KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
SES hastanelerde referanduma gidiyor
SES hastanelerde referanduma gidiyor
Güncel
07 Nisan 2010 Çarşamba 17:20
  • 1053
  • 0

SES hastanelerde referanduma gidiyor

SES Kocaeli Şubesi, sağlık hizmetlerini özelleştirecek Tam Gün Yasası ve Kamu Hastane Birlikleri Yasası’na karşı hastanelerde referandum sandığı kurdu

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Kocaeli Şubesi, Tam Gün Yasası ve Kamu Hastane Birlikleri Yasası'na karşı hastanelerde referandum sandıkları kurdu. Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yemekhanesi önünde de sandık kurmak isteyen SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven ve şube yöneticileri, özel güvenlikler tarafından engellendi. Başhekimlikle yapılan görüşmelerden sonra sandıklar polikliniklerin girişine kuruldu.

REFERANDUMA ÇAĞRI
Halka yönelik yapılan açıklamada, sağlık emekçilerinin hastanelerin özelleştirilmesine ve güvencesiz çalıştırma koşullarına karşı mücadelelerini kararlılıkla sürdürecekleri belirtildi. Tam Gün ve Kamu Hastaneleri Birlikleri Yasasıyla birlikte devlet hastanelerinin özelleşeceğine dikkat çeken SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, yine yasayla birlikte sağlık çalışanlarının taşeron ya da sözleşmeli çalışma koşuluyla istihdam edileceğini vurguladı.

NİTELİKLİ SAĞLIK İÇİN
Hastanelerin sınıflandırılacağını ve bu sınıflandırmalarda vatandaşın parasına göre hastane tercihi yapmak zorunda kalacağını ifade eden Gülseven, “Sağlık emekçilerinin bu yasayla iş ve ücret güvenceleri ortadan kalkacak. Hastaların cepten ödemeleri kat kat artacak. Hastane ve tedavilerde SGK'nın karşıladığı tıbbi gereçlerin kalitesi düşücek. Hastaneler ve çalışanlar arasında rekabet olacak. Bizler bu yasanın meclisten geçmemesini ve herkese eşit, ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli sağlık hakkı istiyoruz” dedi. Açıklamaya Dev Sağlık-İş ile Emek Partisi de destek verdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ