KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Başkan umut vermedi
Başkan umut vermedi
Güncel
16 Ekim 2012 Salı 22:08
  • 1767
  • 4

Başkan umut vermedi

Ulaşıma zam isteyen şehir içi ulaşım kooperatifi başkanları, Başkan Karaosmanoğlu ile görüştü. Kooperatif başkanlarına umut vermeyen Karaosmanoğlu, “Karar önüme gelsin bakarız” demekle yetindi

Şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan kooperatifler özellikle akaryakıta gelen zamların ardından zor durumda kaldıklarını belirterek yüzde 20 zam taleplerini UKOME`ye iletmişlerdi. Geçtiğimiz hafta zam talebini gündemine alan UKOME, zammı bugün görüşecek. Dün akşam saatlerinde Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, 5 No`lu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt, 13 No`lu Şehiri İçi Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Hasan Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu makamında ziyaret etti. 

 
GELSİN BAKARIZ
Karaosmanoğlu`nun makamında yapılan ulaşım zirvesinde kooperatif başkanları, akaryakıta yapılan zamdan sonra sıkıntıya düştüklerini belirterek yılbaşına kadar yapılması taleplerini başkana iletti. Kooperatif başkanlarını dinleyen Karaosmanoğlu, “UKOME teklifinizi görüşsün, komisyonlar gerekli araştırma ve incelemeyi yapsın. Karar önümüze geldiği zaman bakarız” dediği öğrenildi. 
 
YÜREK İSTER
Ulaşım zirvesinde hazır bulunan Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, basına kapalı yapılan görüşmeyi değerlendirdi. Kaya, yerel seçim öncesi zam istemenin cesaret istediği, yürek gerektiğini belirterek, yapılacak zammın, gelir düzeyi düşük aileleri mağdur edeceği endişesi her iki tarafıda tedirgin ettiğini söyledi. Kaya, “Kooperatif başkanları sıkıntılarını aktardı. Ben de ulaşım kooperatiflerinin haklı olduğunu söyledim. Başkan bizi sabırla dinledi. ‘Zam olmaz` demedi, ama ‘önümüze gelsin bakarız dedi`” diye konuştu. 
 
SEÇİM ÖNCESİ RİSKLİ
Daha önceki yıllarda zamların yılda bir veya bir buçuk yıl da bir yapıldığına dikkat çeken Kaya, bu seferki zammın 8 ay sonra yapılmak istenmesi, her iki tarafı da sıkıntıya soktuğunu söyledi. Yerel seçim öncesi ulaşıma yapılacak zammın risk taşıdığını, her siyasi parti, belediye başkanının bu riski almak istemediğini belirten Kaya, “Başkan bu zammın doğuracağı sıkıntıyı hissediyor. Bu nedenle görüşme mesafeli geçti. Ortada bir sıkıntı olduğu kesin. Çok iyi ölçmek, iyi değerlendirmek gerek. Ulaşım kooperatifleri de sıkıntı içinde, bu da bir gerçektir” ifadesini kullandı.
 
ALMAK ZORUNDAYIZ
Akaryakıta yapılan yüksek zammın ardından maliyetlerin çok yükseldiğini, zararına çalıştıkları yönündeki sıkıntılarını Başkan Karaosmanoğlu`na aktaran 5 No`lu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt ve 13 No`lu Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Hasan Öztürk, gazetemize yaptıkları değerlendirmede, 8 ay sonra ikinci bir zam taleplerinin kendilerini de sıkıntıya soktuğunu söylediler. Kooperatif başkanları, “Biz de böyle bir zammı istemioruz, ama gelinen nokta bizi buraya sürüklemiştir. Bu konuda halkımızın bizi anlamasını istiyoruz. Yılbaşına kadar cüzzide olsa, en azında bir zam alma zaruretimiz vardır” diye konuştular.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ