KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bana iftira atanlara hakkımı helal etmiyorum
Bana iftira atanlara hakkımı helal etmiyorum
Güncel
02 Kasım 2010 Salı 13:47
  • 1895
  • 7

Bana iftira atanlara hakkımı helal etmiyorum

Yaşanan sel felaketinden sorumlu tutulan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, “Bana iftira attılar, hiçbirine hakkımı helal etmiyorum” dedi

Kandıra Belediye Meclisi kasım ayı toplantısınının birinci oturumunu gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıya geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi damgasını vurdu. Belediye Başkanı Cengiz Kan`ın isminin yazılı olduğu reklam tabelası yüzünden Namazgah Deresi`nin kapaklarının açılamadığı ve bu yüzden sel baskınının yaşandığı ileri sürülmüştü. Başkan Kan iddiaları sert bir dille yalanlayarak, “Bana iftira atarak siyasi rant elde etmeye çalıştılar. Hiç birine hakkımı helal etmiyorum. Bu kişilerin ölmeden önce gelip benden helallik alması gerekiyor” dedi.
 

NAMAZGAH DEVREDİLDİ
Gündem maddelerinin görüşülerek oy birliğiyle kabul edildiği meclis toplantısında norm kadroların artırılması hususunda meclis üyelerinin isteği doğrultusunda bilgi veren başkan Cengiz Kan, 2007`de meclis kararıyla oluşturulan 68 kişilik memur kadrosunun 90 kişiye, müdürlük sayısının ise 7`den  11`e çıkarıldığını söyledi. Toplantıda DP ve CHP`li meclis üyeleri soru önergesi vererek, Namazgah Deresi`nin Kandıra Belediyesi`ne devir işleminin yapılıp yapılmadığını sordu. Soru önergesine sözlü olarak cevap veren Kan, “Devir protokolü posta olarak bize ulaştı, imzaladık ve bize devri yapıldı” dedi.
 

SELİN SORUMLULARI KİM?
Meclis  toplantısı bitirilmişti ki CHP Meclis Üyesi Cüneyt  Erdem`den “Sel felaketinin olmasında bir ihmal varmı dır? Varsa sorumlusu kim ya da kimlerdir? Belediyemiz selde ne tür çalışmalarda bulunmuştur” şeklinde sözlü bir soru önergesi geldi. Erdem`in sorularına yanıt veren başkan Cengiz Kan, şunları kaydetti: “Olay kesinlikle mahkemeye taşınacak, bunun peşini bırakmayacağız. Sorumluları varsa mutlaka ortaya çıkaracağız. Noterle diyaloğa geçildi. Belediye olarak tesbit davası açacağız. Bizim de sorulacak sorularımız var ve ilgililere bunların hepsini soracağız.
 

MERAK ETTİKLERİMİZ VAR
Biz Namazgah Deresi`ni sadece devraldık ve çevresinde güzelleştirme çalışması yaptık. Aslında bizim de merak ettiğimiz konular var. Ulaştığımız bilgiler açık ve seçik. ‘Kandıra Belediyesi ikaz edildi` deniliyor. Kandıra Belediyesi`ni  Kandıra Kaymakamlığı dışında kimse ikaz edemez. Ben sel günü izindeydim. Yerime vekaleten meclis üyemiz Vedat Yiğitoğlu bakıyordu. Yaptığımız incelemelere göre ihmalimiz yok. Selin olduğu gün, kaymakamlıktan zabıtamıza gelen yazı, 27 Ekim tarihli  hava tahmin raporlarına istinaden, vatandaşın yağış ve rüzgara karşı ikaz edilmesi amacıyla gönderilmiş bir yazıdır.
 

DÖRT KAPAK TAM AÇIKMIŞ
Bu yazıda ayrıca gerekirse personelin de hazır bulundurulması istenmektedir. Üzerinde başkanın parafı olmadığına göre, selin olduğu günün akşamı gelmiş demektir ki başkan imzalamamış. Sel günü 6 kapaktan dört tanesi sonuna kadar açıkmış, biri yarım açılmış biri ise açılamamış. O kapaklar açık olmasına rağmen bu sel oldu. Siyasi rant elde etmek için bize bu iftirayı atanlara hakkımı helal etmiyorum. Ölmeden önce gelip benden helallik alsınlar. Bir önceki selden sonra Kanlıdere bölgesinde belediye olarak çalışma yaptık. 2 metre genişliğinde 50 metrelik büzler koyduk.
 

O GECE 2 KİŞİ KURTARILDI
Kışla Köprüsü ve çevresi tamamen sel altında kalmasına rağmen, geçen selde zarar gören evlerin hiçbirine zarar gelmedi. Fakat Namazgah bölgesinde yağmur çalışması yapılan boruların durumu ne, cevaplarını bulmak lazım. Örneğin Turan Güneş  Kültür Merkezi`nden sanayinin altlarına kadar nasıl bir hat mevcut ve nerelere bağlanmış durumda? Bu bölgeyi sel basmasının nedenlerini anlayabilmek bunların cevabını bulmamız lazım. Biz o gece iki can kurtardık. Birisi yan yatan 22 ekskavatörün içinde kalan arkadaşımızı doğalgaz borusu patlamış olmasına ve patlama tehlikesi yaşanmasına rağmen ekibimizle kurtardık.
 

MADDİ HASAR TELAFİ EDİLİR
Bunun dışında bizden yardım isteyen bir vatandaşımız daha selden kurtarıldı. Biz hayat kurtardık. Şükür cana gelmedi, mala geldi. Biz buna şükrediyoruz. Maddi hasar telafi edilir. Yeşil alan olması gereken alanlar nasıl ticari alana çevrilmiş? Sonucu ne olursa olsun bu konuda mücadele edeceğim. Sanayi ve Turan Güneş Kültür Merkezi`nin altlarında ne var ortaya çıkarılacak.” Ayrıca basına da gönderme yapan Kan, “Umarım, ‘kapaklar kapalıydı` diye yazan arkadaşlarımız, kapakların açık olduğunu vurgulayarak yapılan yanlışı düzeltirler” dedi. 
Murat YILDIRIM

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ