KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Bayraktar Ovası’na tren yoluna tepki
Bayraktar Ovası’na tren yoluna tepki
Güncel
28 Kasım 2012 Çarşamba 15:19
  • 3476
  • 16

Bayraktar Ovası’na tren yoluna tepki

Alikahya ve Bayraktar Ovası’nda büyük fabrikaların kurulmasıyla, bölgeye gelecek lojistik firmaları için şimdi de tren yolu hattı kurulacak. Durumdan rahatsız olan bölge sakinleri ve çevreciler eylem yaptı

POSCO, Hyundai gibi dev firmaların faaliyet gösterdiği Alikahya`ya ve Bayraktar Ovası`na büyük lojistik firmaların kurulacağını iddia eden CHP`li İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun, lojistik firmaları için bölgede şimdi de yük trenleri için tren hatlarının kurulacağını söyledi. Bölgedeki birinci sınıf tarım arazilerinin tamamen yok olacağını belirten Uzun, bölgede bir basın toplantısı yaptı. Toplantıya CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı, ilçe yönetim kurulu üyeleri, CHP`li İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet Kaçar, Erdal Baş, Şevket Öktem, Evnur Sandal ve çok sayıda çevreci katıldı. Basın toplantısı düzenleyen Ahmet Uzun, yüzde 40`ı İzmit`e yüzde 60`ı Kartepe`ye bağlı büyük alanda kurulmak istenen yük treni hatlarının, bölgedeki fabrikaların yüklerini taşımak için planlandığını söyledi.


AKP BU HALE SOKTU

POSCO`nun bulunduğu Alikahya ve Bayraktar Ovası`nı sanayiye peşkeş çeken AKP`li Büyükşehir Belediyesi`nin şimdi de bölgede kurulacak lojistik firmaları için yük treni hatlarını kurulacağını belirten Uzun, “Bu tablo, Kocaeli`yi çok iyi planladığını söyleyen AKP`li Büyükşehir Belediyesi`nin, kenti ne hale soktuğunun açık göstergesidir. İlimizin en güzel tarım ovası olan bu bölgeler geri dönülmez şekilde yandaşlarına peşkeş çekilmiştir” diye tepki gösterdi. 


ALLAH KORKULARI YOK

Çevre ve insan sağlığının parayla karşılığı olmadığını söyleyen Uzun, bölgede gerçekleştirilmek istenen peşkeşin altında çevreye ve insan sağlığına direkt etki eden ciddi sakıncaların bulunduğunu hatırlattı. Ahmet Uzun, “Bu güzelim tarım arazileri yok pahasına, zorla sahiplerinin ellerinden alınıyor ve sanayinin kucağına atıyor. İnsanda önce Allah korkusu olur. Bu zihniyette Allah korkusuda yoktur. AKP, ilimizin bir çok ovasını tahrip etmiştir. Dilovası ve Kullar bunlara en güzel örnektir” ifadesini kullandı.


KANSER OVASI OLUYOR 
Birinci sınıf toprağın kanser ovasına dönüştürülmek istenildiğini vurgulayan Uzun, “Gün gelecek buralar ölüm kusacaktır. Ama çok geç olacak. Dilovası`ndaki ölümlere neden olan kanser vakasını açığa çıkaran bilim adamlarına ‘şarlatan` denilen tek ülke ülkemiz ve bizim ilimizi yöneten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`dir. Bu talana ‘dur` denilmesini istiyoruz, insanların geçim kaynağı olduğu kadar kenti de doyuran bu tarım alanlarının yok edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.


BAŞKAN DEMEYE UTANIYORUZ
Çevre konusunda samimiyetten uzak bir Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilmenin ızdırabını yaşadığını vurgulayan Uzun, “Karaosmanoğlu için başkan demeye utanıyorum. Kocaeli`mizin son ovası yine tecavüze uğramak üzere. Buraya, yerleşim alanlarımızın dibine, 500 bin insanımızın yaşadığı İzmit ve Kartepe`nin kenarına demirçelik fabrikası kurduran zihniyet, şimdi geri kalan alana, kirli sanayi ve lojistik merkezi yapmak istenmektedir” dedi.


KÖYLÜLERİ KANDIRIYORLAR  
 
Hızlı tren yolu ile birlikte işin oldu bittiye getirmek istenildiğini belirten Uzun, kurulacak lojistik firmalarına yük trenleri için hat kurmaya çalışan AKP`li arazi spekülatörlerinin, bölgedeki köylülerin arazilerini ucuza kapattıklarını söyledi. Uzun, “Buradan AKP`li yöneticileri sormak istiyorum; bu araziler birinci sınıf  tarım toprağı değil midir? Bu topraklar, köylülerimiz kandırılarak ellerinden alınmadı mı? Haydarpaşa lojistik alanı bu bölgeye geliyor mu? Bu soruların cevaplarını bu kentin insanına açıklasınlar” ifadesini kullandı.


AKP`LİLER AÇIKLASINLAR
Dünya`nın en büyük lojistik devlerinin bölgede arazi aldığını söyleyen Uzun, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya lojistik devi Goodman lojistik, Borusan lojistik, Yıldız Entegre, Kibar Holding, Rozak A.Ş. Alikahya OSB ve diğer tarım alanları yandaşlara ne yazık ki peşkeş çekilmiştir. Yapılan talandır. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kentin bakanı Nihat Ergün ve diğer milletvekilleri bu kentin insanlarına gerçekleri söylesinler. AKP`liler halen bu kente verecekleri zararların farkında değildir. Biz, gerçeğin peşindeyiz, doğruları öğrenmek istiyoruz. Bu halkı kandırmasınlar” şeklinde konuştu.


POSCO İÇİN Mİ KURULUYOR?
Bölgede yapılan basın toplantısına katılan CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı ise yaptığı açıklamada, Alikahya ve Bayraktar Ovası`ndan geçecek olan ve tarım alanları üzerinde yapılacak tren yolu projesinin POSCO için yapılacağını iddia etti. Sarı, “Tren yolu yapmak için tarım arazilerini el altından satın aldılar. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız SUMOTAŞ ayaklanması bu olayın ilk belirtisiydi. Buradaki tüm taşımacılık sektörleri bitecek, dünya devi büyük lojistik firmaları gelecek. Kocaeli`de artık yer kalmadı. ‘Kartepe`yi tarım ve turizm alanı yapacağız` diyenlere soruyoruz. Konteynerlerin olduğu yere turist gelir mi” diyerek tepki gösterdi. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ