KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Belsa Plaza’nın onarımına hangi CHP’li meclis üyeleri talip oldu?
Belsa Plaza’nın onarımına hangi CHP’li meclis üyeleri talip oldu?
Güncel
11 Eylül 2009 Cuma 11:12
  • 7062
  • 16

Belsa Plaza’nın onarımına hangi CHP’li meclis üyeleri talip oldu?

CHP’nin ilimizde ne duruma düştüğünü artık uzun uzun anlatmaya gerek yok. CHP’nin neresine el atsanız dökülüyor, neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Deyim yerindeyse her tarafından pislik akıyor CHP'nin. Ne başı var, ne de sonu. Artık bu parti ilimizde öyle bir hale geldi ki kuruluş yıl dönümünde bile 50 kişiyi bir araya toplayamadılar.
Neden?
Pek çok nedeni var.
Birinci nedeni artık bırakın dışarıdaki vatandaşları CHP'liler bile CHP'ye uğramıyor. Bugün CHP'nin il binasına ya da ilçe binasına gidin, birkaç saat oturun.
Bakın bakalım kimler geliyor, kaç kişi uğruyor parti binasına. Gördüğünüz manzara karşısında şok geçirirsiniz.
Üç beş kişinin dışında CHP'nin binalarına uğrayan bile yok. Bu acı ve ders alınması gereken bir olay, ama kimsenin bundan ders almaya hiç niyeti yok.
CHP hala Vedat Demirtaş'ı, Mustafa Kahraman'ı, Remzi Polat'ı tartışıyor, Mustafa Kahraman'a itibar meselesini konuşuyor.
Sanki ortada bir itibar kalmış gibi.
Tabi bu durumdaki partiden muhalefet beklemek de mümkün değil. Herkes kendi bildiğini okuyor ve ortada parti disiplini diye bir şey kalmamış.
Partinin ilkeleri, partinin düşünceleri yerle bir edilmiş durumda. Herkes kendini düşünüyor, herkes partiye bir şey vereceği yerde partiden bir şeyler almaya çalışıyor.
Kısacası kimsenin partiyi falan düşündüğü yok.
İşte buna en canlı örnek Belsa Plaza olayı. Hepimizin bildiği gibi İzmit Belediyesi'nde CHP meclis çoğunluğunu elinde bulunduruyor.
Ama bu sadece kağıt üzerinde bir çoğunluk. Çünkü İzmit Belediyesi'ndeki CHP'li meclis üyelerinin arasında en küçücük bir beraberlik, birlikte hareket etme diye bir şey yok.
Birisinin ‘ak' dediğine diğeri ‘kara' diyebiliyor. İşte bu nedenledir ki İzmit Belediye yönetimi meclis çoğunluğu CHP'de olmasına rağmen istediği gibi at oynatabiliyor, istediğini yapabiliyor.
Eğer bugün CHP'li meclis üyeleri birlikte hareket edebilseler, İzmit Belediyesi'nin bir başkan yardımcısı aleni olarak işçilere baskı yapıp sendika değiştirmelerini isteyebilir mi?
İsteyemez!
Adamın bir dakikada kafasını gözünü kırar, o makamdan atarlar. Ama bunu yapacak adam nerede?
Eğer CHP'liler biraz birlik ve beraberlik içinde olsalar belediyenin bir belediye başkan yardımcısı bu işlere girmeye cesaret bile edemez.
Ama nerede bunu yapacak parti ve meclis üyeleri?
Çünkü CHP'li meclis üyeleri bu konuda bile hemfikir değiller.
Şimdi gelelim bir başka olaya.
Hepimizin bildiği İzmit Belediyesi, Belsa Plaza binasını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden devraldı ve bu binaya geçecek.
Bu binaya geçmeden önce çok büyük bir tadilat yapılıyor. Haftalardır devam eden çalışmaların ne zaman biteceği belli değil.
Yaklaşık 2 trilyon harcanacağı söyleniyor bina için. Ama ortada yapılmış ne bir ihale ne de bir teklif alma olayı var. Bu kadar büyük bir işi kimin yaptığı, kimin yaptırdığı bile belli değil.
Evet yanlış okumadınız!
İzmit Belediyesi'nin, Belsa Plaza'da yaptırdığı tadilat işini kim yapıyor, kim yaptırıyor, parayı kim ödeyecek belli değil.
İzmit Belediyesi'nin yetkilileri tarihe geçecek konuşmalar yaparak bu onarım ve tadilat işlerinin ‘dostlar' tarafından yaptırıldığını belirtiyor.
Ekonomik krizin had safhada olduğu bu dönemde hiç kimse babasının hayrına böyle işler yaptıramaz.
En azından İzmit Belediyesi böyle bir istemle kendi binasında iş yaptıramaz.
Ama yaptırıyor.
Buna CHP'li meclis üyeleri biraz karşı çıktı.
‘Biraz' diyoruz, çünkü olayın üstüne gidemedi CHP.
Neden?
Nedeni basit.
Bu olayda da birlikte hareket edemediler çünkü. Karşı çıktıkları bu olayı yapmak için İzmit Belediyesi'nin meclis üyeleri de teklif vermiş çünkü.
Evet, yine yanlış okumadınız!
CHP'nin yapılış şekline karşı çıktığı, olayın araştırılmasını istediği Belsa Plaza'nın onarım  ve tadilat işine CHP'nin İzmit Belediye Meclis Üyeleri de talip olup, teklif vermiş.
Kimler mi talip olmuş bu işe.
Cengiz Çakar ve Hüseyin Canıgeniş.
İzmit Belediyesi'nin CHP'li meclis üyelerinin karşı çıktığı bu onarım işine yine aynı partinin ve aynı belediyenin iki meclis üyesi ‘Biz yapalım bu işi, alın size teklif' demişler.
Hal böyle olunca da CHP'li meclis üyeleri seslerini istedikleri kadar çıkaramamışlar.
Ne acı değil mi?
Bir parti bir işe karşı çıkıyor ve o partinin meclis üyeleri de karşı çıkılan işe talip oluyor.
Vah CHP vah.

Bir gazete patronu da onarım işine talip olmuş..!

Belsa Plaza'daki bu işe ilimizdeki bir gazetenin patronu da talip olmuş ve işi yapmak istemiş.
Bu günlerde ekonomik olarak çok ciddi bir krize giren, onlarca insandan ‘sizi ev sahibi yapacağım' diyerek paralarını alıp evlerini veremeyen gazete patronu, İzmit Belediyesi'ne başvurarak Belsa Plaza'nın onarımını yapmak istemiş.
Olumlu cevap alamamış yetkililerden.
Ve hal böyle olunca da bu gazete patronunun gazetesinde hemen Belsa Plaza olayı manşetten haber yapılıp İzmit Belediyesi yaylım ateşine tutulmaya başlanmış.
Eğer bu gazete patronu Belsa Plaza işini alabilseydi, İzmit Belediyesi'ni yere göğe sığdıramayacaktı. İşi alamayınca ‘Vurun abalıya' mantığıyla İzmit Belediyesi yaylım ateşine tutuluyor.
Ne acı değil mi?


 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ