KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Barbaros’ta bıçak kemiğe dayandı
Barbaros’ta bıçak kemiğe dayandı
Güncel
13 Aralık 2011 Salı 16:14
  • 5756
  • 4

Barbaros’ta bıçak kemiğe dayandı

TÜPRAŞ ve çevresinde bulunan tesisler nedeniyle yıllardır büyük tehlike içinde yaşayan Körfez Barbaros Mahallesi sakinleri, seslerini duyurmak için bir kez daha toplandı

Körfez Barbaros Mahallesi`nde istimlak sıkıntısı sürüyor. Tehlikenin 1999 Marmara Depremi`nde iyice gözler önüne serildiği Barbaros Mahallesi`nde halk adeta diken üstünde yaşıyor. Mahalle sakinleri, istimlak sıkıntısının çözüme kavuşması için bir kez daha toplandı. Her tehlikeli olayın ardından gündeme gelen mahallenin bir bölümünün boşaltılması konusunun kısa süre sonra unutulmasına tepki gösteren Barbaros Mahallesi sakinlerinin sabrı taştı.
 

YANGIN VE PATLAMA
Depremde meydana gelen TÜPRAŞ Rafinerisi yangını, Akçagaz LPG Dolum Tesisleri`nde meydana gelen patlama ve 2003`te yine TÜPRAŞ Rafinerisi`nde çıkan yangın nedeniyle oturulamaz hale gelen Barbaros Mahallesi`nde bıçak kemiğe dayandı. Patlamaların ve yangınların olduğu yerlere yakın evlerde oturan mahalle sakinleri çözümü yol kesme, gösteri yürüyüşü ve toplantı yapmakta buldu.  
 

ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR?
Sürekli tedirgin ve ne yapacağını bilemez durumda yaşayan mahalle sakinleri, “Gündemde olan istimlak işlemlerinin yapılması için ille de mahallede insanların ölmesi mi gerekir?” diye soruyor. Yıllardır bölgenin güvenlik altına alınmasını bekleyen vatandaşlar, söz konusu alanların istimlak işlemlerinin bir an önce yapılmasını ve güvenli yerlere taşınmayı bekliyor.
 

ESKİ MUHTAR KONUŞTU
Barbaros Mahallesi Muhtarlığı görevini 1999-2004 yılları arasında sürdüren Nahit Yılmaz, konuyu defalarca ilgili makamlara taşıdığını belirtti. Yılmaz, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Bayındırlık ve İmar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Alay Komutanlığı, Körfez Kaymakamlığı ve Körfez Belediyesi ile yazılı temasta bulunduğunu kaydetti.
 

TOPLANTI YAPILMIŞTI
Akçagaz Dolum Tesisleri`nde meydana gelen patlamanın ardından TÜPRAŞ Toplantı Salonu`nda Ankara`dan bakanlıkları temsilen gelen heyetle birlikte Kocaeli Valiliği, Körfez Kaymakamlığı, Körfez Belediyesi, TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü ile bölgede yer alan sanayi  kuruluşlarının yetkili temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapıldığını belirten Yılmaz, can ve mal güvenliklerinden endişe duyduklarını o dönemde sıklıkla dile getirdiklerini vurguladı.
 

7 BİN KİŞİ ADINA HAYKIRDIM
“Yanarak ve zehirlenerek ölmek istemediğimizi 7 bin kişi adına haykırdım. Çevremizdeki tesislerin bir an önce kapatılmasını veya bu tesislerin kapasitelerine göre bir hesap çıkartılıp, evlerin istimlak edilmesini istediğimizi beyan ettik” diyen Yılmaz, Barbaros Mahallesi`nde değişen bir şey olmadığını, halkın saatli bomba üzerinde oturmaya devam ettiğini dile getirdi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ