KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7117 TL
  • 6.4041 TL
  • 7.0848 TL
Kocaeli Zirve
Ben olsam Gölcük’ün yerini değiştiririm
Ben olsam Gölcük’ün yerini değiştiririm
Güncel
12 Aralık 2010 Pazar 12:04
  • 1841
  • 2

Ben olsam Gölcük’ün yerini değiştiririm

Ahmet Ercan, 2040 yılına kadar Marmara’da deprem beklemediğini söyleyerek “Ben olsam bu süre içinde Gölcük’ün yerini değiştiririm” dedi

CHP İzmit İlçe Yönetimi dün Prof. Dr. Ahmet Ercan`ı ağırladı. İlçe binasında düzenlenen konferansla deprem konusunda bilgi veren Ercan`ı ilçe başkanı Ömer Hazer, milletvekili Hikmet Erenkaya, ADD eski genel başkanı Ertuğrul Kazancı, il ve ilçe yöneticileri dinledi. Olası İstanbul depreminin Kocaeli`de de yıkıcı olacağını hatırlatan Ercan, “Ben olsam Gölcük`ün yerini değiştirirdim” dedi. Türkiye`nin Rusya, Endonezya, Pakistan ve Brezilya`dan sonra 5. deprem çekincesi olduğunu ancak Türkiye`nin deprem ülkesi olmadığını belirtti.
 

DEPREM BÖLGESİ DEĞİL
Ercan, “Ülkemiz 1. derecede deprem bölgesi değil. Deprem biz de çok fazla yıkım yaptığı için deprem bölgesi ülkelerin başında geliyoruz” dedi. Kocaeli`de deprem nedeniyle sadece bir kişinin öldüğünü söyleyerek depremin değil hataların insanları öldürdüğünü de hatırlatan Ercan konuşmasına şöyle devam etti; “Kocaeli`de sadece bir bekçi deprem yarığına düşerek öldü. Diğer 17 bin 999 kişi insanların yaptığı hatalardan dolayı yaşamını yitirdi. Deprem olmak zorunda. Yoksa göller, doğal kaynaklar, altın, ılıcalar ve petrol yatakları olmazdı. Dünyadaki depremlerin yüzde 3`ü Türkiye`de oluyor.”
 

60 BİN KİŞİ ÖLECEK
1999 depreminin bu kadar ölümcül olmaması gerekirken denizin doldurulması nedeniyle felaket geldiğini ifade eden Ercan sözlerini şu yekilde sürdürdü; “Doğa verdiklerini mutlaka geri alır. Yapılanı affetmez. Gölcük`te yapılar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı onayından geçmiş ama her 20 kişiden biri öldü. Kocaeli`de ise her 100 kişiden biri öldü. İstanbul depremiyle her 200 kişiden biri ölecek. Yani en az 60 bin kişi yaşamını yitirecek. Ben olsam Gölcük`ü taşırdım. Gölcük`ün arka tarafına dağlara doğru ilerlemesi gerekiyor. Yoksa çocuklarımızın katili olacağız.” Ercan, Kocaeli`nin yalnızca Kuzey Anadolu fay hattından etkilendiğini ve depremin 150 kilometrelik bir alana etki ettiğinin de altını çizdi.
 

500 YILDIR OLMAMIŞTI
Ercan, “Son 500 yıldır Marmara`da bu kadar büyük deprem olmamıştı. 2500 yılına kadar da 7.5 üzerinde deprem olmaz. 2035 yılı dünyada en çok depremin yaşandığı yıl olacak. Ama İstanbul depreminin 2040 yılına kadar olma olasılığı yok. Kocaeli depremi nasıl İstanbul`u etkilediyse İstanbul`daki deprem de Kocaeli`de yıkıcı olur” şeklinde konuştu. Bir depremin ülkeye maliyetinin 4-5 milyar dolar olduğunu hatırlatırken alınan deprem vergilerinin genel bütçeye dahil ettiğini de söyleyen Ercan, “Nerde bu para? Bu zamana kadar 45 milyar dolar birikmesi gerekiyordu. Sadece Kocaeli`nin deprem maliyeti 25 milyar dolar oldu” dedi.
 

GÜÇLENDİRME İŞE YARAMAZ
İstanbul depreminden etkilenecek Kocaeli`de güçlendirmeye karşı olduğunu ve doğu batı yönünde gelişmesinin yanlış olduğunu da vurgulayan Ercan, “Güçlendirmek yalnızca müteahhite para kazandırır. Kocaeli`de binaların yüzde 50`si hasar aldı. Bu binalar olası depremde boks maçına 9. raunttan başlayan boksör gibi olacak. Binalar yıkılıp yeniden yapılmalı. Şuanda Kocaeli`nin en güvenli bölgeleri dağlara doğru yapılan evler. İzmit`te yapılan kentsel dönüşümü bu nedenle beğeniyorum” şeklinde konuştu.
 

KADINLAR DEPREM ÖLÇER GİBİ
Son olarak sorular üzerine depremin önceden bilinmesi hakkında konuşan Ercan, “85 bilim adamı 5 gün önceden bilmek için çalışıyoruz. Ama Türkiye çok önem vermedi. Sadece İstanbul`a bir cihaz yerleştirdik. Ancak 500 kilometre ilerde olacak depremi söyleyebilir. İstanbul`u bildirmesi için Konya ya da İzmir`e yerleştirmemiz gerekir. Bazı hayvanlar, anne karnındaki bebek ve kadınlar depremi hissedebiliyor. Aslında her kadın deprem ölçer gibi. Erkeklere göre beyincikleri sismolojik dalgalardan etkileniyor. Sarsıntıları hissediyorlar. Üzerlerinde baskı, sıkıntı hissedip terliyorlar. Bence sağlık bilimcileri bunu araştırmalı” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ