KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Bakan Kaymakam'a fena kızdı
Bakan Kaymakam'a fena kızdı
Güncel
23 Eylül 2009 Çarşamba 12:06
  • 2184
  • 0

Bakan Kaymakam'a fena kızdı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Çayırova Kaymakamı A. Selim Parlar'a niye 'işgüzar' dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Çayırovalı iş adamlarına, Gebze Ticaret Odası`ndan ayrılmaları için yazı gönderen Çayırova Kaymakamına cevap devletin tepesinden geldi. Bakan Ergün, Çayırova Kaymakamı Parlar için, “işgüzarlık yapmış' dedi. Ramazan Bayramı`nın ilk günü Gebze ve bölgesindeki bayramlaşma programlarına katılmak için gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Çayırova Kaymakamı A. Selim Parlar`ın gönderdiği resmi yazıyı kastederek, “Kaymakam işgüzarlık yapmış. Üzerine vazife edinmiş. Kendisiyle konunun ne alakası var' dedi. Elinde hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen Çayırovalı iş adamlarına Gebze Ticaret Odası`ndan(GTO) ayrılmaları için yazı gönderen Çayırova Kaymakamı Parlar`a ilk tepki Çayırovalı iş adamlarından gelmişti. Çayırova Genç İşadamları Derneği(ÇAYGİAD) Başkanı Önder Sarıtoprak, “Gerekirse merkezlerimizi Gebze`ye taşırız, Kocaeli Ticaret Odası`na üye olmayız' diyerek Çayırovalı iş adamlarının düşüncesini dile getirmişti. 
 
Bakan Ergün fena kızdı 
Kocaeli Milletvekili, aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Gebze`deki programında Kaymakam Parlar`ın gönderdiği yazıyla ilgili soruları da cevaplandırdı. Kimsenin Kaymakam Parlar`a böyle bir görev vermediğini, Parlar tarafından gönderilen yazıya da bir anlam veremediğini belirten Ergün, konunun inceleceğini söyledi. Konuşmasında sık sık Parlar`ın hareketini ‘işgüzarlık` olarak yorumlayan Ergün, daha sonra Gebze Ticaret Odası`nı ziyaret etti. Bayramın ilk gününde gerçekleşen ziyarette oda yöneticileri tam kadro hazır bulundu. Ergün, GTO yöneticilerinin sıkıntılarını ve isteklerini dinledi. Gebze Ticaret Odası vakfı tarafından inşa edilen Anadolu Lisesi inşaatı ile ilgili sorunları dile getiren GTO Başkanı Nail Çiler bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını isterken okulunun biran evvel eğitime açılmasını arzu ettiğini belirten Ergün toplantıyı yarıda keserek bakanlığının ilgili birimlerine cep telefonu ile talimat verdi. Telefon görüşmesi sırasında cep telefonunun şarjı biten Ergün`ün imdadına ise aynı marka cep telefonu kullanan AK Parti Gebze ilçe başkanı Yılmaz Bayram yetişti.
 
Hukukçular yeniden inceleyecek  
GTO`nun bölünmesiyle ilgili kaygılarını dile getiren GTO başkanı Nail Çiler`in görüşlerini dinleyen Bakan Ergün, 2004 yılında çıkan yasa ile Gebze`nin beldelerinin ilçe statüsü kazanması nedeniyle böyle bir durum oluştuğunu belirtti. Ergün “ Daha evvel bölge üzerinde yapılan çalışmalarda Gebze`yi Büyükşehir belediyesi sınırlarına dahil ederek, hizmet rüzgarının önünü açtık. Daha sonra ilimizde bulunan 43 küçük belediyeyi birleştirerek hizmetin güçlü ilçe belediyelerince verilmesini sağladık. Bu konularda da siyasi riskler almıştık. Ama başarılı olduk. Fakat GTO ile ilgili durum farklı.Hukukçularımızın çizdiği yolda bu karar alınmıştır. Yasaları uyguluyoruz. Başka bir amacımız yok.Bende Çayırova`da Darıca`da Dilovası`nda ticaret yapan veya yapacak olan müteşebbislerin zor durumda kalması taraftarı değilim. Dosyanızı inceleyeceğim. Hukukçularımızla konuyu inceleyelim.Gereken ne ise yaparım' diyerek toplantıya katılanların yüreklerine su serpti.


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ