KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bilgisayarları bakanlar dağıtacak
Bilgisayarları bakanlar dağıtacak
Güncel
20 Aralık 2011 Salı 16:07
  • 3716
  • 13

Bilgisayarları bakanlar dağıtacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 26 bin 828 çocuğu bilgisayar sahibi yapacak. Dağıtımın cuma günü bakanlar Nihat Ergün ve Ömer Dinçer’in katılımıyla yapılacağı proje hakkında basın toplantısı düzenlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin, “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik başlattığı ücretsiz dizüstü bilgisayar kampanyası bu yıl da devam ediyor. 2 yılda 53 bin 296 öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 26 bin 828 öğrenciyi sevindirecek. Projenin üçüncü etabı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz`un katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.
 

DAĞITIM CUMA GÜNÜ
İstanbul Ceylan İnternational Otel`da gerçekleşen toplantıda projeyle ilgili bilgi veren Karaosmanoğlu, “İki yılda toplam 53 bin 296 öğrencimizi bilgisayarla tanıştırdık. Hedefimiz Kocaeli`deki her çocuğu bilgisayar okuryazarı yapmak. Hükümetimizin en önemli projelerinden biri olan Fatih Projesi`ne de temel olan bu önemli seferberliğin üçüncü etabını 23 Aralık Cuma günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer`in de katılımıyla gerçekleştireceğiz” dedi.
 

ENGELLİ ÇOCUKLARA
Projenin hedefinin Kocaeli`de yetişecek geleceğin dâhilerinin bugünkü ihtiyaçlarını gidermek olduğunu vurgulayan Karaosmanoğlu, “Bu proje Kocaeli`nin gelişimi için çok büyük önem taşıyor. 10 yıl sonra projenin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Projede engelli çocuklara da bilgisayar hediye ediliyor. Bu yıl ki dağıtımla birlikte Kocaeli`de 2 bin 700 bilişim sınıfına ulaşıldığı. 271 köy okulu bu projeden yararlandı.
 

SİLİKON VADİSİ
2 bin 533 öğretmene de etkin öğrenim ve eğitim üzerine eğitim verildi. Amerika veya Hindistan`daki Silikon Vadisi`ne benzer bir teknoloji üssünün Gebze Muallimköy`de inşa edilmesi için temel oluşturacaktır. Bu proje, Bilişim Vadisi olarak adlandırılan teknoloji üssüne gerekli alt yapı ve personel yetişmesi için önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.
 

GELECEĞE YATIRIM
Korkusuz ise “Dünyadaki birçok ülke tarafından örnek alınan bu projede Exper olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yarınlarımız için Intel ve Microsoft ile geliştirdiğimiz BilgePisi`ler sayesinde çocuklarımızın geleceğine yatırım yapmak bizleri heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.
 

UZAKTAN KİLİTLEME
Çalınmaya ve kırılmaya karşı bir yıl sigortalı olan BilgePisi`lerde uzaktan kilitleme özelliğinin bulunduğunu ifade eden Korkusuz, “Uzaktan eğitim platformu sayesinde öğrencilerin ortaklaşa ders işlemesi, öğretmenler tarafından sınıfların idaresi ve kontrolü rahatlıkla sağlanıyor. Intel Access Management yazılımı sayesinde de ebeveynler bilgisayarları rahatlıkla kontrol edebiliyor” açıklamasında bulundu.
 

DOKUZ CANLI BİLGİSAYAR
Beş yılın sonunda toplam 130 bin 6. sınıf öğrencisine ulaşması hedeflenen BilgePisi`ler dayanıklılığıyla da dikkat çekiyor. BilgePisi'ler, 40 santimetre yüksekliğe kadar düşmelere ve klavye üzerine sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olarak tasarlandı. Bilgisayarda 160 GB harddisk, 1 GB RAM ve 10.1 inç büyüklüğünde ekran bulunuyor.
 

ÖNEMLİ ÖZELLİKLER
Bilgisayarlar üzerinde kablosuz iletişim için tümleşik ağ kartı, tümleşik ses kartı, 1.3 mega piksel dâhili kamera, hoparlör ve mikrofonda bulunuyor. Windows 7 işletim sistemine sahip olan BilgePisi, öğrencilerin işletim sisteminde karşılaşacakları arızalar durumunda tek bir tuşla bilgisayarını eski haline getirecek bir modülü de üzerinde barındırıyor. BilgePisi`ler tam şarjla öğrencilere 4 saate varan pil ömrü sunuyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ