KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Baroda gergin seçim
Baroda gergin seçim
Güncel
14 Ekim 2012 Pazar 12:30
  • 4612
  • 7

Baroda gergin seçim

Kocaeli Barosu’nda gergin geçen seçimleri mevcut başkan Tamer Solakoğlu kazandı. Solakoğlu, rakibi Hüseyin Acurman’a 162 oy fark attı

Kocaeli Barosu`nda seçim heyecanı vardı. Oy kullanmak için sabahın erken saatlerinden itibaren adliyenin yolunu tutan avukatlar başkan adayları Tamer Solakoğlu ve Hüseyin Acurman tarafından kapıda karşılandı. Oldukça gergin bir ortamda yapılan, zaman zaman tartışmaların yaşandığı seçimlerde sandığa ilgi fazlaydı. Akşam üzerine sandıklar açıldığında kazanan taraf belli oldu. Tamer Solakoğlu aldığı 499 oyla 4 sandıktan da birinci çıkarken, Hüseyin Acurman 337 oyda kaldı. 


GERGİN KONGRE

Kocaeli Barosu`nun 37. olağan kongresi adliye binasında gerçekleşti. Dün konuşmaların yapıldığı ve faaliyet raporlarının okunduğu kongrenin ikinci gününde avukatlar sandığa gitti. 973 üyesi bulunan baroda yalnızca 961 kişinin oy kullanma hakkı vardı. İlk gün gerçekleşen genel kurula ilgi göstermeyen avukatlar, oy kullanmaya adeta koştu. Başkanlık için mevcut başkan Tamer Solakoğlu ve kentimizin önemli avukatlarından Hüseyin Acurman kıyasıya yarıştı. 


KAPIDA KARŞILADILAR
Sabah saatlerinde adliyeye gelen Solakoğlu ve Acurman sandık başına geçip oy kullanırken, adaylar adliye binasına gelen avukatları kapıda karşıladı. Başkan ve yönetim kurulu adaylarının heyecanı gözlerden kaçmazken, seçimin verdiği gerginlikte hadsafhadaydı. Avukatlar oy kullanırken iki başkan adayı Solakoğlu ve Acurman`ın yanyana gelmemeye özen göstermesi salondaki gerginliği ikiye katladı.


GEBZELİ AVUKATLARA İLGİ
Görev yaptığı süre içerisinde kent sorunlarına çok eğilmeyen ve AKP`liler, radikal İslamcılar ile Kürt avukatlarla ittifak yaptığı için eleştirilen Solakoğlu`nun oldukça stresli olduğu gözlendi. Genel kurulda adaylar Gebzeli avukatların kendilerine oy vermesi için çok koşturdu. Gebze bölgesindeki avukat yoğunlu nedeniyle her seçimin belirleyici bölgesi Gebze oluyor. Bu nedenle Solakoğlu ve Acurman arasında Gebzeli avukatları kapma yarışı vardı. 


SOLAKOĞLU STRESLİ
Genel kurulu değerlendiren mevcut başkan Tamar Solakoğlu, Kocaeli Barosu`na yakışır bir genel kurul gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Genel kurulumuzun ilk günü, hukuk ve kamuoyu sorunlarının tartışıldığı bir kurul oldu. Bu, Kocaeli Barosu`na yakışır cinstendi” dedi. Bir diğer başkan adayı Hüseyin Acurman ise, dün gerçekleştiler genel kurulun ilk bölümünde sorunların masaya yatırıldığını ve kazandıkları taktirde vaadettikleri projeleri uygulayacaklarını söyledi. 


KOL KOLA ÇALIŞACAĞIZ
Acurman, “Biz görev istedik eğer bu görev verilirse gerekli çözümleri yapıp kol kola çalışacağız. Öncelikle genel kurul iradesinin bizim yönümüzde olmasını diliyor, genel kurulun hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Genel kurula genç avukatların ilgisi de gözlerden kaçmadı. Adliye binasına gelen avukatlar oy kullandıktan sonra seçimin kimin alacağı konusunda bol bol kulis yaptı.  n Uğur ULU

 

 

TAMER SOLAKOĞLU`NUN LİSTESİ

Tamer Solakoğlu (başkan adayı), Mehmet Akgül, Arzu Türkkal, Çiğdem Demircan, Gülhanım Kara, Ali Yıldız, Serdar Solak, Alaattin Çakmak, İbrahim Ulufer, Arif Aküzüm ve Işık Ballıcalı. 

 

HÜSEYİN ACURMAN`NIN LİSTESİ

Hüseyin Acurman (başkan adayı), Salih Fırat, Fatma Hürriyet Kaplan, Sedat Çoruh, Hüseyin Yılmaz, Çağrı Çakıcı, Nuri Almaz, Arif Aküzüm,Gülşah Arkut, Kadir Caner Karakadılar ve Filiz Özaydın. 

 

BAĞIMSIZ ADAYLAR

Bağımsız yönetim kurulu adayı; Hakan Çelikeser

Disiplin kurulu; Güler Çetin, İsmail Karakadılar, Arzu Aksoy, Recep Dursun, İrfan Kurt, Hakan Ünal ve Alper Alp. 

Denetleme kurulu; Hürrem Gül, Bülent Kocatağ, Halil Demiray ve Ümit Yılmaz.

Barolar Birliği delegeleri; İlter Yılmaz, Cumhur Arıkan, Bahar Candan Gültekin, Mustafa Okçu, Cavit Çiftçi, Vehbi Kemalletin Bağdatlı, Hasan Kılıç ile Erdem Özdil. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ