KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Belde A.Ş. davası bilirkişiye gönderildi
Belde A.Ş. davası bilirkişiye gönderildi
Güncel
19 Ekim 2010 Salı 16:15
  • 2341
  • 8

Belde A.Ş. davası bilirkişiye gönderildi

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Belde A.Ş. davası, bilirkişi heyetinin oluşturulması için Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi

Belde A.Ş` nin ‘merkez parklarının bakımı` ihalesinde kamuyu 37 milyon TL zarara uğrattıkları iddiasıyla 24 kişi ve 3 kuruluşun yöneticilerinin yargılandığı davanın 4. duruşması Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görüldü. Bir önceki davada zorla getirilip ifade vermesi istenen Gülören Özen, Erol Solak, Nermin Tireben, Gencay Yıldıztekin, Ömer Tosun, Kamil Aktaş, Hamdi Aktürkoğlu, Alper Çağla, Cavit Çağlar ve Tuncay Yıldıztekin tanık olarak dinlendi. Ankara Ağır Ceza Mahkemesi`ne üç kişilik komisyon kurulması için yazı gönderilen ve bilirkişi raporu istenen dava 22 Şubat 2011 tarihine ertelendi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan 24 kişiden yalnızca eski park ve bahçeler müdürü Ahmet Özkaraaslan ve yanlış maliyet hesabı yaptığı iddia edilen Şenay Cansever ile avukatları katıldı.
 

RAKAMLAR FARKLI
Hakim birçoğu Belde A.Ş.`den daha önce iş ve ihale almış 10 tanığa sanıklarla akrabalıkları olup olmadığını ve işlerinde denetim yapılıp yapılmadığını sordu.
Tanıklardan yalnızca Kar Peysaj Ltd.`nin müdürü Erol Solak sanık Ahmet Özkaraaslan ve ihaleyi suçlayıcı konuşmalar yaptı. 2006 yılında gerçekleşen ihale için dosya alıp ihaleye girdiğini ancak kaybettiklerinin söylenmesiyle dışları çıkartıldıklarını ileri süren Erol Solak, iddialarını şöyle sürdürdü: “Bizim aldığımız ihale şartnamelerindeki rakamlarla burada okunan bilirkişi raporlarındaki rakamlar aynı değil. Benim şirketimin 23 milyon TL`yi verecek gücü zaten yok. Biz ihaleye girdiğimizde rakam 500 bin TL`ydi.”
 

İDDİALARI YALANLADI
Sanık avukatları tanık Erol Solak`ın ifadelerini çelişkili bulduklarını söyleyerek Solak`ın ihaleleri karıştığını iddia etti. Kendini savunan Ahmet Özkaraaslan da tanığın daha önce de bir çok ihaleye girdiği için ihaleleri karıştırdığını ileri sürerek beyanları kabul etmedi. Piyasa araştırması yapıldığında şirket ismi kayıtlara geçtiği için tanık olarak dinlenen Kartepe Peysaj`ın sahibi Nermin Tireben de işin maliyetinin en fazla 500 bin TL olacağını 23 milyon TL`nin çok fazla olduğunu söyledi. Tireben, Belde A.Ş.`nin kendilerini yalnızca fiyat araştırması yapmak için aradığını da söyledi. Ankara Ağır Ceza Mahkemesi`ne üç kişilik komisyon kurulması için yazı gönderilmesine karar verilen ve bilirkişi raporu istenen dava 22 Şubat 2011 tarihine ertelendi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ