KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Belediye-İş Sendikası, Kent Bayramlaşması’nı protesto etti
Belediye-İş Sendikası, Kent Bayramlaşması’nı protesto etti
Güncel
28 Kasım 2009 Cumartesi 14:39
  • 9502
  • 18

Belediye-İş Sendikası, Kent Bayramlaşması’nı protesto etti

Belediye-İş Sendikası 1 ve 2 No’lu Şube, işçiye zulmeden anlayışla yan yana olamayacaklarını belirterek, Kent Bayramlaşması’nı protesto etti

Belediye-İş Sendikası geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kent Bayramlaşması`na katılmayarak Büyükşehir Belediyesi`ne protesto etti. Belediye-İş Sendikası 1 No`lu Şube Başkanı Osman Suat Kalyoncu ve 2 No`lu Şube Başkanı Osman Şar, işçiye zulmeden bir anlayışla yan yana olamayacaklarını belirterek, bu bayramda işçilerin mağdur edildiğini dile getirdi.  Ödemelerinin yeterli düzeyde olmadığını, işçinin doğru düzgün bayram geçirmediğini ifade eden sendikacılar, protesto amacıyla Kent Bayramlaşması`na katılmadıklarını açıkladı.
 

BU ZİHNİYETLE YAN YANA OLAMAYIZ
Sendika binasında yapılan bayramlaşma töreninde açıklama yapan Kalyoncu,  “Belediye-İş Sendikası olarak kent bayramlaşmasını protesto ediyoruz. AKP'nin şovuna biz katılmayacağız. İşçi arkadaşlarımıza baskı yapan zihniyetle yan yana olmamız mümkün değil. Ve bunlar kaldığı sürece, bu tutumları sürdüğü sürece de katılmayacağız. Geçen bayramda katılmamıştık” dedi. İşçi ve emekçilerin bayramını kutlayarak sözlerine devam eden Kalyoncu, şunları kaydetti; “Bildiğiniz gibi belediye anlamında çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Hizmet-İş Sendikası işveren tekeliyle Büyükşehir Belediyesi'ndeki arkadaşlarımızı zorla kendi sendikalarına geçirmiştir. Biz işçiler mağdur olmasın diye itiraz etmedik.
 

ÖDEMELER TAVUK KESMEYE YETİYOR
Aldığımız duyuma göre İzmit Belediyesi'nde Genel-İş'in yetkisine Hizmet-İş itiraz edecekmiş. Orda da diyor ki biz işçi sayısına değil, Alikahya Belediyesi en son yetki belgesine itiraz ediyoruz diyor. Bunların hepsi yalan. Tamamen bunu göstermelik olarak kullanıyorlar. Gerçek niyetleri İzmit Belediyesi'ndeki Genel-İş'in aldığı yetkiyi hazmedememeleridir.” Kalyoncu'nun konuşmalarının ardından açıklama yapan Osman Şar ise Tüm İslam aleminin ve emekçilerin Kurban Bayramı`nı kutlayarak, “Çalışanlar olarak yıllardır sıkıntı içerisindeyiz. Kurban Bayramı`nda arkadaşlarımız kurban kesemedi. Çünkü yapılan ödemeler yeterli değil. Bu ödemeler ancak tavuk kesmeye yetiyor” dedi.
 

ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI VERİN
Aylar öncesinden söylenmesine rağmen Kurban Bayramı`nda taleplerinin yerine gelmediğini belirten Şar, “Körfez Belediyesi`nde işçilere 300 TL civarında ödeme yapıldı. Kartepe'de 250 TL ödeme yapıldı. Kandıra Belediyesi'nde hiç ödeme yok. Biz buradan belediye başkanımıza ve yetkililere çağrı yapıyoruz. İşçileri çalıştırdıkları gibi alın terinin karşılığını zamanında ödesinler” diye konuştu. Cumartesi çalışmaları aynı, pazar çalışmaları aynı, gece çalışmaları aynı, bayram çalışmaları aynı. Böyle olmamalı. Bu bayramda Kandıra Belediyesi'nden emeğimizin karşılığını alamadık. Kandıra Belediyesi`nde eskiye dönüyoruz. Bundan 6 yıl öncesine dönmemek için elimizden geleni yapacağız” dedi.
 

SENDİKALARDAN DESTEK
Bayramlaşmaya Genel-İş Sendikası yöneticilerinden Vedat Küçük ile Yol-İş İstanbul 1 No`lu Şube Başkanı Erdem Arcan da katıldı. Küçük burada yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi işçilerini mağdur etmedikleri için Belediye-İş`i tebrik etmek ve aldıkları tutuma destek vermek için bayramlaşmaya katıldığını söyleyerek, Hizmet-İş`e yüklendi. Küçük, “Centilmenlikten bahsedenlerin asıl yüzleri son yaptıkları hareketle ortaya çıktı” dedi. Yol-İş İstanbul 1 No`lu Şube Başkanı Erdem Arcan ise Büyükşehir Belediyesi`ndeki sendikal baskıya karşı verilen mücadelenin önemine dikkat çekerek, “Yenilgiyle sonuçlansa da hiçbir şey bitmiş değil. İşçi sınıfı var olduğu sürece mücadele devam ediyor” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ