KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Birinci sorun başörtüsü
Birinci sorun başörtüsü
Güncel
18 Nisan 2010 Pazar 17:46
  • 1429
  • 1

Birinci sorun başörtüsü

Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, ülkenin birinci sorununun başörtüsü olduğunu belirterek, Anayasa değişikliğinin buna göre yapılmasını istedi

Türk-İş`e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) Kocaeli Şubesi olağan kongresini dün gerçekleştirdi. 2 adayın yarıştığı kongrede konuşan genel başkan Mustafa Başoğlu, “Bizim işverenimiz haindir. Çok fazla para düşkünüdür” dedi. 424 üyesi bulunan Sağlık-İş Kocaeli Şubesi`nin genel kurulu Otel Asya`da gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Bülent Gökmen ile sendika üyesi Köksal Oral başkanlık için yarıştı.

GENEL MERKEZDEN KATILIM
Kongreye Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, genel başkan yardımcıları Hasan Öztürk, Osman Çavuş, Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Adana şube başkanı Mehmet Demirci, Şanlıurfa şube başkanı Ramazan Güneş, İzmir şube başkanı Sebahattin Arslan, Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, ve Kocaeli şube üyeleri katıldı. Kongre, mevcut başkan Bülent Gökmen`in konuşmasıyla başladı.

SENDİKAYA İHTİYAÇ
Gökmen; “İşsizlerin işe ihtiyacı varsa çalışanlarında sendikaya ihtiyacı var. Bu bağlamda 1 yıllık görevimiz çerçevesinde elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. İlk başladığımızda 200 olan üye sayımız şu an 400`ün üzerinde. Sendikacılık çok önemli bir görevdir” diyerek çalışmalarına aralıksız devam ettiğini belirtti. Gökmen`in konuşmasının ardından divan heyetinin seçimi yapıldı. Oy birliğiyle divan başkanı Mustafa Başoğlu, başkan yardımcıları Hasan Öztürk, Osman Çavuş, katip üyeler ise Zülküf Cantürk ve Mehmet Demirci oldu.

BAŞÖRTÜSÜ SORUNU
Divan heyetinin seçiminin ardından konuşan Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu Türkiye`nin birinci sorunun türban sorunu olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Şuanda Türkiye`de en önemli gündem Anayasa. Anayasa başörtülülerin haklarını korumuyor. Başörtülü kızlar üniversiteye gidemiyor. Başı örtülü olanlar ikinci sınıf yerine koyuluyor. Anayasa değişikliğinde bu arkadaşların haklarının korunması lazım. Ülkenin üzerindeki bu yükü kaldırıp kızları okullar önünde ağlatmamak lazım.”

DEVLET ELİNİ ÇEKTİ
Başoğlu, Türkiye`nin ikinci sorununun işsizlik olduğunu belirterek, “Türkiye`nin yüzde 17`si işsiz. Hükümet işsizlik sorununu işverene devretmiş. İşverenler işsizlik sorununu çözemez. İşverenin derdi sadece para kazanmaktır. Devlet işsizlik konusunda elini çekmiş” dedi. Üç tane konfederasyona gerek olmadığını belirten Başoğlu “Konfederasyonlar birbirlerinden üye almak için çalışıyorlar. Konfederasyonların güç birliğine ihtiyacı var. Güç birliği yapamazsak ezilmekten kurtulamayız. Bizim işverenimiz haindir. Çok fazla para düşkünüdür. Sendikalı işçileri kapı önüne hemen koyuyorlar.”

TÜRK-İŞ LOKOMOTİF
Başoğlu`nun konuşmasından sonra Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar söz alarak şunları kaydetti; “Hangi siyasi irade olursa olsun, var olma sebebimiz olan çalışanlarımızın hak ve menfaatlerini korumakla mükellefiz. Bizim kavgamız budur bundan başka bir şeye bakmayız. Sendikal hareketin içinde Türk-İş`i yere vuranları kabul etmiyoruz. Türk-İş, Türkiye`nin sendikal hayatındaki en önemli lokomotifidir. Türk-İş, alana indiği zaman neler olacağını herkes biliyor.” Konuşmaların ardından faaliyet, gelir gider raporları okunarak oylandı. Ardından üyeler mevcut başkan Bülent Gökmen ile başkan adayı Köksal Oral için oy kullandı.

Bülent Gökmen`in Listesi
Yönetim kurulu: Faik Mutlu, Ahmet Subaş, Ahmet Bulgurcu, Vehbi Keskin.
Denetim kurulu: Recep Meriç, Yılmaz Cezayir, Nuray Umutlu.
Disiplin kurulu: Ünver Koyun, Müjdat Filiz, Bahattin Öztürk.
Üst kurul delegesi: Bülent Gökmen, Zekeriya Çetin, Abit Torun, Ali Rıza Gönen, İbrahim Tekin, Günay Gürel, Fadıl Şengül, Erol Bol, Hüseyin Çelik, Ali Altıngül, Naci Atıcı, Tayfun Yıldırım, Ayhan Girdap.

Köksal Oral`ın listesi
Yönetim kurulu: Tevfik Çakmak, İsmail Ekinci, Murat Kabaloğlu, Salim Aktan.
Denetim kurulu: Endercan Özdağ, Murat Alyörük, Selçu Arpa.
Disiplin kurulu: Mustafa Tunç, Raif Kaplan, Mustafa Yıldıztop.
Üst kurul delegesi: Köksal Oral, Murat Kabaloğlu, Salim Aktan, Tevfik Çakmak, İsmail Ekinci, Yılmaz Ak, Sebahattin Avcı, Hatıra Yel, Hikmet Ulusay, Kurtuluş Aytekin, Mehmet Aslan, Muzaffer Kaçan, Ayhan Girdap.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ