KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Biber gazı ve tazyikli suyla göstericileri dağıttı
Biber gazı ve tazyikli suyla göstericileri dağıttı
Güncel
25 Aralık 2012 Salı 19:06
  • 10064
  • 30

Biber gazı ve tazyikli suyla göstericileri dağıttı

Kocaeli'de, asgari ücreti protesto etmek amacıyla yürümek isteyen göstericilere polis sert müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli suyla müdahale sonrası iki göstericinin kolu kırıldı

Haberin fotoğrafları için TIKLAYIN

 
DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve Halkevleri üyeleri, asgari ücrete yapılan zamları protesto etmek için dün akşam saatlerinde eylem düzenledi. Merkez Bankası önünde toplanan yaklaşık 100 kadar gösterici Sabri Yalım Parkı'na yürümek istedi. Yürüyüş Yolu üzerine barikat kuran çok sayıda çevik kuvvet polisi, valiliğin bu yürüyüşe izin vermediğini hatırlatarak yürüyüşe izin vermedi ve bu sebepten ötürü eylemciler ile polis arasında gerginlik çıktı. 
 
BARİKATINI AŞAMADILAR
Polis barikatına rağmen yürümek isteyen eylemci grubu iki kez uyaran güvenlik güçleri, daha sonra kalabalık grubu tazyikli su sıkarak dağıtmak istedi. Tazyikli suya rağmen direnen eylemciler barikatı aşmaya çalıştı. Bazı eylemciler asgari ücretle yaşamanın zorluğunu anlatarak polis barikatının önünde bağdaş kurarak oturdu. Grup, polis ekiplerinin yaptığı tüm ikazlara rağmen dağılmayınca, polis ekipleri gruba bu sefer biber gazı müdahale etti. Beş polis memuru tarafından sıkılan biber gazı sebebiyle sadece eylemciler değil, vatandaşlar ve polisler de etkilendi. Polisin sıktığı biber gazından çevrede bulunan esnaf da etkilenirken, esnaf duruma isyan etti.
 
EYLEMCİLER GERİ ÇEKİLDİ
Polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi sonucu iki göstericinin kolunun kırıldığı iddia edildi. Omuzu kırılan ve halen hastanede yatan Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Murat Aslan`ın ameliyat olacağı öğrenildi. Diğer yaralı Dev Sağlık–İş Kocaeli Temsilcisi Talat Tunç`un da kolu alçıya alındı. Eylemde gözaltına alınan SES yöneticisi Mustafa Yıldız ise serbest bırakıldı. Polisin tazyikli suyla 3. müdahalesi sonrasında geri çekilmek zorunda kalan eylemcilerden kimliği tespit edilemeyen iki kişi polisin üzerine yolda buldukları sandalye ve plastik trafik işaretlerini attı. Müdahalenin ardından dağılmayan grup D-100 Karayolu'na çıkmaya çalıştı. 
 
VALİ SEN YAŞA 740 LİRAYLA
“AKP`nin valisi yıldıramaz bizleri,” “Tayyip sen yaşa 740 lirayla”, “vali sen yaşa 740 lirayla”, “biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?” sloganları atan göstericiler daha sonra Merkez Bankası önünde bir basın açıklaması yaparak eylemlerine son verdiler. Basın açıklamasını okuyon KESK Dönem Sözcüsü Akın Şişman, bu yaşananlardan Kocaeli Valisi Ercan Topaca`ın sorumlu olduğunu vurgulayarak, “Emek kenti olan Kocaeli`de asgari ücret protestosuna dahi tahammül edemiyorlar. Polisin yaptıkları affedilir gibi değil. Valilik bizim yürüyüşlerimize ya izin versin, ya da istifa etsin. Biz bu yürüyüşlerden asla vazgeçmeyeceğiz. Dayakta yesek, biber gazıda sıksanız, su da sıksanız, tutuklansak ta biz emekçi halkın sorunlarını yine haykıracağız. Bu alanlara çıkmamıza kimse engel olamayacak” şeklinde konuştu. Basın açıklaması sırasında olay yerine gelen CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım da protestoculara destek verdi. 
 
 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ