KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bakan Nihat Ergün’e öğrencilerden protesto
Bakan Nihat Ergün’e öğrencilerden protesto
Güncel
06 Ekim 2009 Salı 13:52
  • 3826
  • 18

Bakan Nihat Ergün’e öğrencilerden protesto

Akademik açılış için Kocaeli Üniversitesi’ne gelen Bakan Nihat Ergün, öğrencilerin protestosuna uğradı. “AKP defol üniversiteler bizimdir” diye slogan atan öğrenciler konferans salonuna alınmayınca oturma eylemi yaptı

2009-2010 Akademik Yılı Açılış Töreni`ne Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`e yapılan protestolar damgasını vurdu. Nihat Ergün`ü protesto etmek için Baki Komsuoğlu Konferans Salonu`na girmek isteyen IMF karşıtı öğrenciler içeri alınmayınca giriş kapısını kırdı. Güvenlik güçleri yetersiz gelince devreye jandarma girdi. İçeriye alınmayan öğrenciler dışarıda oturma eylemi yaptı. Konferans salonunda ise Nihat Ergün konuşma yapmak için kürsüye çıkarken dışarıdakilerden bağımsız 3 öğrenci tarafından protesto edildi. Güvenlik protestocu öğrencileri yaka paça dışarı çıkarttı.
 

PROTOKOL KATILDI
2009-2010 Akademik Açılış Yılı Töreni Umuttepe Kampusü Baki Komsuoğlu Konferans Salonu`nda gerçekleştirildi. Törene, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, eşi Semra Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Kamsuoğlu, Baro Başkanı Av. Cumhur Arıkan, çok sayıda üst rütbeli komutan, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, siyasi parti temsilcileri, öğretim görevlileri, asistanlar ve öğrenciler katıldı.
 

ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, konferans salonuna protokol kapısından içeri girdi. Nihat Ergün`ün içeri girmesiyle birlikte Baki Komsuoğlu Konferans Salonu`nun giriş kapısı önünde bir hareketlenme oldu. Bakan`ın içeri girdiğini gören öğrenciler “AKP defol üniversiteler bizimdir” sloganlarıyla Ergün`ü protesto etti.  Neoliberalizmi meşrulaştırarak kamusal alanın tümüyle piyasalaştırılmasını ve özelleştirilmesini hedefleyen IMF`yle işbirliği halinde olan AKP`ye olan tepkilerini dile getiren öğrencilere güvenlik güçleri müdahale etti.
 

GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ
Konferans salonuna girmek isteyen bir öğrencilerle güvenlikle çatıştı. Güvenliğin kapıyı açmaması üzerine ön kapıyı yerinden çıkaran öğrencilerle, özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Öğrencilerden mi yoksa güvenliklerden mi belli olmayan bir kişi tarafından içeriye biber gazı sıkıldı. Güvenlik görevlilerinin yetersiz kalması üzerine jandarma olaya müdahale etti. Jandarmanın gelmesiyle bir süre daha kapıyı zorlayan öğrenciler, içeriye tek tek aranarak alınacakları konusunda jandarma komutanı tarafından söz aldıktan sonra yatıştı. Daha sonra içeri alınmayan öğrenciler bir süre oturma eylemi yaptı.
 

DIŞARIDA GÖSTERİ İÇERİDE DİNLETİ
Oturma eylemi boyunca “IMF defol bu memleket bizim”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6`ncı filoyu unutmayın”, “Kahrolsun IMF, işbirlikçi AKP” şeklinde sloganlar atan öğrenciler, protestosuna devam etti. Öğrencilerin oturma eylemi yaptığı sırada, konferans salonunda tören başladı. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Orkestrası bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Dışarıda gösteriler yapılırken içeride müzik dinletisi devam etti.
 

 


Müzik dinletisinin ardından Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, “Biz burada orkestrasının sesini, dışarıda da daha güzel bir Türkiye için seslerini duyurmaya çalışan gençlerimizi, öğrencilerimizi de iyi anlıyor ve hepsini seviyoruz” sözleriyle başladığı imalı konuşmasını, üniversitedeki teknik bilgiler vererek bitirdi. Komsuoğlu`nun ardından, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Vali Gökhan Sözer, kısa birer konuşma yaparak, tüm öğrencilere başarılar diledi.
 

DEMOKRATİK AÇILIMA TEPKİ
Öte yandan konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, dışarıdaki eylemden bağımsız 3 öğrencinin daha protestosuna uğradı. Nihat Ergün`ü protesto eden Türkiye Gençlik Birliği Kocaeli Temsilcisi Şivan Kayas, Volkan Bozkurt ve Gökçe Sevindik, “Atatürk düşmanları üniversitemizde konuşma yapamaz, hiç kimse bu ülkeyi açılımlarla bölemez” diye slogan attı. Şivan Kayas, güvenlik güçleri tarafından yaka paça dışarı çıkarıldı. Bu sırada yere düşen bir güvenlik görevlisi can acısıyla bağırdı.
 

ALDIRIŞ ETMEDİ
İl Emniyet Müdürü Osman Çapalı, güvenlik görevlisini teselli etti. Dışarı çıkartılan öğrenciler bu kerede dışarı da pankartlar açarak Bakan`ın çıkışını beklediler. Bakan Nihat Ergün, protestoculara aldırış etmeden konuşmasını yaptı. Ergün, konuşmasında protestolara cevap vermezken, üniversiteler ve tekno parkların ülkenin gelişimine katkısından bahsetti. Ergün, “2002 yılında 2 olan teknopark sayısı bugün 27`ye ulamıştır. Bunlardan 3 tanesi Kocaeli`ndedir. Ben üniversitemizin daha da gelişeceğine ve ülkemize katkı sağlayacağına inanıyorum. Akademik yılınızı kutlarım” dedi.
 

VALİNİN ARACIYLA ÇIKTI
Nihat Ergün konuşmasının ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer partililerle beraber salondan ayrıldı. Bakan Nihat Ergün, konferans salonundan çıkarken Türkiye Gençlik Birliği öğrencileri tarafından ‘AKP bu üniversiteden defol` şeklinde sloganlarla protesto edildi. Bakan Ergün`ün üniversiteden kendi makam aracı yerine Vali Sözer`in aracına binerek alanı terk ederek, dışarıda Bakan`ın arabasının önünde bekleyen öğrencileri yanıttı.

KOMSUOĞLU İMALI KONUŞTU

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ