KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Batı Trakyalılar’dan türkü seli
Batı Trakyalılar’dan türkü seli
Güncel
21 Aralık 2009 Pazartesi 16:07
  • 922
  • 0

Batı Trakyalılar’dan türkü seli

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyeleri, ‘Meriç’ten Fırat’a türkü seli’ adlı dayanışma konserinde adeta türküye doydu. Geceye katılanlar türkülere alkışlarıyla eşlik etti

İzmit Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Sabacı Kültür Merkezi`nde düzenlediği  türkü gecesinde katılımcılara muhteşem saatler yaşattı. İlimizde 1968 yılında kurulan ve şuan 890 üyesi bulunan dernek bu yıl ilkini gerçekleştirdiği  ‘Meriç`ten Fırat`a türkü seli` adlı dayanışma konserini geleneksel hale getirecek. Batı Trakya Türkleri`nin dayanışma konserine kendisi de dernek üyesi olan eski Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice ve eşi Nesrin Yenice, MHP İzmit Belediye Başkan adayı Adnan Metin, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş ve İzmitli muhtarlar, Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, Yol-İş Sendikası İstanbul  2 Nolu  Şube Başkanı Esat Muratoğlu katıldı.
 

Derneğin korosu konser verdi
Gecenin ilerleyen saatlerinde Derince  Belediye Başkanı Aziz Alemdar da konsere geldi. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi Başkanı Sabri Mutlu ve dernek üyelerinin hazır bulunduğu konserde programın sunuculuğunu Dr. Şefik Postalcıoğlu gerçekleştirirken,   yeni kurulan Batı Trakya Türkleri İzmit Şubesi Türk Halk Müziği Korosu, şef Yasin Koçaman`ın yönetiminde Balkanlardan ve Anadolu`unun değişik yörelerinden pek çok eser seslendirdi.
 

ALKIŞLARLA EŞLİK ETTİLER
Konser öncesi bir konuşma gerçekleştiren dernek başkanı Mutlu, “Batı Trakya Türkleri, Balkanlarda 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyor. Bizler var olma mücadelesi veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi. Mutlu, konsere katkı sunan ve katılan herkese teşekkür etti. Katılımcılar hareketli parçalara zaman zaman alkışlarıyla eşlik etti.  Gecede sahnenin yöresel eşyalarla donatılmış olması gözlerden kaçmadı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ