KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Başhekim-doktor yumruk yumruğa
Başhekim-doktor yumruk yumruğa
Güncel
24 Aralık 2010 Cuma 11:50
  • 9546
  • 19

Başhekim-doktor yumruk yumruğa

Başhekim, kendisi hakkında dava açan doktorun duruşmaya gitmesine izin vermeyince, hastanede yumruklar konuştu

İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi`nde görevli uzman doktor Ahmet Zeki Celap`ın, başhekim Atilla Esmen`e dava açmasıyla başlayan gerginlik kavgayla sonuçlandı. Duruşma günü başhekim Esmen, doktor Celap`ın mahkemeye gitmesine izin vermeyince hastanede kıyamet koptu. İddialara göre olay şu şekilde gelişti: Hastane başhekimi Atilla Esmen, uzman çocuk doktoru Ahmet Zeki Celap`ı yeni doğan bebekler için 2009 yılında hizmete açılan yoğun bakım ünitesinde görevlendirmek istedi.
 

KINAMA CEZASI VERİLDİ
Doktor Celap ise yeni doğan yoğun bakım ünitesinde görev yapacak uzmanlığa sahip olmadığını ancak gerekli eğitimleri aldıktan sonra yoğun bakım ünitesinde gönüllü olarak görev yapabileceğini belirtti. Bunun üzerine doktor Celap`a, verilen görevi reddettiği gerekçesiyle kınama cezası verildi. Kendini savunmak için üst makamlara başvuran doktor Celap, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde görev alacak doktorların özel bir eğitimden geçmesi gerektiğini, kendisinin ise bu eğitimleri almadan yoğun bakımda görevlendirilmek istendiğini aktardı.
 

GİTMESİNE İZİN VERMEDİ
Üst makamlardan Celap`a verilen yanıt ise haklı olduğu ancak şartların şu an buna elvermediği şeklinde oldu. Kınama cezası alan doktor Celap da mahkemeye başvurarak, uzman olmadığı bir bölümde zorla çalıştırılmak istendiği gerekçesiyle başhekim Atilla Esmen hakkında dava açtı. Açılan davanın duruşma günü geldiğinde doktor Celap, duruşmaya gitmek için izin istedi ancak bu istek başhekim Esmen tarafından geri çevrildi. Bunun üzerine doktor Celap, başhekim Esmen`in yanına giderek konuşmak istedi.
 

İKİSİ DE ŞİKAYETÇİ OLDU
Olaya tanık olanların anlattıklarına göre başhekim Esmen, konuşmak istemediğini belirterek, doktor Celap`ı kapıya itti. Ortam bir anda gerilirken ikili arasındaki tartışma küfürleşme ve yumruklaşmaya kadar gitti. Hastaneye polis intikal etti ve başhekim Esmen ile doktor Celap birbirleri hakkında şikayetçi oldu. Hastane başhekimi Atilla Esmen`in ağzını bıçak açmazken doktor Celap, başhekim Esmen ve hastanede bulunan yeni doğan yoğun bakım ünitesi hakkında çarpıcı iddialar ortaya attı.
 

DOKTORSUZ YOĞUN BAKIM
İddiaya göre; 2009 şubat ayında hizmete açılan yoğun bakım ünitesi, aynı yılın eylül ayında ise üçüncü düzey yoğun bakım ünitesi statüsü kazandı. Önceden 0-2 aylık bebeklerin alındığı yoğun bakım ünitesine 0-30 günlük bebekler alınmaya başlandı. Ancak en ileri düzey yoğun bakım statüsü kazanan ünitede akşamları ve hafta sonları konusunda uzman doktorlar görev yapmıyor. 500 gramlık bebekler, acilde görev yapan doktorların sorumluluğuna bırakılıyor.


BASKILAR UYGULANIYOR

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Cüneyt Öztürkçügil, konuyla ilgili olarak hastanede çalışan hekimlerin etik gereği baskı altına alınmasını doğru bulmadıklarını belirti. Öztürkçügil, “Hastanelerde yönetimlerin hekimlere karşı daha anlayışlı olmasını savunuyoruz. Hekimlerin üzerinde baskılar olduğu bir gerçek. Bununla ilgili olarak hastanelerden şikayetler geliyor. Zamanı geldiğinde bu baskıları belgeleriyle birlikte açıklayacağız. Yaşananlar elbette üzücü. Hekimlerimizin bu tür olaylarla moralinin bozulmaması gerekiyor” dedi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ