KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Başkanlar tezkereyi değerlendirdi
Başkanlar tezkereyi değerlendirdi
Güncel
05 Ekim 2012 Cuma 11:17
  • 1035
  • 9

Başkanlar tezkereyi değerlendirdi

Suriye ile yaşadığımız gerginlik ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Başbakan’ın imzasıyla Meclis’e gelen tezkere geçti. Kocaeli AKP, CHP ve MHP il başkanları da tezkereyi değerlendirdi

Şanlıurfa`nın Akçakale ilçesine, önceki gün Suriye tarafından atılan ve 5 vatandaşın hayatını kaybettiği olaydan sonra, angajman kuralları (Bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etme veya ülke topraklarında oluşacak bir tehdide karşı yapılacak askeri müdahaleler) çerçevesinde  Suriye`deki askeri hedefler top ateşine tutuldu. Top atışı sırasında 20 Suriye askerinin öldüğü, 70 askerin ise yaralandığı gelen haberler arasında. Türkiye 1974'teki Kıbrıs harekatından bu yana ilk kez yabancı bir devletin silahlı güçlerini bombalamış oldu. Bu sıcak gelişmelerin ardından Başbakanlık hemen hamle yaparak, sınır ötesi operasyon için çıkarılması gereken tezkereyi bakanlar kurulunun imzasına sundu. Bakanlar kurulundan geçen tezkere dün TBMM`ye gönderildi. Tezkere gündemiyle toplanan TBMM`de çok sert tartışmalar yaşandı. 

 
ÇOK SERT KONUŞTU
Tezkere öncesi söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kapalı oturuma itiraz ederek, 'Siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz' dedi. İnce`nin konuşmasının bir bölümü şöyle: 'Niye milletten saklayacağız bunu? Sizin çocuklarınız mı savaşa girecek, fakir-fukara çocukları mı? Bu millet çocuklarını savaşa gönderecek ama ne için göndereceğini bilmeyecek. Siz bu ülkeyi, en çapsız Dışişleri Bakanı'nın maceralarıyla başını belaya sokuyorsunuz. Türkiye'nin başını belaya sokmayın. 1 Mart tezkeresindeki gibi dik durun, onurlu durun, milletin vekili olun” CHP ve BDP, sınır ötesine müdahale için çıkarılmak istenen tezkereye karşı çıkarken, MHP, süresi 1 yıl olan tezkere konusunda hükümetle aynı görüşte olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından Meclis, tezkere oylaması için kapalı oturum yaptı. Saat 14.30 sularında ise tezkere meclisten geçti. 
 
KOCAELİ TEZKEREYİ KONUŞUYOR
Tezkere konusu Ankara`nın olduğu kadar ilimizdeki siyasi partilerinde gündemindeydi. Tezkereyi değerlendiren AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, “Kimse savaş istemez. Biz de istemiyoruz. Fakat devlet vatandaşını da korumak zorundadır. Suriye topraklarından ülkemize top atışı gerçekleştirildi. 5 vatandaşımızı kaybettik. Durup dururken kimse bir şey yapmıyor. Tezkere bunun için çıkarılmıştır. Tezkerenin geçmesi savaş çıkacağı anlamına gelmez. Biz büyük bir ülkeyiz, sözümüz artık geçiyor. Oradaki ateşi biz yakmadık. Fakat bir zulüm varsa biz zulmün karşısındayız. Sonuç olarak ben kaygı duymuyorum. Bu hükümet, bu devlet, bu asker, ülkesini, topraklarını, vatandaşını korumak için gereğini yapacaktır” diye konuştu. 
 
SAVAŞ FELAKETTİR
Hükümetin savaşı çocuk oyunu sandığını belirten CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ise, “Savaş bir felakettir. Biz sosyal demokratların savaşa karşı özel bir hassasiyeti vardır. Bugün görüyoruz ki ateş çemberi içindeyiz. Dış politikada ‘sıfır sorun` diyeceksin, ama bir tane kavga etmediğin komşun olmayacak. Dış politika konusunda gelmiş geçmiş en başarısız hükümet AKP hükümetidir. Bu tablo bize gösteriyorki, AKP hükümeti dış politikada sınıfta kalmıştır. İsrail, uluslararası sularda, Mavi Marmara gemisinde 8 vatandaşımızı öldürdüğünde, güvercin olan hükümet, şimdi Suriye karşısında şahinleşmektedir. Büyük güçlerin oyuncağı, maşası olmak için yarışanlar var” dedi. 
 
SAVAŞTAN KAÇMAK OLMAZ
MHP`nin tezkereye ‘evet` demesini değerlendiren MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin elini güçlü kılmak, milli menfaatlerimiz için, silahlı kuvvetlerimizin elini güçlendirmek için tezkereye ‘evet` diyoruz. AKP hükümeti bizi bu savaşın eşiğine getirmiştir. MHP 2002 yılında bugünleri görmüş gerekli uyarıları yapmıştır. Büyük Ortadoğu Projesi`ne yandaşlık yapan AKP bizi bu hallere düşürmüştür. Hükümet dış politikada sınıfta kalmıştır. Her Türk vatandaşı gibi savaştan kaygı duyuyorum. Ama görünen o ki bu günden sonra ülkemizi iyi günler beklememekte. Ama nihayetinden ülkemize top mermisi atılmış, 5 vatandaşımız ölmüştür. Savaştan kaçmak olmaz. Vatandaşlarımız bir dahaki seçimlerde tüm bunları görüp ona göre oylarını kullansınlar” dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ