KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Bayram değil eylem yeri
Bayram değil eylem yeri
Güncel
19 Kasım 2010 Cuma 16:42
  • 3882
  • 14

Bayram değil eylem yeri

Kocakaymaz Köyü’nün geleneksel bayramlaşması gerçekleşti. Köylüler düğün yerine çevirdikleri köy meydanında, OSB için topraklarını almak isteyen yetkililere karşı eylem yaptı

Kandıra köylerinde geleneksel hale gelen bayram kutlaması bu yıl Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KGİOSB)`nin yapılacağı Kocakaymaz Köyü Kayıplar Mahallesi`nde gerçekleşti. Ancak bu bayramlaşma geçen yıllara göre çok farklı oldu. Çeşitli sebeplerden dolayı köylerinden ayrılan vatandaşların yanı sıra köyün genç kızları ile erkekleri bayramlık kıyafetlerini giyip 700 yıllık geçmişe sahip olan köylerinde dost ve akrabalarıyla bir yandan  bayramlaşmanın sevinci yaşarken diğer yandan da Kandıra GİOSB`nin yapılması için topraklarını yok pahasına zorla ellerinden almak isteyen yetkililere karşı eylem yaparak Kandıra yolunu trafiğe kapattı.
 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


ANKARA`YA GİDECEKLER

Sabah erken saatlerinde adeta düğün yerini andıracak şekilde caddeleri süslenen, yemek stantları açılan köye binlerce kişi akın etti. Türk bayraklarıyla donatılan köy meydanında “Topraklarımızın özelleştirilmesine dur diyeceğiz” yazılı pankartlar da asılarak yetkililere ince mesajlar verildi. İlk kez geleneksel bir bayramlaşmada eylem yapan köylüler ‘Topraklarımızı satmıyoruz` diyerek seslerini duyurmaya çalışırken, geri adım atılmadığı taktirde önce kent meydanına traktörlerle ineceklerini, sonrasında ise Ankara`ya yürüyeceklerini söyleyerek Sanayi Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ü uyardı.
 

YALNIZ BIRAKMADILAR
Kayıplar Köyü meydanında bir araya gelen köylülere Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Abdullah Aysu, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar, Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, KYÖD eski başkanı Mustafa Küpçü, İl Genel Meclisi`nin CHP`li üyeleri Ahmet Uzun ve Ahmet Elmas, CHP İl Yöneticisi Hasan Çelik, CHP Kandıra İlçe Yöneticisi Ersin Çelebi, ÖDP İl Başkanı Sedat Şeyhoğlu, EMEP İl Başkanı Güner Kizir, Halkevleri 3. Bölge Temsilcisi Metin Kaya, ESM Kocaeli Şube Başkanı Yener Çalışkan, köy muhtarı Mehmet Öz, Yapı Yol-Sen Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Yıldızkan, BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi destek verdi.
 

HAKKIMI HELAL ETMEM
Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı bayramlaşmada köylüler topraklarını satmamakta kararlı olduklarını bir kez daha gösterdi. Köy meydanında toplanan vatandaşlar bir basın açıklaması yaptı. Köylülerden önce söz alan KYÖD eski başkanı Mustafa Küpçü, bir Kandıralı olarak köylülere seslenerek “Sizi kandırmak için istimlak bedellerini arttıracaklarını ve size iş imkanı sağlayacaklarını söylüyorlar. Bunlara inanamayın. Bu kadar güzel toprakları verirseniz önce ben, sonra çocuklarınız size hakkını helal etmeyecek” diye konuştu.
 

90 YAŞINDA DEDE SESLENDİ
İl Genel Meclisi`nin CHP`li üyesi Ahmet Uzun ise, “Çekin elinizi topraklarımızdan. Bu köylü Ankara`ya yürüyecek. Ankara`ya geldiğimizde Sanayi Bakanı köylüsüne sahip çıkmıyor diye haykıracağız” dedi. Katılımcıların konuşmasının ardından söz alan köyün en yaşlısı, 90 yaşındaki Mustafa Kemal Tokdemir elinde bastonuyla katıldığı eylemde “Ben 1919 yılında doğdum. O zaman Atatürk bu topraklara sahip çıktı. Bu toprakları verirsem ne yapacağım. Metazoriyle elimizden toprakları almaya çalışıyorlar. Ama biz bu toprakları asla vermeyeceğiz” diyerek toprağına sahip çıktı.
 

SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ
Bir başka köylü Sevim Yılmaz ise eşinin asgari ücretle çalıştığını ve geçimlerinin büyük bölümünü topraklarını ekerek sağladıklarını kaydederek, “4 çocuğum var benim. Hepsi bu topraklardan ekilenlerle besleniyor. Ben bu toprağı verirsem nasıl bakacağım çocuklarıma? Sanayi Bakanı`nın gücü varsa buraya gelsin” diye konuştu. Köylüler daha sonra “Bayramımızı zehir, toprağımızı kurban etmeyin” pankartıyla ‘toprakları savunma yürüyüşü` yaptı. Yürüyüş boyunca öfkeli ve tepkili olan köylüler, ‘Vur vur inlesin Sanayi Bakanı dinlesin`,  ‘Cesaretin varsa bakan Ergün buraya gel` sloganları attı.
 

YOLU KAPATTILAR
Sloganlar atarak yürüyen köylüler bir anda Kandıra yolunu trafiğe kapatma kararı aldı. Başta Ahmet Uzun olmak üzere eyleme destek verenler her ne kadar yolu kapatmalarını istemese de, Serdar Deren isimli bir köylü elinde Türk bayrağıyla yola atlayarak önce tek başına oturma eylemi yaptı. Serdar Deren`i yolun ortasında gören köylüler bir anda yola fırlayarak destek verdi. Kandıra yolu yaklaşık 5 dakika trafiğe kapatılırken, jandarmanın müdahalesiyle köylüler yolu tekrar açtı. Hem jandarma hem de eyleme destek verenler, öfkeli köylüleri sakinleştirmekte güçlük çekti.
 

GÖRÜCÜYE ÇIKTILAR
Köylüler eylemin ardından hiçbir şey olmamış gibi müzik eşliğinde göbek atarak bayramı kutladı. Bayram kutlamasında dikkat çeken bir nokta da köyün genç kızları ile genç erkeklerinin tanışmak ve kendilerine eş bulmak için uzun süre meydanda tur atması oldu. Bu esnada birbirleriyle tanışan ve telefon numaralarını veren gençler ilginç görüntüler oluşturdu. Köy muhtarı Mehmet Öz, yüzyıllardır sürdürülen gelenekleriyle tüm köylünün bayramlaştığını ve bayramın bereketini paylaştığı ifade etti. Öz, “Bizim bayramlaşmamız öyle kız bakma, evlenme bayramlaşması değil” diyerek bayramlaşma geleneğinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ