KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Baro’dan hukukun üstünlüğüne vurgu
Baro’dan hukukun üstünlüğüne vurgu
Güncel
17 Kasım 2009 Salı 17:03
  • 741
  • 0

Baro’dan hukukun üstünlüğüne vurgu

Yıl dönümü kutlamalarında konuşan Baro Başkanı Cumhur Arıkan, “Savunmanın sesine kulak vermeyenler savunulacak hale gelmişlerdir. Bu olay tarihe hukuk ayıbı olarak geçecektir” diye konuştu

Kocaeli Barosu üyeleri, Baro`nun kuruluşunun 71. yılında Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Çelenk törenine Baro Başkanı Cumhur Arıkan, Baro eski başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar katıldı. Arıkan çelenk sunumundan ardından bir konuşma gerçekleştirerek, özel hayatın gizliliğine ve hukukun üstünlüğüne vurgu yaptı. Cumhuriyet Başsavcıları ve Yargıtay`ın dinlenmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Arıkan şunları söyledi;  “Son günlerde ülkemiz hukuk devleti ya da polis devleti olmak yolunda bir tercihin eşiğine gelmiştir.
 

SAVUNULACAK HALE GELDİLER
Yasama ve yürütmenin özellikle de yürütmenin yargı üzerindeki baskısı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay'ın santralinin dinlenilmesi olaylarından sonra adeta aleni hale gelmiştir. Bu ülkede yaşayanlar kim olursa olsunlar hiç mi özel hayatları yoktur. Özel hayatın gizliliğinin ihlalleri artık dayanılmaz hale gelmiştir. Ve bu konuda Baroların, savunmanın sözlerine kulak vermeyenler, sonunda savunulacak hale gelmişleridir.
 

POLİS DEVLETİ
Ne yazık ki ülkemizde yargı da aynı duruma gelmiştir. Halbuki, Barolar tarafından dinlemenin koşulları ve yasa dışı dinlemeye meydan verilmemesi özellikle dinleme kararı verme yetkisine sahip olan yargı mensuplarına sıklıkla hatırlatılmıştır. Ama sonunda gelinen nokta yargının yargıyı dinlemesi olmuştur. Bu olay tarihe bir hukuk ayıbı olarak geçecektir. Yargıyı bu hale getiren güç, Türkiye`nin polis devleti olma yolunda hızla ilerlemesini isteyen bir zihniyet ve bu zihniyetin önünü açma ve görmezden gelme eğilimidir. Bu eğilimin sorumlusu kim ya da kimselerse, onların salt tarihine hesap vermeleri yetmez, hukuka da hesap vermelidirler.
 

GÜN GELİR YIKILIR
Ülkemizde yerleşmiş hukuka ve özellikle barolara kulak vermeme alışkanlığı, savunmayı değil başka erkleri zayıflatır. İşte yargı da bugün bu hale gelmiştir. Yargı erkini yıpratmak, güçsüz bırakmak hiç kimsenin amacına ulaşmasının bir aracı değildir olamaz da bu erkin zayıflaması, adaletin doğru ve tarafsız dağıtılmasına engel olur. Ve yargı erki güçsüz olan dolayısıyla adaleti doğru dağıtamayan devletler gün gelir yıkılırlar.”
 

NEDEN DİNLENDİLER?
Arıkan, Ceza Muhakemesi Kanunu`nun 135.maddesinde dinlemenin koşulları ve hangi suçların takibi için dinleme yapılacağının sayıldığını belirterek, “Bunlardan en önemlisi kuvvetli suç şüphesinin olmasıdır ve başkaca delil elde etmenin mümkün olmamasıdır. Bu bağlamda yargının dinlenmesinin altında yatan neden nedir? Bu dinlemeler Anayasa, uluslar arası anlaşmalara, yasalara ne kadar uygundur? Uygun değilse hangi yasaya, ölçüte ve hangi hukuka göre yapılmıştır?” diye sordu.
 

SAYGILI OLMAYA DAVET
Yargı üzerindeki siyasi baskılar kaldırılmağı sürece hukukun üstünlüğünden bağımsız yargıdan ve hukuk devletinden söz edilemeyeceğini ifade eden Arıkan, “Bunun için tüm kişi ve kurumları hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve bağımsız yargıya saygılı olmaya çağırıyoruz. Kimsenin başkasından üstün olduğu, dokunulmaz olduğu, gibi bir anlayışımız mutlaka olamaz. Ancak adaleti hukuka aykırı yöntemlerle sağlayamayız. Ve her yasaya uygun olduğu gibi mutlaka hukuka da uygun olduğu gibi bir anlayışı benimseyemeyiz” dedi.
 

YARGI BAĞIMSIZLIĞI
Arıkan son olarak şunları kaydetti; “Anayasamızda erkler ayrılığı ilkesi açıkça belirtilmişken, yargı üzerine kurulmaya çalışılan baskı erklerin biri birbirlerine üstün olma savaşı gibi bir kaos yaratır. Bu kaostan derhal kurtulunmalıdır. Kuruluşumuzun 71. yıl dönümünde hukukun üstünlüğünün, insan haklarına saygının ve bağımsız yargının devamı için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. İşte bu duygularla 71. yılımızı kutluyor. Hukukun üstünlüğünün vazgeçilmez olduğu günlerin en kısa sürede gelmesi dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ