KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Belediyenin eli cebimizde
Belediyenin eli cebimizde
Güncel
11 Nisan 2010 Pazar 14:05
  • 1608
  • 6

Belediyenin eli cebimizde

Yerel yönetimler eliyle en temel kamu hizmetleri yurttaşa fatura ediliyor...

Yerel yönetimler eliyle kaldırım, asfalt, sokak aydınlatması ve çöp toplamanın da aralarında bulunduğu en temel kamu hizmetleri yurttaşa fatura ediliyor.


AKP iktidarı, yerel yönetimler eliyle aralarında kaldırım ve asfalt yapımı, çöp toplama ve sokak aydınlatmalarının da bulunduğu en temel kamu hizmetlerini Maliye ve belediye bütçelerindeki açıklar nedeniyle yurttaşa fatura ediyor. Yaklaşık 6 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığı, 3 buçuk milyon kişinin işsiz olduğu, 14 milyonu aşkın kişinin ise açlık sınırında yaşadığı uyarısında bulunan uzmanlar, “Çöpün, sokak lambasının, asfaltın parasını da yurttaş ödeyecekse hükümet ne iş yapacak?” diye sordular. Kamu hizmetlerinin devletin esas görevi olduğunu da vurgulayan uzmanlar, “Birbiri ardına gelen zam ve vergiler toplumda anarşi yaratır” uyarısında bulundular.


Yerel seçimlerde mali kaynaklarını tüketen AKP iktidarı genel seçimlerin yaklaşmasıyla bütçedeki açığı birbiri ardına koyduğu vergilerle kapatmaya çalışıyor. Yerel seçimlerin ardından yurttaşa ilk faturayı ilçe belediyeleri çıkardı. Belediye Gelirleri Kanunu`ndan gelen yetkileriyle ilçe belediyeleri, bedelleri 200 ile 1000 TL arasında değişen 10 yıllık döneme ait asfalt ve kaldırım hizmeti bedellerini yurttaşlardan istemeye başladılar.


Yurttaş ikinci büyük darbeyi ise 2010 yılı emlak vergisindeki artıştan aldı. Vergilerin belirlenmesi için arsa maliyet bedellerini yükselten belediyeler, yurttaşın emlak vergisine yüzde 500`leri aşan oranda zam yaptılar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nca kapalı kapılar ardında hazırlanan Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı da cadde ve sokak aydınlatmalarının faturasını da yurttaşa çıkardı. Yurttaşlar, 1 Ocak 2009 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasındaki tüm aydınlatma bedelleri için fatura başına en az 1.5 TL fazladan ödeme yapacak. Düzenlemeyle belediyelerin Hazine`ye olan 2 milyar TL`lik aydınlatma borçlarını yurttaş ödemiş olacak. Yıllardır büyükşehirlerde yaşayan yurttaşlardan harcanan su miktarına göre metreküp başına 18 kuruş, diğer kentlerde ise metreküp başına 15 kuruş çöp vergisi alınıyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ