KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Ballıkayalar için 5 ağaç kesilecekmiş
Ballıkayalar için 5 ağaç kesilecekmiş
Güncel
Aktan Uslu
04 Temmuz 2019 Perşembe 11:48
  • 1725
  • 0

Ballıkayalar için 5 ağaç kesilecekmiş

Gebze Belediye Başkanı ZinnurBüyükgöz, meclis toplantısının bitiminde İYİ Parti tarafından gündeme getirilen Ballıkayalar Kanyonu vakasında riskli alanın uzağında 5 ağaç kesileceğini, karşılığında 500 ağaç diktirileceğini söyledi.

Ballıkayalar Kanyonu’nda yol yapım çalışmasından ötürü 1700 ağaç kesileceğine ve doğanın tahrip olacağına dair iddialar Gebze Belediye Meclisi ağustos ayı toplantısının bitiminde de gündeme getirildi. İYİ Partili Meclis Üyesi Birol Elüstü, Ballıkayalar ile birlikte Eskihisar Kalesi ve Osman Hamdi Bey Müzesi’nin durumunu da sordu.

KANYONLA İLGİSİ YOK

Konuya dair AKP’li Meclis Üyesi Mahmut Yandık söz alıp, Mollafenari ve Denizli Köyleri’nin altından geçen, kanyonla ilgisi olmayan bir güzergahta çalışma yapıldığını kaydetti.

SUNUMDA BULUNACAK

Gebze Belediye Başkanı ZinnurBüyükgöz de Ballıkayalar’ın çeşitli mesafeler için üç ayrı aşamalı koruma planı güvencesinde olduğunu belirtip kanyona hayli uzak mesafede, 4-5 meşe ağacının kesileceğini ve buna karşılık 500 ağaç diktireceklerini söyledi. Söz konusu proje ekibinde de yer aldığını belirten Büyükgöz, CHP’li Meclis Üyesi Avukat Saide Arslan’ın önerisi üzerine bir sonraki meclis toplantısında detaylı, sunumlu bilgilendirmede bulunacağını kaydetti.

MÜZEDE TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM

Eskihisar’daki Osman Hamdi Bey Müzesi’nin halkın kullanımına açılması için her şeyin hazır olduğunu belirten Büyükgöz söz konusu çalışmada Kültür Varlıkları Fonu’ndan faydalandıklarını belirtti.

KALE 2020 BÜTÇESİNE GİREBİLİR

Atıl durumdaki Eskihisar Kalesi’nin ise Müzeler Müdürlüğü uhdesinde olduğunu, 2019 bütçesinde yer almadığını, 2020 bütçesinde yer alması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

METRO KAZISINDA ALAN DARALACAK

Metro çalışmasından ötürü Cumhuriyet Meydanı’ndaki esnafın mağduriyetinin giderilmesi içinde çalışma yapıldığını kaydeden Büyükgöz, “Kazı çalışmasında 17 metreye kadar inildi, 52 metreye kadar inilecek. Ancak bu aşamadan sonra, farklı bir yöntemin uygulanması için firmaya öneride bulunuldu. Yüzeyde daha dar bir alanda çalışma yapılması için proje üretilecek” dedi.

DİĞER HABERLER

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

İlki Nisan ayında Gebze Ticaret Odasında rekor katılım ile gerçekleştiren eğitim programının ikincisi düzenlendi.TÜGEM Kocaeli( Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri) yönetimi ve Zingat Emlak Portalı tarafından organize edilen,Gayrimenkul Sektörüne yönelik olarak Hilmi Işıkören ve Belgin Benek tarafından verilen ‘’Emlakta Başarılı Olmanın 22 Yolu ‘’ başlıklı eğitime yoğun ilgi oldu.Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen eğitime rekor sayıda katılım gerçekleşti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ