KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Beni yanlış anlattılar
Beni yanlış anlattılar
Güncel
13 Aralık 2010 Pazartesi 12:10
  • 1931
  • 4

Beni yanlış anlattılar

İl Sosyal Hizmetler Kurulu’nun toplantısında “Tecavüze uğrayan zihinsel engelli kızlar kısırlaştırılsın” diyerek şimşekleri üzerine çeken Çağlar, “yanlış anlaşıldım, bilerek yanlış anlattılar” dedi

İl Sosyal Hizmetler Kurulu`nun son toplantısında yaptığı konuşmayla gündeme oturan Sevil Çağlar, sadece yerel değil, ulusal gazetelerin de manşetinde yer aldı. Vali Ercan Topaca başkanlığında yapılan toplantıya, daire müdürlerinin yanı sıra birçok resmi kurumun yöneticisi ve kurum başkanları da katılmıştı. Toplantının öneri ve dilekler bölümünde bir konuşma yapan kurul üyesi Sevil Çağlar`ın basında yer alan “Tecavüze uğrayan zihinsel özürlü kızlarımız kısırlaştırılsın” gibi bir ifade kullandığı iddiası, büyük yankı uyandırdı. Olayın  bu şekilde basına yansımasına çok üzülen Sevil Çağlar, iddiaları reddederek, konunun ‘yanlış anlaşılmadığını, bilerek yanlış anlatıldığını` iddia etti. Sevil Çağlar konuyla ilgili düşüncelerini ilk kez Bizim Kocaeli Gazetesi`ne anlattı.


İl Sosyal Hizmetler Kurulu Toplantısı`nda yaptığınız konuşma, Türkiye`nin gündemine oturdu. Yanlış anlaşıldığınızı düşünüyor musunuz? 
Ben her şeyden önce, iki çocuk annesi bir kadınım. Dünyadaki en güzel mucizenin dünyaya bir çocuk getirmek olduğuna inanan biriyim. Hayatta yaşanabilecek en güzel duygu, çocuk sahibi olmaktır. Sizce böyle düşünen bir insan, herhangi bir kadının evlat sahibi olmasını engellemek isteyebilir mi? Böyle bir düşünce, ne benim, ne de başkasının haddinedir. Kaldı ki İl Soyal Hizmetler Kurulu`nun toplantısında ilimizin en büyük mülki idare amiriyle birlikte konuyla ilgili tüm resmi kuruluşların il müdürleri, kentin önemli kurumlarının başkan veya temsilcileri vardı.
 

Siz toplantıda tam olarak ne dediniz?
Ben toplantının öneri ve dilekler bölümünde söz alarak aynen şunları söyledim: “Zihinsel engelli kadınlarımıza tecavüzün engellenmesi konusunda ne yapılabilir, tecavüzleri engelleyebilir miyiz? Konu insan hakları yönünden, hukuksal yönden ve tıbbi etik kurullar tarafından araştırılırsa ‘isteyen aileler` için kısırlaştırma çözüm olailir mi?” söylediklerimin hepsi bu!

KİMSENİN HADDİ DEĞİL

Peki sizin konuştuğunuz sırada, toplantıdaki herhangi bir devlet yetkilisi bu söylediklerinize katıldı mı veya tepki gösterdi mi?
Elbette… Sorun orda zaten. Ben böylesine önemli bir toplantıda, böylesine yanlış bir fikir beyan etseydim, sayın yetkililer beni uyarmazlar mıydı. Toplantıda birçok fikir ortaya atıldı, tartışıldı, herkes fikrini söyledi. Ben burda kendi adıma konuşmak isterim, kimin ne söylediği konusunda elbette burada fikir beyan edemem, ancak ben gerçekten de ‘engelliler veya zihinsel engelliler kısırlaştırılsın` desem, oradaki herkes, haklı olarak buna itiraz eder ve bana tepki gösterirdi. Hatta ben böyle bir sözü başkasından duymuş olsam, ben de itiraz eder ve tepki gösterirdim.
 

Peki kullandığız ifade sizce neden bu kadar tepki topladı?
Ben yanlış anlaşılmadım, bilerek yanlış anlatıldım. Çünkü beni onların da doğru anladığından eminim. Toplantıda devlet yetkilileri vardı. Yanlış bir şey olsaydı beni uyarırlardı. Hatta ortaya attığım bu konuyla ilgili birçok yetkili görüşünü açıkladı. Bu çok hassas bir konu. Ben bilinçsiz bir kadın değilim. Bu işlerin devamlı içindeyim. Bunu yazanlar, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu`na belki bir veya iki defa o da haber için gitmiştir. Ama ben tüm engellilerimizle yakından ilgileniyorum, çok yakınlarındayım, sorunlarını dinliyorum. Tekrar ediyorum, bu çok hassas bir konu. Ben sadece sordum, böyle bir çözüm olabilir mi  diye…


Toplantıda Sayın Valimiz Ercan Topaca`nın tepkisi ne oldu?

Zaten konuyu valimiz de dinledi ve valimizi çok sevdim, çok takdir ettim. O anda anında birçok fikir üretildi. Ve kendisi de “İnceleyelim. Çok hasas bir konu, kısırlaştırma doğru değil, bir dahaki toplantıda görüşelim` dedi. Konunun uluslararsı boyutu olup, olmadığını da bilmiyorum. Ben sadece ne yapılabilinir dedim. Bu  “kısırlaştırılsın” anlamında söylemedim.

ENGELLİLER RENCİDE EDİLDİ

Peki  olayın medyaya böyle yansımasından sonra ne düşündünüz?
Ben bu haberle insan hakları savunucularının ve engelli vatandaşların bu konuyla rencide edildiğini düşünüyorum. Bence bu sırf haber olsun diye böyle bir cümle yazıldı. Biz SHÇEK`te sadece zihinsel engellilerle değil, kuruma bağlı tüm engelli vatandaşlarımız için çözüm üretmeye çalışıyoruz. Tartışıyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. O toplantıda da birçok konu gündeme geldi. Ancak bu cümle cımbızla çekildi ve yazıldı. Ben nerde ne yapacağımı bilen bir kadınım.
 

Hukuksal yollara başvuracak mısınız?
Avukatım aracılığıyla önceki gün haberi manşetten veren gazetelere tekzip gönderdik. Ancak tüm haklarım saklı kalmak kaydıyla, gerekirse hukuksal yöntemlere de başvuracağım. Herhangi bir vatandaşın böyle bir şeyi söylemeye hakkı var mı? Ben de herkes gibi bir vatandaşım. Engelli vatandaşlarımızın hepsini çok seviyorum ve her zaman onlarla birlikteyim. Ayrıca bizler de bir engelli adayıyız. Ancak ben orda tamamen sadece zihinsel engelli, korumasız, kimsesiz, sokakta dolaşan kadınlarımız için böyle bir fikir ortaya attım ve sordum sadece. Engelli lafı yok. Bu yolla kadınlarımızı ortada bırakmayalım, nasıl öneleyebiliriz diye bir fikrimi söyledim. 
 

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Konunun bu türlü anlatılmasına çok üzüldüm. Çünkü aslında konunun doğru anlaşıldığına inanıyorum, ama gündem yaratılması için bilerek böyle anlatıldı. Ben sosyal hizmetlerde bu insanları yakından tanıyorum, sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyorum. Ben kendimi her zaman onların yerine koyan bir insanım. Yanlış anlaşılmaması gereken bir konuydu ama maalesef  başka türlü yansıtıldı. Ben de bu tür bir haberi okusam hem kızar, hem üzülür, hem de tepki gösterirdim. Ayrıca engelli olmak, anne baba olmaya engel değildir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ