KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Başaran, Katar'da hastane yapacak
Başaran, Katar'da hastane yapacak
Güncel
02 Aralık 2009 Çarşamba 16:05
  • 1052
  • 0

Başaran, Katar'da hastane yapacak

Ağırlıklı olarak enerji ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Başaran Grup Ukrayna, Makedonya, Kosova ve Kazakistan'ın ardından Katar'a da açıldı. Grup, Katar'da yapacağı hastane yatırımıyla ülkeye sağlık hizmeti götürmeyi hedefliyor

Gebze'nin tanınmış aileleri arasında yer alan Başaran ailesine ait Başaran Grup'a bağlı Arena İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran, Katarlılar`ın sağlık sektöründe ciddi geride kaldığını bu nedenle ülkeye bir hastane inşa edeceklerini söyledi. Yeterli sağlık imkânlarına sahip olmadığı için tedavi olmaya İngiltere'ye giden Katarlılar`ın ciddi sağlık harcamaları yaptıklarını anlatan Başaran, "Katarlılar tedavi olmaya İngiltere'ye gidiyor. İngiltere'ye gönderilen vatandaşların otel masrafları bile karşılanıyor. Bu da ülkeye ciddi bir külfet getiriyor. Ortağımız Şeyh El Thani bizden bu ihtiyacı karşılamamız için bir hastane yapmamızı istedi. Biz de Türkiye'den Koyap İnşaat, Başaran Grup ve Katarlı ortağımız El Thani ile bu yatırımı gerçekleştireceğiz. Türkiye'den belirleyeceğimiz bir sağlık kuruluşu da hastanenin işletmesini üstlenecek" dedi.
 

KATAR KRİZDE DE BÜYÜYOR
Son dönemin yükselen ülkeleri arasında yer alan Katar'ın birçok Türk yatırımcı için de cazip fırsatlar yarattığına dikkat çeken Başaran, Katar'ın krizden en az etkilenen Körfez ülkesi olduğunu söyledi. Dünyanın yeni finans merkezi olması beklenen alanları arasında Moskova, İstanbul, Dubai ve Varşova'nın yanı sıra Katar'ın da isminin geçtiğini hatırlatan Başaran şunları söyledi: "Katar'da krize rağmen 2009 yılında yüzde 25 büyüme bekleniyor. Ayrıca Katar, Dubai gibi hızla yapılaşan bir ülke. Halihazırda ülkenin 2 bölgesinde 700 plazanın inşa edilmesi planlanıyor. Bu pazarda Türk şirketlerine de büyük fırsatlar doğabilir. Başaran Grup olarak biz de ülkedeki 60-70 katlı plazaların taahhüt işlerine talip olduk."
 

TÜRKİYE`YE AVM
Başaran Grup'la ortaklık yapan Şeyh El Thani'nin Türkiye'ye yönelik yatırım planları da var. Ömer Faruk Başaran'a göre, El Thani önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Bunun AVM veya farklı bir proje olarak hayata geçirileceğine dikkat çeken Başaran şunları söyledi: "Katar'ın saygın isimleri arasında yer alan Şeyh El Thani 2009 yılında vakıflar aracılığıyla dünyanın çeşitli ülkelerine 300 milyon dolarlık bağışta bulundu. Türkiye'de de iş yapmak isteyen bir isim. 300-500 milyon dolarlık yatırım yapmayı düşünüyor Türkiye'ye. Önümüzdeki günlerde kendisi Türkiye'ye gelecek. Burada alışveriş merkezi yapmayı düşünüyorlar."

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ