KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Baltacı: Ford işçisi doğru sendikayı bulacak
Baltacı: Ford işçisi doğru sendikayı bulacak
Güncel
16 Kasım 2012 Cuma 08:48
  • 4586
  • 27

Baltacı: Ford işçisi doğru sendikayı bulacak

Tüm işçilere kapılarının açık olduğunu söyleyen Birleşik Metal–İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, “Birgün doğru sendikayı mutlaka bulacaklar” dedi
Hiç unutmam; yaklaşık 3 yıl önce, işçi sorunları ve sendikalar konusunda uzman olan Avukat Murat Özveri ile yaptığım röportajda bana şunları söylemişti: “... Benin bir denklemim vardır; sendikacının dünyasında en önemli şey oturduğu koltuktur. Bu koltuğu iki güç tehdit eder; bir siyasal iktidar, ikincisi de taban korkusudur. Şimdi koltuk korkusuyla, hükümet korkusunu birleştirirseniz bundan dansöz sendikacılık çıkar. Söylemi demokrat, işçiye dönük atıp tutan, yani “VUKUATSIZ KABADAYI”; diğer adıda “DANSÖZ SENDİKACI.” İşçiye arkasını döndüğünde her türlü maniplasyonu yaparak o koltuğu korur. Hava gazı eylemleri yapar. İkinci sendikacı tipi demokrat sendikacı tipidir. Burada koltuğu tehdit eden güç tabandan gelen güçtür. Hükümet korkusunu bastırmıştır. İşte bu sendikacı mücadele anlamında akılcı, reğel hedefleri gözetir. 80'den sonraki irade, sendikalara “Vukuatsız kabadayı” rolünü verdi. İşçi hareketi dansöz sendikacılardan, vukuatsız kabadayılardan kurtulmak zorundadır. Gerçek sendikacıların da deforme olmasını engelleyecek bilimsel bir eleştiri rüzgarı rüzgarı estirmek zorundadır...” 
Daha güzel nasıl ifade edilir bilemiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kabul edildi. Tüm sendikalar bundan yakınsa da çok ciddi bir direniş olduğu söylenemez. Bir bitkinlik, bir inançsızlık hakim sendikalarda. Bunu tüm sendikalar için söylememek mümkün değil elbette. Onları ayrı tutmak gerekiyor. Zaten tek umut onlarda. Diğer yandan bu günlerde yine metal iş kolunda 2012-2014 toplu iş sözleşmesi görüşmeleri gündemde. Bu alanda örgütlü sendiklar taslaklarını hazılayıp, duyurmaya başladılar. Başladılar başlamasına ama ortalık ciddi anlamda karışmış durumda. Bursa'da, Eskişehir`de, Adapazarı'nda, İstanbul'da ve ilimizde ciddi bir işçi tepkisi var. Hatta Bursa'da Renault fabrikasında iş bırakma eylemleri yapılıyor. Gördüğümüz şu ki, Türk Metal Sendikası'nın toplu sözleşme taslağı kendi üyelerince beğenilmiyor. Büyük bir güven bunalımı yaşanıyor. İlimize gelirsek Türk Metal'in örgütlü olduğu Ford Otosan'da içten içe, çok ciddi bir rahatsızlık yaşanıyor. Hatta işçiler açık açık itirazlarını dile getirmeye başladı bile. İşte bu süreci Birleşik Metal-İş'in Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ile konuştuk. Kendisinin “Vukuatlı kabadayı” olduğunu çok iyi biliyorum. 
 
Birleşik Metal–İş Kocaeli Şubesi olarak kaç iş yerinde örgütlüsünüz? Ne kadar üyeniz var? ?
Birleşik Metal–İş Kocaeli Şubesi 14 iş yerinde örgütlü. Şu an 2 bin 200 aidatlı üyemiz var. Bekaert, Muallimköy'de Elkim Kimya`nın iki fabrikası, Baysanlar, Anadolu Döküm, AD Demirel A.Ş, Standart Depo, Trakya Hadde A.Ş., Nema Makine, Termo Makine, Erciyas Çelik Boru gibi yerlerde örgütlüyüz. Yetki belgesi beklediğimiz ve mahkeme sürecinde olan 6 iş yeri var. Yetki belgesi aldıktan sonra bunları da sayarsak 3 bin 500'lere yaklaşacağız. ?
 
PAŞALAR KAPATTI
Birleşik Metal-İş'in köklerinin, 1980 yılı öncesi var olan Maden-İş'e kadar dayandığını söylemek doğru olur mu?
Elbette doğru olur. Bizim Birleşik Metal–İş Sendikası`nda örgütlü işçiler, 1980 darbesi öncesi  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'e bağlı Maden-İş Sendikası'nda örgütlüydü. Maden-İş gerçek bir işçi sendikasıydı. İşçi sınıfının gururuydu. Darbe yapıldıktan sonra Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), darbeci paşalardan rica etti. Maden-İş kapatıldı. O dönemde Vehbi Koç'un mektubu çok meşhurdur. Ve çok kısa bir sürede Maden-İş üyesi işçiler Türk Metal'e geçirildi. Türk Metal Sendikası darbecilerin yeşerttiği bir sendikadır. 
 
VEHBİ KOÇ`UN VASİYETİ
Vehbi Koç, Maden-İş'i pek sevmiyormuş anlaşılan?
Vehbi Koç'un, oğlu Rahmi Koç'a bir vasiyeti vardır. Bu vasiyetinde, bünyelerindeki hiçbir işçinin DİSK'te örgütlenmesini istemiyordu. Bu gün hala o inatları devam ediyor. Fakat işçinin kendi kararı önemli tabi. Metal işkolunda çalışan işçi isterse gerçek sınıf sendikası olan Birleşik Metal–İş'te örgütlenebilir. Hiçbir güç bunu engelleyemez. Darbecilerin yeşerttiği Türk Metal şimdilerde ise tamamen AKP'nin güdümündedir. Genel başkanları gidip ellerini öptü, onlar da önlerini açıyorlar. 
 
30 YIL SONRA GREV
En son sizi Bekaert eylemi ve Standart Depo greviyle hatırlıyoruz. 
Evet, bundan önceki toplu sözleşme döneminde, yaklaşık iki yıl önce, darbeden 30 yıl sonra Birleşik Metal-İş grev yapmaya başladı. MESS bundan oldukça rahatsız oldu. Kocaeli'de Standart Depo'da 9 gün grev yaptık. Türk Metal'in iki katında toplu sözleşmemizi bağıtladık. Onlar 5.35 biz ise yüzde 11'le sözleşme yaptık. Hatta bazı iş yerlerinde daha da yüksek sözleşmeler yaptık. Bekaert'ta 15 gün süren iş yerinde kalma eylemimiz oldu. Bir çok işyerine örnek olduk. Bu eylemlerle, metal iş kolunda ki 30 yıllık ölü toprağı üzerimizden atıldı. Şu anda aynı ruhla, aynı enerjiyle, yeni toplu sözleşme dönemini göğüsleyeceğiz. Hatta biz grev yaptıktan sonra MESS Genel Sekreteri İsmet Sipahi bize şöyle demişti: “30 yıldır yapılmayanı yaptınız. Bundan sonra 30 yıl arkanızı kollayın.” ?Bizde diyoruz ki, demirden korksak trene binmezdik.
 
Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kabul edildi. Bu kanundan rahatsızsınız. Bunun bu kadar kolay geçmesinde sendikaların suçu yok mu?
Elbette var. Türkiye'de sendikal yapı toplasan 600 bin civarında. Oldukça düşük bir rakam. Bu saldırılara karşı bir emek cephesinin örülmesi gerekiyor. Ama o birliktelik yok. Bu ülkeyi yönetenler akıllarını başlarına toplasınlar. Bu işler böyle gitmez, bir yerinden patlar. Gerçekten sendikacılık yapmak isteyenlerin karşısında, siyasal iktidar, sarı sendikalar ve patronlar elele tutmuş, geçit vermek istemiyor. Türk-İş'in hali ortada. Kendi içinde sıkıntılı. Yeni kanunla 13 sendikaları kapatılacak, sesleri çıkmadı. Böyle bir dünya var mı? Ne oyunlar çevirdiklerini çok iyi biliyoruz. Bizim örgütlendiğimiz iş yerlerinde Çalışma Bakanlığı'nca yetkilerimizin neden bu kadar geçiktiğini çok iyi biliyoruz. 
 
Yeni kanundaki kısıtlamalar ve yasaklar hakkında ne dersiniz?
Şunu bilsinler ki biz DİSK olarak onların bizi sokmak istedikleri cendereye girmeyeceğiz. Hükümet “Bir işçi iki ayrı sendikaya üye olabilecek” diyor. “Çok demokratik bir düzenleme yaptık” diyor. Bir sendikaya bile tahammülleri yok, ‘iki sendikaya üye olun` diyorlar. Tam bir komedi. Onların yasal düzenlemeleri bizi bağlamaz. Bizler evrensel yasalardan, sözleşmelerden gücümüzü alırız. Gerektiğinde grevde yaparız, yetki versemeseler dahi toplu sözleşmeler de yaparız. Yetkimiz olmamasına rağmen yaptığımız toplu sözleşmeler de vardır. Bizi yasalar değil emek cephesinin hakları bağlar. 
 
Birleşik Metal-İş'in Türkiye'de ki üye sayısı nedir? Son zamanlarda sendikaları hep “Sendika ağaları yönetiyor” eleştirisi var. Sizde de ağalık sistemi var mı?
Birleşik Metal-İş'in Türkiye çapında 70 bin, Türk Metal'in ise 140 bin üyesi var. Birleşik Metal-İş'te demokrasi vardır. Yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya bir örgütlenme söz konusudur. Bizler toplu sözleşme taslağını oluştururken ilk önce işçilerle karar alırız, sonra sendika şubesinde görüşülür, en sonda genel merkezde değerlendirilir. Türk Metal'de ise bu süreç tam tersinedir. Yukarıda ağalar karar alır, işçinin katılımı söz konusu olmaz. Sonra otururlar patronla masaya, sonu hüsran olur. Son iki toplu sözleşmelerini hep bayram tatilleri öncesinde yaptılar. İşçinin tepkisinden çekindikleri için. Şimdi ise bayram tatili falan olmayacak. Bakalım en yapacaklar. 
 
 
GENEL BAŞKAN AÇIKLAYACAK
Birleşik Metal-İş Sendikası toplu sözleşme sürecine hazırlandı mı? İşçinin hakkını koruyabilecek misiniz?
Toplu sözleşme sürecine giriyoruz. Pazartesi günü saat 10.00`da toplu sözleşme taslağımızı son olarak genel başkanımız Adnan Serdaroğlu bizim sendika şubemizde duyuracak. Başka yerlerde de duyurmuştuk. 2000 yılından sonra çalışanların ücret kayıplarından dolayı değişik 6 ücret gurubundaki uçurumun kapatılmasına yönelik iyileştirme ve yüzde 19 saat ücretlerine zam istiyoruz. Sosyal haklarla ilgili geçmişten gelen kayıpların kaldırılmasına yönelik yeni bir uygulama olacak. Ayrıca çalışanlardan kesilen gelir vergilerinin iş verenden kesilmesi talebimiz var. 
 
Türk Metal de toplu sözleşme taslağını duyurdu. Yüzde 18 zam istiyorlar. Onlara kızıyorsunuz ama yüzde 18 kötü bir rakam görünmüyor.?
Türk Metal bu sözleşmeye ‘yüzyılın sözleşmesi` diyor. Bu sözleşmeyle ses getireceklerini söylüyorlar. Eskiden de öyle rakamlar telafuz edip, 5,35`e fit oldular. Biz oların tarzını biliyoruz. Bu arada gerçekten Anadolu`dan ses gelmeye başladı. Bursa`da Renault`da işçiler üretimi durdurdu. Türk Metal`den istifa edip Birleşik-Metal İş`e geçmeye başladı. Renault 21 işçiyi işten attı. Bir çok yerde aynı akış başladı. İşçiler toplu iş sözleşmesi (TİS) ve Türk Metal`i protesto ediyor. 
 
Görünen o ki ciddi bir gerginlik var. Bursa'da yaralanan, hatta durumu ağır olan işçiler var. 
Arkadaşlarına desteğe giden Boch işçilerine Türk Metal`in adamları saldırdı. Eskişehir`de Arçelik işçileri ayaklandı. Arçelik işçilerinin ardından Sakarya Otokar işçileri taslağa karşı yürüdü. İşçiler yeni bir taslak hazırlanmasını talep ediyor. İstanbul keza öyle. Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak ise taslağın iyi olduğunu ancak anlaşılamadığını savunuyor. İşçiler uyandı, yüzde 18 talebiyle başlayan sözleşmenin eski sözleşmeler gibi çok düşük ücretlerle bağıtlanacağının farkında. İşte ‘bu sözleşme ses getircek` diyorlar ya, ses getiriyor gerçekten ama onların dediği anlamda değil. 
 
TÜRK METAL`E GÜVEN YOK
*Kocaeli'de de Bursa'daki gibi gerginlik yaşanır mı?
Onu bilemem ama Kocaeli`yi de çok sıcak günler bekliyor. Ford Otosan`da çalışan ve Türk Metal`e üye olan işçi arkadaşlarımız da yüksek sesle tepkilerini dile getirmeye başladılar. Çalışma koşuları gerçekten çok ağır. Ford`da çalışan arkadaşlarımız bel fıtığı, boyun fıtığı oluyor. İnsanlar tuvalete gidecek zaman bulamıyor. 8–10 yıldır çalışan bir işçi en fazla bin lira, bin 100 lira para alıyor. İşçilerin moralsiz ve sinirli olduğunu fark eden fabrika yönetimi, motive etmek için sosyal faaliyetler gerçekleştirmeye çalışıyor. Geziler falan düzenliyor. Gaz almaya çalışıyorlar. Ama bu tepkiyi dindirmeye yetmiyor. Ford işçisi kızgın. Türk Metal`e güvenmiyor. Federal Mogul keza öyle. 
 
Ford`da gerçekten ciddi bir tepki var mı, olay anlattığınız kadar büyük mü?
Olmaz olur mu? Artık işçi arkadaşlar açık açık tepkilerini dile getiriyorlar. Önceki gün Türk Metal Gölcük Şubesi`ne giden, aralarında şube delegelerinin de olduğu kalabalık bir işçi grubu tepkilerini ortaya koydu. Masaya yüzde 18`le oturmanın, bu sözleşmenin de diğer sözleşmeler gibi ‘komik zamlarla` biteceğinin işareti olduğunu söylediler. Taslağın geri çekilmesi istediler. İşçi biliyor, bunlar yüzde 18`le masaya oturur, yüzde 5`le kalkar. İşçiler ayrıca 7 yıl ve üzerinde çalışan işçilerin iyileştirmenin dışında bırakılmasına kızgınlar. Anlayacağınız işçiler Türk Metal`in taslağına inanmıyor, söylemine inanmıyor, arkalarında duracaklarına inanmıyor. Türk Metal`in kaçacak kapısı kalmadı.
 
 
 
KAPIMIZ HEPSİNE AÇIK
Peki Ford işçisi size gelir mi, böyle bir beklentiniz var mı?
Ford işvereni bizi sevmez. Siyasal iktidar ve patronlar da bizi pek sevmez. Bunun fazla önemi de yok. Önemli olan işçinin ne dediğidir. Bizim işimiz, işçiyle birlikte hak mücadelesini yürütmektir. Birleşik Metal-İş`in yaptığı toplu sözleşmeler sayesinde, yükselttiği çıta sayesinde, bizim dışımızdaki yerlerde de iyileştirmeler yapılmak zorunda kalınıyor. İşçiler kazandığı için buna seviniyoruz. Ford işçileri bizim rakibimiz değil elbette, onlar kardeşlerimiz. Ve kurtarılmayı bekliyorlar. Onlar da korku prangalarını kırıyor. Aynı sınıftanız. Bize gelmek isterlerse kapımız sonuna kadar açıktır. Türk Metal doğru sendikacılık yapsa, orada kalmalarına kimse laf söyleyemez. Biz ve ya bir başkası farketmez. Önemli olan Ford işçisinin gerçek sınıf sendikacılığı yapan, sendikal demokrasiyi işleten bir sendikada bulunması doğru olandır. Metal işçisinin önünde sonunda Birleşik Metal–İş`e döneceğini biliyoruz.  Ford işçisinin de, diğer metal iş kolunda çalışan işçilerinde Birleşik Metal`e geleceğine inanıyorum.
 
VIZ GELİR TIRIS GİDER
Metal iş kolundaki işçilerin ciddi bir rahatsızlığın olduğunu söylüyorusunuz. Şimdi de toplu sözleşme dönemine giriyorsunuz. Bu dalgayı göğüslemeniz zor olmayacak mı?
Biz sınıf sendikacılığı yapıyoruz. Özveride bulunmazsanız hiç bir şey yapamazsınız. Ben günlerce evime gidemediğim zamanlar oluyor. Zaman zaman saldırılara uğruyoruz. Tehdit ediliyoruz. Zaman zaman polisi önümüze çıkarıyorlar. AKP hükümeti yasal düzenlemelerle karşımıza çıkıyor. Çalışma Bakanlığı hukuksuz uygulamalara imza atıyor. Yetki beklediğimiz yerde bakıyoruz yetki Türk Metal`e verilmiş. Mahkeme yoluyla bunlara müdahale ediyoruz. Atılan bir işçi 800 lira para yatırıp dava açabiliyor. Böyle bir uygulama olabilir mi? Bunun neresi sosyal devlet. Avrupa`da böyle bir uygulama yok. Anlayacağınız biz zor olanı seçiyoruz. Emeğin yanında olmayı seçiyoruz. Bilerek, isteyerek, severek bu yolu seçiyoruz. Ben kendi adıma şöyle düşünüyorum; ‘bir canım var, kötü yolda gideceğine iyi yolda gitsin.` Felsefem bu, böyle hissettiğim için de aldığım tehditler bana vız gelip tırıs gidiyor. 
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ