KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Belediye-İş yeniden diriliyor
Belediye-İş yeniden diriliyor
Güncel
05 Kasım 2010 Cuma 16:46
  • 4317
  • 57

Belediye-İş yeniden diriliyor

Üyelerini Hizmet-İş Sendikası’na kaptıran Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şubesi yeninde diriliyor. Tekrar kurulan şube, çarşamba günü yeni yönetimini açıklayacak

Bir dönem ilimizdeki en güçlü sendikaların başını çeken Türk-İş`e bağlı  Belediye-İş Sendikası yeniden diriliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve yöneticilerin baskısı ile Büyükşehir ve İSU`da çalışan 3 bin 200 üyesini Hizmet-İş Sendikası`na kaptıran Osman Suat Kalyoncu başkanlığındaki Belediye İş 1 Nolu Şubesi, yeterli üye çoğunluğu sayısını kaybettiği için düşmüştü. Sendika genel merkezi Büyükşehir Belediyesi ve İSU`da kaybettiği mücadeleyi yeniden kazanmak için düğmeye bastı ve 1 Nolu şubeyi yeniden yapılandırdı. Belediye-İş Sendikası örgütlenme çalışmaları için startı verdi.
 

SENDİKA DOLDU TAŞTI
Belediye-İş Sendikası kurucu başkanlığına 19 yıllık belediyeci Sedat Küçük`ün getirildiği ve 1 Nolu Şube`nin yeniden kurulduğu dün yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Uzun süredir yaprak kımıldamayan Belediye-İş Sendikası`nda koridorlar doldu taştı. Gerek işçilerde, gerekse sendika yetkililerinde yeniden dirilmenin heyecanı vardı. Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan ve 2 Nolu Şube Başkanı Osman Şar`ın da hazır bulunduğu toplantıya, belediye işçilerinin yanı sıra İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın yerine bir günlüğüne vekalet eden CHP`li Devrim Yıldız katıldı.
 

LÜTFÜ OBUZ DA GELDİ
Toplantıda ilginç isimler de vardı. Bunlardan biri de Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı İrfan Gün`ün bir önceki yönetiminde yer alan ve işçilerin Hizmet-İş Sendikası`na üye olması için çaba harcayan ancak sendika ile sorunlar yaşayıp 1. olağan  kongrede başkan adayı olan ve sonrasında çekilen Lütfü Obuz`du. Obuz, basın toplantısına katılmadı ancak toplantı öncesi Belediye-İş Sendikası yetkilileri ile bir araya geldi. Obuz`un yanı sıra CHP eski milletvekili Bekir Yurdagül, KYÖD Başkanı Hakan Tanta,  Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü ve SES Şube Başkanı Hüseyin Gülseven de toplantıda hazır bulundu.
 

KALYONCU KATILMADI
Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Yener Çalışkan, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, CHP İzmit İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Nalbantoğlu, CHP`li Av. Merih Kuruçelik ve AKP İzmit İlçe Yöneticisi Mevlüt Demir de toplantıda yer alan diğer isimlerdi. Basın toplantısına haberi olmasına rağmen eski 1 Nolu Şube Başkanı Osman Suat Kalyoncu gelmedi. Toplantının amacını açıklayan bir konuşma yapan Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, “Belediye-İş Sendikası yoluna kaldığı yerden yeni bir yönetimle devam edecek. Ben Osman Suat Kalyoncu kardeşimize ve ekibine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 

BÜYÜK YANILGI İÇİNDELER
Özkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni bir anlayış ve heyecan ile geçmişte verdiğimiz mücadelenin üzerine bir tuğla katarak Büyükşehir`de örgütlenmek için start veriyoruz. Mücadele kültürü olmayan, biat etmeye alışmış, iktidarın gücü ile hareket edenler Belediye-İş`in kaybettiğini düşünebilir. Ancak büyük yanılgı içindeler. Bugün Büyükşehir`de sendikal örgütlenme yoktur. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Hizmet-İş Sendikası, Belediye-İş`ten korkmaktadır. Korkmakta da haklıdırlar. Çünkü Belediye-İş, zulme son verecektir. İşçilerin yoğun talebi ile örgütlenme çalışmasına kaldığımız yerden, mücadelenin içinden yoğrularak gelen Sedat Küçük kardeşimizle devam edeceğiz.”
 

DALLAS DİZİSİNE DÖNDÜ
Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan Özkan, konuşmasını noktalayıp Sedat Küçük ile tokalaştığı esnada, eski başkan Osman Suat Kalyoncu`nun yönetiminde yer alan Nail Küçük, “Dallas dizini geçti bu. Yakında biz de bir basın açıklaması yapacağız” diyerek tepki gösterdi. Kalyoncu`nun neden gelmediğini soran basın mensuplarına Özkan, “Biz şubeyi kurduğumuzu Osman kardeşimize söyledik. Bu bir kan değişimi. Osman “Hayırlı olsun” dedi. Bugün buraya gelmemiş olması bizim için bir handikap değil. Osman her zaman bizim yoldaşımız, arkadaşımızdır. Sedat arkadaşımızın yanında olacağına da inanıyoruz” şeklinde cevap verdi.
 

TEK KURUŞ ALMAYACAK
Özkan, “Sedat Küçük kardeşimiz bu işin hamallığını yapıyor. Biz bu görevi kendisine verdiğimiz zaman kabul etmek istemedi. ‘Osman olsun` dedi. Ancak genel merkezimiz Sedat kardeşimizi uygun gördü. Bazı arkadaşlar duygusal tepki gösterebilir. Kimi arkadaşlarımız, ‘Sedat menfaati için kabul etti` gibi şeyler söylüyor. Şunu açıklamak istiyorum. Sedat sendikamızdan tek kuruş almayacak. Sedat şubeyi seçime götürecek” ifadelerini kullandı. Özkan, Kalyoncu`nun kendilerine kırgın olup olmadığı sorusuna ise “Bizlere bir kırgınlığı yok. Ama genel merkeze kırgın olabilir. Ancak sınıf mücadelesinde kırgınlığa yer yoktur” yanıtını verdi.
 

KALYONCU İLE GÖRÜŞECEK
Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan daha sonra 1 Nolu Şube`nin icra kurulunu açıkladı. Belediye-İş 1 Nolu Şube`nin başkanı Sedat Küçük, başkan yardımcısı Yaşar Mısırlıoğlu, mali sekreteri İbrahim Güçlü oldu. Yönetim kurulu üyeleri ise çarşamba günü açıklanacak. Basın açıklamasının ardından yeni yönetim basına poz verdi ve Sedat Küçük, daha önce Osman Suat Kalyoncu`nun oturduğu makama geçti ve şunları söyledi: “Osman benim yakın arkadaşım. Yarın (bugün) onunla görüşüp fikirlerini alacağım. Kendisi sevdiğimiz sendika önderlerinden biridir. İşçi arkadaşlarımız bundan sonraki süreçte vereceğimiz mücadele ile öz yuvalarına dönecek.”
 

BÜYÜKŞEHİR BASKI YAPMIŞTI
Hatırlayacağınız gibi 29 Mart yerel seçimlerinin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi talimat vermiş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere dönemin genel sekreteri şimdiki Van Valisi Münir Karaloğlu ve yöneticiler Büyükşehir ve İSU`da çalışan Belediye-İş Sendikası`na üye olan 3 bin 200 işçiye baskı yaparak Hizmet-İş Sendikası`na üye olmaya zorlamıştı. Belediye-İş Sendikası ise 115 gün boyunca havada karada yaptığı eylemler ile hem Türkiye hem de Kocaeli kamuoyunun gündemini uzun süre meşgul etmişti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ