KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Ben, düzeni sağlama görevimi yaptım
Ben, düzeni sağlama görevimi yaptım
Güncel
08 Aralık 2011 Perşembe 17:18
  • 3112
  • 12

Ben, düzeni sağlama görevimi yaptım

Vali Ercan Topaca, Dev-Genç üyesi gençlerin eylemiyle ilgili olarak düzeni sağlama görevini yaptığını söyledi. Kuşkan’a da cevap veren Topaca, 'Bazı durumlar herkesin hoşuna gitmeyebilir' dedi

Kent gündemini günlerce meşgul eden Dev-Genç`lilerin eylemi, 2 tutuklamayla sonuçlanmıştı. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Topaca`yı AKP`nin valisi olmakla itham etmişti. Vali Topaca Valilik 100. Yıl Salonu`nda düzenlediği basın toplantısında, Dev-Genç`lilerin eylemi ve Kuşkan`ın sözleri üzerine açıklamalarda bulundu. İlimizin huzurunu, mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla durum değerlendirmesi yaptığını belirten Topaca, BDP ve CHP`nin il başkanlarının kendisinden avukatlık bürosunu işgal eden 2 genç kızı müdahale etmeden bırakmalarını istediklerini söyledi.
 

7 POLİS YARALANDI
Topaca, “Yasal sınırlar içinde toplantı ve gösteri yapıp, fikrini açıklamak her vatandaşın hakkıdır, buna saygı duyuyoruz. Bu şekildeki faaliyetleri oluşturmak için gerekli ortamın sağlanması gerektiğinin bilincindeyiz. Bu hakkı kullanan vatandaşların ölçülü olması, halkın mal ve can emniyetini ortadan kaldırmaması gerekir. Bu son olayların illegal bir örgütün organizasyonunda yapıldığını düşünüyoruz. İlimizde yaşanan bu olaylar, bizim de tasvip etmediğimiz bir durumdur. Yapılan bu eylemde 46 kişi gözaltına alındı. 7 polisin yaralanmasına sebep olunmuştur. Zabıtaların şikayeti söz konusu olmuştur” dedi.
 

19`U KOCAELİ`DEN
Gözaltına alınan 46 kişiden 2`sinin tutuklandığını aktaran Topaca, “Bu eylemi yapanların lise öğrencisi olduğu doğru değil. İçlerinde 1 tane dahi lise öğrencisi yoktur. 14`ü üniversite öğrencisidir, diğer 32`si de öğrenci değildir. 19`u Kocaeli bölgesindendir, diğer 22`si ise dışardan ilimize gelmiştir. İllegal, eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç`a yapılan suikastı düzenleyen örgütün yönetimiyle çalışan bir gruptur. Avukatlık bürosunu işgal eden 2 kız öğrenci değildir ve yaşları 25`tir. Biz devlet olarak, esnafın ofisini dükkânını korumak durumundayız. Bu yapılan haneye tecavüz olur. Bunlar adli boyutu olan olaylardır. Emniyet tarafından Cumhuriyet Savcılığı`na bilgi verilir ve savcılığın talimatına göre hareket edilir” diye konuştu.
 

BDP VE CHP BENİ ARADI
Topaca, “BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya ve CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan beni aradı. Kızların müdahale olmadan dışarı çıkmasını ve başka yerde gözaltına alınmasını istediler. Bunu kabul etmedim. Buna yetkim olmadığını ve savcılığın bu konuda işlem yapabileceğini söyledim. Vali olarak düzeni sağlamakla görevliyim. Vatandaşın mülkiyet haklarını savunmazsam, görevimi yapmamış olurum. Bu olaya karışan gençlere üzülüyorum” şeklinde konuştu. Kendisini AKP`nin valisi oldmakla itham eden Kuşkan`a da cevap veren Topaca, “Yönlendirilmeye açık biri değilim. Valilik görevimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Bazı durumlar herkesin hoşuna gitmeyebilir” ifadelerini kullandı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ