KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
BDP de açlık grevine başlıyor
BDP de açlık grevine başlıyor
Güncel
15 Kasım 2012 Perşembe 09:28
  • 2280
  • 38

BDP de açlık grevine başlıyor

Cezaevlerinde ki açlık grevlerine destek olmak için BDP, cumartesi ve pazar günü iki gün sürecek açlık grevine başlayacaklarını söyledi
Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) Başkanı Doğan Şimşek ile dernek üyesi avukatlardan Talip Kavak, 65 gündür Kandıra 1.nolu ve 2. nolu F Tipi Cezaevlerinde açık grevi yapan 240 KCK tutuklusundan 30`u ile yaptıkları görüşmeler sonrasında tutuklularla ilgili izlenimlerini Eğitim Sen Şube binasında yaptıkları basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı. ÇHD üyesi avukat Talip Kavak açıklamasında açık grevindeki tutukluların fiziki olarak çöktüğünü ancak ruhen ilk günkü gibi sapasağlam olduğunu söyledi.
 
SENDİKA VE PARTİ BAŞKANLARI
ÇHD Başkanı Doğan Şimşek ile dernek üyesi Talip Kavak tarafından yapılan açıklamaya destek vermek amacıyla EMEP İl Başkanı Güner Kizir, SES Şube Başkanı Murat Hareta, ESM Şube Başkanı Yener Çalışkan, TÜMBELSEN Şube Başkanı Erdal Karakuş, Eğitim Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan, BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, Hakların Demokratik Kongresi Sorumlusu Sinan Odabaş ile çok sayıda sendika ve BDP üyesi toplantıda hazır bulundu. Katılımcılar birinci ağızdan tutuklular hakkında bilgi aldı.
 
MAHKÛMLAR YAŞAM DOLU İNSANLAR
Açık Grevi yapan mahkûmların en yaşam dolu insanlar olduğunu ifade eden Talip Kavak, “Açık grevine başladıklarında cezaevi yönetimi ikna çabalarında bulunmuş ancak daha sonra bundan vazgeçmiş. Görüşmelerde bizlerle kısa kısa konuşuyorlar. Adalet Bakanlığı Türk Tabipler Birliği doktorlarının mahkûmlara bakmasını kabul etmediği için onlarda devlet doktorlarının kendilerine bakmasına izin vermiyor. Mahkûmlar söylenildiği gibi bir emirle değil uzun süre tartıştıktan sonra greve başladıklarını söyledi” dedi.
 
SAĞIK DURUMLARI ÇOK KÖTÜ
Açık grevlerinde 65. Güne ulaşan mahkumlarda baş gösteren sağlık sorunları hakkında bilgi veren Kavak, “ Böbrek sıkıntılar başlamış. Tuvalete gittiklerinde dışkı ve idrarlarından kan geliyor. Gözlerde kızarma, baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorlar. Sese karşı duyarlılıkları artan mahkûmlar, bütün günü yataklarında geçiriyor. Ancak günde 2-3 saat uyuyorlar. Sağlık durumları çok kötü.. Her hafta kendileriyle görüşüyoruz. Durumu çok kötü olan 30 mahkûm var ama açık grevindeki mahkum sayısı 240 kişi” şeklinde konuştu.
 
BDP DE AÇIK GREVİNE BAŞLIYOR
Toplantıya katılan ve ÇHD avukatlarının verdiği bilgileri dinleyen BDP İl Başkanın Mehmet Alçınkaya, cezaevlerinden çıkacak ölümlerin sebebinin devlet olduğunu ve ölümlerin çıkması halinde ülke gündeminin bir anda değişeceğini söyledi. Alçınkaya, açık grevlerine dikkat çekmek için 17 Kasım Cumartesi 10:00`da Dilovası`nda basın açıklaması yaparak açlık grevine başlayacaklarını ve Pazar günü Kandıra`da cezaevi önüne giderek açlık grevlerini 2 gün boyunca sürdüreceklerini ifade etti.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ