KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Belediye-İş yetkiye itiraz etmeyecek
Belediye-İş yetkiye itiraz etmeyecek
Güncel
11 Kasım 2009 Çarşamba 17:31
  • 4381
  • 10

Belediye-İş yetkiye itiraz etmeyecek

Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, işçiyi mağdur edecek hiçbir şey yapmayacaklarını belirterek, Büyükşehir’de yetkiye itiraz etmeyeceklerini açıkladı

Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan`ın Büyükşehir Belediyesi ve İSU`daki örgütlenmelerle ilgili yaptığı değerlendirmeye sert cevap verdi. Yetkiye itiraz etmeyeceklerini bir kez daha açıklayan Özkan, “Siyasi baskı ve basiretsiz belediye yöneticilerinin işçiye yaptığı zulümle elde ettikleri toplu sözleşme yetkisini değerlendirirken dürüstlük ve centilmenlik gibi kelimeler sarf edildiğini” belirterek, şunları kaydetti;
 

AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN
“Dürüstlük ve centilmenlik ancak hak eden ağızlara yakışır. Eskilerin bir sözü vardır. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Hizmet-İş`in taşeron genel başkanı Mahmut Aslan`ın ve onun zihniyetinin sendikacılık anlayışı ve pratikleri Kocaelililer ve tüm Türkiye tarafından bilinmektedir. Daha düne kadar iktidar partisi AKP`nin tüm siyasi desteğini arkasına alıp belediye işçilerini, aşıyla, işiyle ve ekmeğiyle tehdit ederek üye kaydedenler bugün dürüstlük, ahlaklılık ve centilmenlik gibi kavramları ağzına almaktadırlar.”
 

SAHİBİNİN SESİNİ DİNLER
Mevcut toplu sözleşmede var olan tüm hakları koruyacaklarını kaydeden Mahmut Arslan`a hatırlatma yapan Özkan, “Arslan, işverene üye kaydetmek karşılığında verdiği özelleştirme ve taşeronlaştırmaya göz yumma sözlerini unutmuşa benzemektedir. Yandaş Hizmet-İş`in işveren desteği ile ayakta durmaya çalıştığı Rize Belediyesi ve İstanbul İETT`de belediye işçilerinin yaşadığı taşeronlaşma ve özelleştirme fazla söze gerek bırakmamaktadır. Dün dediğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. İşverenin kucağında onun desteği ile üye kaydedenler üyenin değil, sahibinin sesini dinler.”
 

İTİRAZ ETMEYECEKLER
Kocaeli`de belediye emekçilerine verdikleri yetkiye itiraz etmeme sözünün arkasında olduklarını belirten Özkan, “Belediye-İş Kocaeli`de ve tüm Türkiye`de doğru bildiği emekten ve emekçiden yana ilkeli sendikacılığı hiçbir zaman bırakmadı ve bırakmayacak. Belediye-İş`in tek gücü üyeleri ve emekçi halkımızın verdiği destektir. Bu çerçevede Kocaeli Büyükşehir`de baskıyla tehditle sendikamızdan zorla kopartılan emekçileri mağdur edecek herhangi bir adım atmayacağız. Ancak yandaş Hizmet-İş`in işveren desteği ile Kocaeli belediye emekçilerini köleleştirmesine de asla izin vermeyeceğiz” dedi.
 

KARTEPE`DE 138 ÜYE
Özkan, Kartepe Belediyesi`nde de Büyükşehir`dekine benzer bir sahnenin tezgahlandığını belirterek, “Yandaş Hizmet-İş Sendikası, işçilerin alın teri döküp kazanmış olduğu ücretleri içerden sendikalarında kalma şartıyla, amirler vasıtasıyla almaya çalışıyorlar. Ama onurlu Kartepe Belediyesi çalışanları buna müsaade etmeyecek, Kartepe Belediyesi`nde toplam 286 işçinin, 138` i bugün itibarıyla sendikamıza üye olmuşlardır. Yasal çoğunluk 144 işçidir. Yaklaşık olarak 15 günlük yasal süremiz kalmıştır. Bu hafta Cuma günü itibarıyla yetkili sendika konumuna geleceğiz. İş barışını koruyarak daha iyi bir Kartepe için mücadelemiz devam edecek” diye kaydetti.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ