KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Başiskele’de korkutan kimyasal atık yangını
Başiskele’de korkutan kimyasal atık yangını
Güncel
12 Aralık 2010 Pazar 12:39
  • 2821
  • 1

Başiskele’de korkutan kimyasal atık yangını

Başiskele’de faaliyet gösteren bir geri dönüşüm fabrikasında çıkan yangında 6 fabrika işçisi yaralandı. Fabrikada kimyasal maddelerin yer alması ilçede paniğe yol açtı

Başiskele`nin Kullar semtinde faaliyet gösteren, petrol atıklarının geri dönüşünün yapıldığı İSPET Petro Kimya Fabrikası`nda önceki gece yangın çıktı. 6 işçinin yaralandığı yangın, çevrede büyük paniğe yol açtı. Olay iddialara göre şöyle gelişti: Fabrikanın bahçesindeki bidonların içinde bulunan solvent tortuları atığı yağmur suyuyla reaksiyona girince alev aldı. Yangına müdahalede bulunan ve çevreye yayılan yoğun dumandan etkilenen 6 fabrika işçisi yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen 112 acil sağlık ekiplerince oksijen verildikten sonra Kocaeli Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
 

İŞÇİLER ZEHİRLENDİ
İtfaiye ve sağlık ekiplerinin olay yerinde gerekli önlemlerini aldığını belirten Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, yangının solventin tortuların bulunduğu bidonların yağmur suyuyla temas etmesi sonucu çıktığını kaydetti. Aydın, “Yanan kimyasal atığın kokusu fark edildikten sonra İtfaiye ve sağlık ekipleri olay yerine gelerek gerekli önlemi aldı. Can kaybı yok ciddi bir sağlık tehdidi yok. Solvent tortularının üzerine belediye ekipleri kum dökerek tehlikeyi önledi. Gazdan etkilen 6 fabrika işçisi de hastaneye götürülüp kontrolden geçirildi. Herhangi bir tehlikeleri yok” dedi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ