KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
BHC’ler hemen taşınmalı!
BHC’ler hemen taşınmalı!
Güncel
17 Kasım 2012 Cumartesi 13:53
  • 1318
  • 1

BHC’ler hemen taşınmalı!

BHC’lerin depolandığı alanda incelemeler yapan Kaplan, olası bir afette çevre felaketi yaşanmaması için yetkilileri göreve davet etti, “Bu zehir bir an önce taşınmalı” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Hilal Kaplan, ilimizin kanayan yarası haline gelen BHC`lerin depolandığı alanda inceleme yaptı. CHP`li İl Genel Meclisi Üyesi İsmet Kanık ve bir grup il yöneticisiyle birlikte BHC`lerin depolandığı alana giden Kaplan, zehirli maddelerin bertaraf ve imha edilmesi için bir an önce taşınması gerektiğini söyledi. Konunun hassasiyetini ne kent yetkililerinin ne de iktidar partisinin hala fark edemediğini belirten Kaplan, olası bir afette zehirlerin havaya karışmasıyla telafisi mümkün olmayan bir çevre katliamı yaşanabileceğine dikkat çekti. Kaplan, “Zehirlerin burada depolanmasının sorumlusu elbette AKP`liler değil ama bertaraf edilmesi onların görevi çünkü onlar iktidar” dedi.   

 
KİMSE SAHİPLENMİYOR
Derince sınırları içerisinde, Koruma Tarım Fabrikası`nın yan tarafında bulunan depolarda tutulan BHC`lerin sahibinin kim olduğu konusunda belirsizliğin sürdüğünü de söyleyen Kaplan, “Zehirlerin sahibi kim, belli değil. Kimse sahiplenmiyor. Zehirlerin üretildiği Koruma Tarım Fabrikası da sahiplenmiyor. Kent yöneticileri işi ağırdan alıyor, AKP`li Kocaeli milletvekilleri ‘Bizim dönemimizde üretilmedi, depolanmadı` diyerek işi üstlenmiyor. Zehirler Derince`deki ucube depolarda tutuluyor. Çevre Bakanlığı bu konunun üzerine ciddiyetle eğilmeli ve zehirlerin bertarafı için Almanya`ya tahliye işlemleri hızlandırmalı” diye konuştu.
 
26 YILDIR DURUYOR
Dünya Sağlık Örgütü tarafından üretimi 1985 yılında yasaklanan BHC ve DDT tarım ilaçları, Türkiye`de kullanımı yasaklandıktan sonra üretildiği fabrikanın yakınındaki bir depoya konularak kaderine terk edilmişti. Zehirler yaklaşık 26 yıldır derme çatma bir depoda tutuluyor. Zehirli ilaçların yağışlı havalarda yağmur suyu ile yeraltı sularına karıştığı iddia ediliyor. Bölgede inceleme yapan Kaplan konunun üzerine ısrarla gideceğini belirterek, “Daha önceki yıllarda yaklaşık 400 ton zehir bertaraf için Almanya`ya götürülmüştü. Halen depoda 2 bin 500 ton zehir var. Bu durum, bölgede yaşayanlar açısından da oldukça büyük bir risk” ifadesini kullandı.
 
40 YILDA ANCAK BİTER   
CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti: “2011 tarihinde 60 ton, konunun TBMM`de gündeme gelmesinden sonra ise 62 ton zehir bertaraf için Almanya`ya götürüldü. Her yıl 60 ton götürülürse 2 bin 500 ton ancak 40 yılda bitirilir. Bu çok ciddi bir ihmaldir. Bu konunun üzerinde duracağım, yetkililerin de ısrarla konunun üzerine gitmesini sağlayacağım. TBMM`de değil ama Çevre Komisyonu`nda yine gündeme taşıyacağım. Zehrin götürüdüğü Almanya`daki fabrikaya yazı yazacağım, yıllık bertaraf kapasitesini soracağım. Bu işin ihmal edilecek bir yanı yok.” 
 
ALMANYA`DA SORUŞTURACAK
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Kaplan, zehirlerin daha önce götürülüp bertaraf edildiği Almanya`daki AVG firmasıyla temasa geçeceğini de söyledi. Kaplan, “Alman AVG firmasıyla Nisan 2007`de sözleşme imzalanmış, ardından her ay 30–40 ton zehirli atığın sevkiyatının yapılmasına karar verilmiş. Geçen 3 yıllık süre içinde 2 bin 500- 3 bin ton BHC'nin sadece 400 tonu Almanya'ya götürülerek bertaraf edilmiş. Geçen yıl ve bu yıl sadece 60`ar ton götürülmüş. Yılda sadece 60 ton mu götürülüyor? Bunu Almanya`daki firmaya soracağım. İmha kapasitesinden dolayı mı işi bu kadar yavaştan alıyor, yoksa parasını alamadığı için mi? Bunu öğreneceğim” dedi.
 
BİR AN ÖNCE GİTMELİ   
Kocaeli`nin hızlı sanayileşmeyle birlikte gelen çevresel sorunlarla boğuştuğunun bilinen bir gerçek olduğunu belirten CHP`li Mehmet Hilal Kaplan, BHC maddelerinin özellikle de Marmara Denizi`ne, bunun yanı sıra yerleşim yerlerine olan yakınlığına bir kez daha dikkat çekti, olası doğal felaketler sebebiyle yaratabileceği çevresel zararlar göz önüne alındığında öldürücü etkisinin çok yüksek olduğunu iddia etti. Kaplan, “Bu atıkları bir an önce buradan uzaklaştırma zorunluluğu doğmuştur. Yetkilileri bu konuda bir kez daha duyarlılığa davet ediyorum” ifadesini kullandı.
 
SIVAMAYLA OLMAZ
Olay yerinde yapılan incelemede BHC`lerin tutulduğu 4 deponun kapılarının betonla kapatıldığı, sadece bir kapının açık tutulduğu, dış cephelerin sıvandığı, sızıntı ve koku önleyici özel bir maddeyle kaplandığı görüldü. Depoların çevresi ise tel örgülerle çevrilmiş durumda. Bu şekilde alınan basit önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen Kaplan, “Bunlar zehrin çevreye yayılmasını önlemez. Bölgeye geldiğinizde DDT kokusunu hissediyorsunuz. Ayrıca bu zehir yer altı sularına karışıyor. Bunun önlemi alınmıyor. Sadece depolar makyajlanmış durumda. Tek çare zehirlerin tamamının buradan tahliyesidir” dedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ