KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Balıkçılar tedirgin!
Balıkçılar tedirgin!
Güncel
12 Ekim 2012 Cuma 09:35
  • 2820
  • 12

Balıkçılar tedirgin!

Sahildeki balıkçı restoranlarının sahipleri tedirgin. Çünkü 10 yıllık sözleşmeleri yıl başında doluyor. Balıkçılar şimdilerde “Ya yenilenmezse” endişesi taşıyor

Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen tarafından yaptırılan balıkçı lokantalarının akıbeti meçhul. 10 yıllık sözleşmeleri bu yılbaşında dolacak olan lokantaların sahipleri, belediyenin yeniden sözleşmelerini uzatmayacağını ya da astronomik kira bedelleri isteyeceğini iddia ederek büyük bir tedirginlik yaşıyor. Sahildeki Sabancı Kültür Merkezi yanında bulunan balık lokantaları, konsepti ve sahile yakınlığı nedeniyle İstanbul`da bulunan Kumkapı`ya benzetiliyor. 

 
İHALEYE ÇIKACAK AMA…
İzmitliler`in sıklıkla gittiği, keyifli vakit geçirdiği gözde mekanların başında gelen balıkçı lokantalarının sahipleri şimdilerde sıkıntılı. Büyükşehir Belediyesi, yılbaşında sözleşmeler bittiğinde kiralama ihalesine çıkacak. Ancak balıkçılar bundan pek de ümitli değil. Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılında balıkçı lokantalarını kapatmak için sahil tarafına tel örgü çekmiş, kamuoyu tepkisinden sonra tel örgüleri kaldırılmış fakat kiraları ikiye katlamıştı.
 
SÖZLEŞMELER DOLUYOR
Lokanta sahiplerini cezalandıran Büyükşehir Belediyesi, her işletmeden aylık 2 bin 100 TL kira alıyor. İzmit`in en gözde mekanı olan balıkçı lokantaları yapıldığı ve faaliyete geçtiği tarihte lokanta sahipleri belediyeyle 10 yıllık bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşmenin süresi yılbaşında doluyor. Balıkçılar, içkili mekanlara karşı olduğu bilinen Büyükşehir Belediyesi`nin sözleşmeyi yeniden uzatmayacağı endişesini taşıyor. 
 
KARAOSMANOĞLU`NA GİTTİLER
Sahilde bulunan Mercan, Olta, Denizyıldızı, Balıkçı Hamdi, Şen, Pelin, Fish House ve Akvaryum Balık Lokantası sahipleri geçtiğimiz günlerde başkan İbrahim Karaosmanoğlu`nu ziyaret etti ve sözleşmenin uzatılması talebini iletti. Konuyla ilgili görüş aldığımız işletmecilerden Fish House`nin sahibi Mustafa Şimşek, belediyenin kendileriyle çok uğraşmasından yakındı. Şimşek, “Sözleşmelerimiz yılbaşında doluyor, uzatılacak mı uzatılmayacak mı bilmiyoruz, çok tedirginiz” dedi.
 
SÖZÜ RESMİLEŞTİRSİN
İşletmeci Şimşek, Karaosmanoğlu`nun kendilerine sözleşmelerini uzatabilecekleri yönünde söz verdiğini fakat bu sözü resmileştirmek istediklerini söyledi. Şimşek, “Sayın Karaosmanoğlu bizimle yakından ilgilendi ama sözleşmeyi uzatacağı söylemi bizi fazla tatmin etmedi” ifadesini kullandı. Başkan Karaosmanoğlu`nun basın danışmanı Ömer Polat, sözleşmelerin yılbaşında dolacağını doğruladı.
 
KALDIRMA YETKİMİZ VAR!
Ömer Polat, “Belediye olarak bu lokantaların sözleşmelerini uzatma gibi bir yasal durum söz konusu olmadığı için buraları ihaleyle kiralama kararı alındı. Öte yanda Büyükşehir olarak burayı tahliye edip lokantaları oradan kaldırma yetkisi elimizde. Ama biz bunu yapmayarak buranın devam etmesi taraftarıyız. Lokantalar tek tek ihaleye çıkarılacak ve kazananlar lokantaları işletecek” dedi.      
 
KUMKAPI OLARAK KALDI
Sahildeki balıkçı lokantaları faaliyete geçeli 10 yıl oldu. Dönemin belediye başkanı Sefa Sirmen, tarafından yaptırılan 8 balıkçı lokantasında oluşan komplekse bir isim bulunamadı. Bir ara ‘Kumkapı Balıkçı Lokantaları` olarak isim verilmek istendi. İstanbul`dan esinlenilerek verilen bu isim tutmadı, kullanılmadı. Başka bir isim de üretilemediği için tarif ederken ya da yazarken ‘Sahil balıkçılar` tanımlamasını kullanıyoruz.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ