KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Barınma Merkezi bir hayat daha kurtardı
Barınma Merkezi bir hayat daha kurtardı
Güncel
28 Aralık 2009 Pazartesi 10:45
  • 1049
  • 0

Barınma Merkezi bir hayat daha kurtardı

Şizofren hastası olan ve hayatını kömürlükte sürdürmek zorunda kalan talihsiz kadın Büyükşehir sayesinde yeni evi Barınma Merkezi'ne yerleştirildi.

İHBAR ÜZERİNE
Yaklaşan kış aylarında mağduriyetleri daha da fazla öne çıkan sokakta kalmış, kimsesiz ve muhtaç vatandaşlara yönelik çalışmalarını yürüten Büyükşehir, bu doğrultuda gelen ilginç bir ihbarı değerlendirdi. Hereke'de muhtaç bir vatandaşın kömürlükte yaşamını sürdürdüğü ihbarını alan Büyükşehir Belediyesi hemen girişimlere başladı. Büyükşehir Belediyesi'ne ait Zabıta ve ambulans birimleri ile vatandaşın bulunduğu yere gelen ekipler içler acısı bir talboyla karşı karşıya kaldı.

 

KÖMÜRLÜKTEN ALINDI
Bir kömürlükte yaşayan Tamay Doğan`ı gören ekipler mahalle muhtarından ve bölge sakinlerinden bilgi aldı. Yaklaşık 10 yıl önce annesini kaybeden Doğan`ın babasının da evlenmesi ile psikolojik sorunlar yaşadığını bildiren Kışla Düzü Mahalle Muhtarı Sülayman Basri Umutlu,  daha sonra kardeşi ile birlikte yaşadığını fakat rahatsızlığı nedeni ile kömürlükte yaşamaya terk edildiğini bildirdi. Bölge sakinleri ise Doğan`a ellerinden geldikçe yardım ettiklerini ama sık sık çöplerden topladığı artıklarla beslenip giyindiğini kardeşinin ise etrafa saldırdığı gerekçesi ile onunla yeterince ilgilenmediğini ifade etti.

 

BENİ BURAYA ALDILAR MI?
Hakkında bilgi alındıktan sonra zor şartlarda kaldığı yerden alınan mağdur kadın Büyükşehir Belediyesi Zabıta ve ambülans birimleri ile birlikte Barınma Merkezi'ne getirildi. Daha önce birçok hayatın adeta yeniden yeşertildiği Büyükşehir Belediyesi Barınma Merkezi'ne getirilen Tamay Doğan`ın ilk önce sağlık kontrolü yapıldı ve ihtiyaçları giderildi. Muhtaç vatandaşların para ödemeden alışveriş yapar gibi faydalandığı Sevgi Mağazası`nda yeni giysilere kavuşan Doğan, yıllardır bir kömürlükte gecelerini geçirdiği köhne yerden Barınma Merkezi'nin tertemiz ve sımsıcak odasına alındı. Şaşkınlığını gizleyemeyen Doğan dilinden defalarca tekrarladığı "beni buraya aldılar mı" sözcüğü onun yeniden hayata gözlerini açtığının bir göstergesiydi sanki.

 

UMUT IŞIĞI
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz Barınma Merkezi ile 2005 yılından itibaren mağdur vatandaşlara hizmet verdiklerini ifade ederek” Sokakta kalmış, kimsesiz hiçbir vatandaşın kalmaması amacı ile özellikle kış aylarında kent genelinde sürdürülen taramalarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşları sıcak bir yuvaya kavuşturuyoruz. Mağdur vatandaşlarımızı rehabilitasyon merkezi, sığınma evi, huzurevi gibi kalıcı bir yer bulunana kadar merkezde barındırıyoruz. Onlara bir aile sıcaklığında sağlık, yemek, barınma hizmeti sunuyoruz. Onların hayata tutunmaları için çalışıyoruz” ifadelerini kullanarak mağdur vatandaşlara umut ışığı olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

 

İSTİSMARLAR ÖNLENİYOR
Barınma Merkezi Müdürü Engin Cesur ise kömürlükten alınıp, Barınma Merkezi`ne getirilen Tamay Doğan`ın sağlık kontrollerinin yapıldığını ve tedavilerine başlandığını kaydetti. Cesur mağdur vatandaşın ileride hayatını kendi başına sürdürebileceği kalıcı bir merkez için girişimlere de başlandığını belirterek bu süreç devam edene kadar Barınma Merkezi`nde Doğan`ın misafir edileceğini açıkladı. Cesur, 7 gün 24 saat hizmet vermesi ile Türkiye`de ilk ve tek olma özelliği taşıyan merkezden, durumu en ince ayrıntısına kadar araştırılan gerçek mağdur vatandaşların yararlanabildiğini belirtti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ