyle güçlenecek” dedi.
 
MARMARA`NIN İNCİSİ
Haklının güçlü olduğu bir dünya istediklerini belirten bakan Şahin ise “Ortak inancımızı birleştiriyoruz. Barış şehri, Kocaeli bizim iftiharımız Marmara`nın incisidir. Biz buraya geldiğimizde huzurla geri dönüyoruz. Bugün Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir arada olmanın katmerli mutluluğunu yaşıyoruz. Azerbaycan`a onlarca kez gittim geldim. Olanları yerinde görmüş bir kardeşinizim. Bugün Gazze`de çocuklar ölürken, Suriye`de anneler katledilirken 100 yıl öncenin bize hesabını soruyorlar. Biz bir olacağız birlik olacağız. Haklının güçlü olduğu bir dünya istiyoruz. Yaptığı bütün çalışmalardan dolayı herkese başta başkanım olmak üzere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
TÜRKKAN BAĞIRDI
Programda konuşmaların yapıldığı sırada Başbakan Müşaviri Sadettin Kılıç ile MHP Milletvekili lütfü Türkan arasında protokol yer tartışması yaşandı. Milletvekili Türkkan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü`nün kendi yanına oturmasını istedi. Ancak Ünlü`nün oturmak istediği yerde müşavir Kılıç oturuyordu. Uzun süren tartışmadan sonra MHP Milletvekili Lütfü Türkkan yerinden kalkarak il başkanı Aydın Ünlü`ye sesini yükselterek, “Başkan çabuk gel buraya dedim” diyerek başka bir yere oturdu ve program boyu soğuk durdu.
 
BİR İLK SOYKIRIM MÜZESİ
Konuşmalar sonrasında Azerbaycan Kültür Evi`nin içinde Ermeni mezalimini gözler önüne seren ve dünyada bir ilk olan Soykırım Müzesi açıldı. Ayrıca Azerbaycan`ın kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev`in adını taşıyan bir de kütüphane faaliyete geçti. Azeri Kültür Evi, Seka Kültür Arazisi içinde yer alan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen 220 metre karelik binada faaliyet gösteriyor. Azeri Kültür Evi`nde Soykırım Müzesi, Haydar Aliyev Kütüphanesi, konuk ve toplantı odaları ile mutfak yer alıyor.
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ