KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de fen işlerine 3 milyon 200 TL harcandı
Kartepe’de fen işlerine 3 milyon 200 TL harcandı
Güncel
31 Mart 2010 Çarşamba 18:00
  • 1889
  • 13

Kartepe’de fen işlerine 3 milyon 200 TL harcandı

Kartepe Belediyesi’nin bir yıllık çalışmalarını aktaran Karabalık, fen işlerine 3 milyon TL harcadıklarını, bundan sonra Kent Meydanı ve Su Kayağı projelerini hayata geçireceklerini açıkladı

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından geçen bir yılı değerlendirdi. Derbent Uygulama Oteli`nde gerçekleştirilen basın toplantısında Kartepe Belediyesi`nin 1 yıl içinde hayata geçirdiği projeleri anlatan Karabalık, 2010 ve sonrasındaki projeleri de basın mensuplarıyla paylaştı. Karabalık, Kent Meydanı projesinin Kartepe`nin olmazsa olmazları arasında olduğunu söyleyerek, 18 ay sonra projenin yapımına başlayacağını kaydetti. Karabalık`ın 2010 projeleri arasında Sapanca Gölü üzerinde yapacağı dünyanın 34`üncü Su Kayağı Projesi de var. Proje 1 Temmuz`da bitecek ve Türkiye Su Kayağı Yarışması yapılacak. Karabalık, 29 Mart 2009`da 101  proje vaad ettikleri ve 43 projeyi hayat geçirdiklerini söyledi.
 

İMAR ÇALIŞMALARI YAPILDI
Altyapı konusunda yapılan çalışmalarda büyük hizmet verdiklerini söyleyerek sözlerine başlayan Karabalık, “Altyapı konusunda özellikle büyük hizmet verdik. Kışın çamurlu yollardan bunalan halkımızı kurtarmak ve altyapısı bitmiş yelerde üst yapı hizmetlerini tamamlamamız gerekiyordu. Yol hizmetlerini tamamlamamız gerekiyordu. İlk yılı Kartepe`mizin vizyonunu belirleyip stratejik planlar yaparak geçirdik. Kartepe`nin 50 yılını planladık. İlk olarak belde belediyelerinde tamamlanmayan imar çalışmalarını gerçekleştirdik. İçme suyu kaynağımız olan ve sıkıntılı zamanlarda Yuvacık Barajları Arıtma Tesisleri`ne içme suyu pompalayacağını da düşünerek Sapanca Gölü etrafında yer alan yerleşim yerlerinin imar planlarını gerçekleştirdik.”   
 

KENT MEYDANI ŞART
Kartepe`de bir Kent Meydanı`nın olması gerektiğine dikkat çeken Karabalık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten ticaretin artırılması için halkımızın alışveriş yapabileceği yerlerden yeterince faydalanamıyoruz.  Gerek sağlık hizmetleri gerekse diğer hizmetler için İzmit ve komşu ilçelere gidiliyor. Bunun önüne geçmenin yolu ilçeye bir kent meydanı oluşturmaktı. 2 bin 700 dekarlık alan içerisinde kent meydanının 1/5000 planları tamamlandı. 1/1000`lik  planları 4 ay içinde yapılacak 14 ay gibi bir sürede şuulandırma projesinin ardından kazma vurulmuş olacak.
 

18 AY SONRA KAZMA VURULACAK
18 ay sonra ciddi bir hukuki engel çıkmazsa kazma vuracağız. Bu çok büyük bir çalışma. 1.300 hektarında yapılacak bir çalışma. 8 yılda burada bir kent dokusu ortaya çıkacak. Kent meydanı projesini yaparken tüm sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ile hatta camii dernekleriyle konuştuk. Kartepe kamuoyunda bu proje kabul gördü. Bu anlamda herhangi bir siyasi kaygım yok. Bütün performansımızı Kent Meydanı projesine ayıracağız. Kent Meydanı`nın yeri Köseköy, Sarımeşe, Uzunçiftlik üçgeninde  Hipodromun güney kısmında. Bunun yanı sıra Kartepe`de turizm festivalleri düzenleyeceğiz. Kartepe sadece kış turizmiyle değil yaz turizmiyle de hareketlenecek.
 

DÜNYA`NIN 34`ÜNCÜ SU KAYAĞI
Bu anlamda gençlerin Kartepe`ye rağbet etmesi için Dünya`da 32 tane olan su kayağı projelerinden bir tanesini Sapanca Gölü`nde yapacağız. İçme suyuna herhangi bir zarar verilip verilmeyeceği ile ilgili  araştırmalar yapıldı ve olumlu sonuç alındı. Su Kay Projemiz 1 Temmuz`da bitecek. Ve burada Türkiye Su Kayağı Yarışması`nı yapacağız. Ben bürokratik engeller olur diye düşünerek 15 Temmuz`da biteceğini düşünüyorum. Çok dillendirmek istemiyorum ama 17 Temmuz`da Kartepe Belediyesi Su Kayağı Şampiyonası, 7 Ağsutos`ta da Türkiye Su Kayağı Yarışması olacak.  Dünya`nın 34`üncü Su Kayağı projesini gerçekleştirmiş olacağız.
 

3 MİLYON 200 BİN TL HARCANDI
Bir yıl içinde, kanal ve dere bakımları, ıslahları yapıldı. açılmamış olan alt geçitleri açtık. Semt pazarları açtık.  Çevre düzenlemesi yapıldı. Temizlik tertip düzen çalışmaları birinci gündemimizde. Bu anlamda 7 tane alt geçit yaptık. 7 parkımızı tamamladık. Karayolu müdürlüğünün sorumluluğunda olan üst geçitleri tamir ettik. Fen İşleri Müdürlüğümüz 1 yıl içinde 3 milyon 200 bin TL alt ve üst yapıya harcadı. Bu anlamda 150.780 metrekare parke, 43.340 metrekare bordür, 22.850 ton asfalt çalışması yapıldı. Parke çalışmasında tek sıkıntı Uzuntarla`da kaldı. 20 gün içinde orada da bu sıkıntıyı aşacağız. Toplam 48 sokağa parke döşedik. 41 sokakta da yay kaldırımı yaptık.”
 

VAHŞİ SANAYİYE GEÇİT YOK
Karabalık, Kartepe bölgesindeki sanayi kuruluşlarından şikayet olup olmadığını soran bir basın mensubuna, “Şikayetler Müpa Mantar ile Yıldız Sunta fabrikaları hakkında geliyordu. 24 saat denetlendi buralar. 34 zabıta memurumuz ile buraları denetledik. Yıldız Sunta yaptığımız baskılarla bacasına filtre taktı. Şikayet yüzde 1`e inerken Müpa Mantar sebebi ile gelen şikayetler yüzde 2`lere indi. Demir Çelik gibi havayı suyu kirletecek vahşi sanayi olarak nitelendirilen sanayi ile ilgili herhangi bir yatırım bölgemizde olamayacak. Ancak çevreyle uyumlu yatırımlar olacak. Kartepe  bölgesinde 7 bin dönüm sanayi alanı var. 3 bin 500`ü dolu. 3 bin 500`ü boş. Buralara gelecek fabrikaların  çevreyle uyumlu üretim yapmasını arzu ediyoruz” dedi.   Ayrıca Karabalık, Atakent otobüs şoförleriyle ilgili gelen şikayetlerin yüzde 1`e indiğini, şoförlerle konuştuklarını ve şikayetlerin azaldığını söyledi.
 

180 İŞÇİ İSTİHDAM FAZLASI
Kartepe Belediyesi`nde çalışan işçi sayısı ve Kartepe Belediyesi`nin borcunun olup olmadığının sorulması üzerine Karabalık, “Norm kadromuz 210, işçi kadromuz 210. Ve takribi 180 dolayında fazla elemanımız var. Özlük hakları konusunda herhangi bir aksama yok. İkramiyelerde aksama var. Mayıs ayının ortalarına doğru birer ikramiye vereceğiz. Fazla  personeli eritmek için emekliliği teşvike diyoruz. 16 arkadaşımız müracaat etti, bu anlamda. Belediyemizin şuan piyasaya 7 milyon TL borcu var. Kamu kurullarına ise 32 milyon TL borcumuz var” dedi. Karabalık projelerini yaparken gelecekte Kartepe`de 300 bin kişinin yaşayacağını hesap ederek yaptığını da sözlerine ekledi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ