KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
BES’ten ulaşım ve mesai tepkisi
BES’ten ulaşım ve mesai tepkisi
Güncel
19 Kasım 2012 Pazartesi 14:01
  • 950
  • 4

BES’ten ulaşım ve mesai tepkisi

BES, fazla mesai ücretlerinin ödenmesindeki karışıklığın çözülmesi ve 2013 yılı itibariyle kaldırılacak olan ulaşım giderlerinin geri verilmesi için adliye önünden seslerini duyurmaya çalıştı

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kocaeli Şubesi Başkanı Akın Şişman ve sendika üyeleri, adliye önünde 2013 yılı itibariyle ile kaldırılacak olan ulaşım giderleri ve fazla mesailerin ödenip ödenmemesi hakkında basın açıklaması yaptı. Alkış ve “Yargıda adalet istiyoruz” şeklindeki sloganlar eşliğinde gerçekleşen basın açıklamasını sendika üyesi Candan Eryılmaz yaptı.

 
MAAŞ BUHARLAŞTI
Ülkemizde gelir dağılımında adaletsizliğin olduğunu ve her geçen gün daha da derinleştiğini belirten Eryılmaz, “Kamu çalışanlarının maaşlarına 2012 yılı içerisinde yapılan ortalama yüzde 6-7 oranında maaş artışları daha cebimize girmeden, başta akaryakıt olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamlarla buharlaştı” dedi.
 
VERGİ YÜKÜ ARTACAK
30 Ekim tarihinde TBMM'de görüşülmeye başlanan 2013-2015 dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı görüşmelerinin devam ettiğini hatırlatan Eryılmaz, “Bütün bütçelerde olduğu gibi bu bütçe de, emekçiler için yoksulluk, talan ve savaş bütçesi olarak hazırlanmıştır. KDV, ÖTV ve benzeri gibi dolaylı vergilerle emekçilerin sırtındaki vergi yükü arttırılarak bütçe açığı kapatılmak istenmektedir” şeklinde konuştu.
 
MESAİ ZORLAMASI
Kamu emekçilerinin kazanılmış haklarına saldırıların devam ettiğini ifade eden Eryılmaz, en son çıkarılan 666 sayılı kanun hükmünde kararnameyle fazla mesai ücretlerinin ödenip ödenmemesinin bakanlığın talebi ve bakanlar kurulunun takdirine bırakıldığını açıkladı. Yargı çalışanlarının çoğu zaman mesai bitiminde ve hafta sonlarında çalışmak zorunda kaldığını belirten Eryılmaz, “Fazla çalışma ücreti kaldırılsa dahi yargı emekçilerinin, iş yoğunluğundan, mesai yapmaya zorlanacaklarını biliyoruz” dedi.
 
İNSANCA YAŞAYACAK…
Açıklamasına devam eden Candan Eryılmaz, sendika olarak öncelikli taleplerini şu şekilde açıkladı: “Çalışanların sırtındaki iş yükünün azaltılarak fazla mesai yapılmasına gerek kalmayacak bir iş düzeninin oluşturulması ve fazla mesai ve her türlü ek ödemenin emekli keseneğine dahil edilerek, temel ücretlerimizin insanca yaşayacak bir seviyeye getirilmesidir.
 
ADALETSİZLİĞE SON
Adalet Bakanlığı 14 Kasım tarihinde yayınladığı bir yazıyla, hukuki ve ekonomik sebeplerle, 2013 yılından itibaren ulaşım için bilet yardımı yapılmayacağını açıklamıştır. Adalet Bakanlığı`nı bir an önce bu kararından vazgeçmeye ve ulaşım giderlerini karşılamaya çağırıyoruz. Ücret adaletsizliğine son verilerek, her türlü ek ödeme ve fazla mesai ücretlerinin maaşımıza yansıtılmasını talep ediyoruz.” 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ