KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Bilim merkezine uluslararası övgü
Bilim merkezine uluslararası övgü
Güncel
11 Kasım 2012 Pazar 12:31
  • 678
  • 0

Bilim merkezine uluslararası övgü

Büyükşehir belediyesinin hayata geçireceği bilim merkezi ve kâğıt müzesi, uluslararası müze konferansında övgü aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin Seka alanı içindeki 27 dönüm arazide hayata geçireceği ve Türkiye`de bir eşi olmayan bilim merkezi ve kâğıt müzesi hızla ilerliyor. Avrupa`nın sayılı merkezlerinden olacak dev çalışma ‘AB ve Türkiye`deki üniversite Müzeleri İçin Yeni Perspektifler` konulu uluslararası konferansta ele alındı.   

 
ULUSLARARASI KONFERANS
Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi`nde gerçekleşen konferansa Avrupa ve Türkiye`den gelen birçok müze uzmanları katıldı. 7-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşen konferansta üniversite müzelerinin rolü ve önemi hakkında farkındalık yaratmak amaçlandı. Birçok müze uzmanının sunum yaptığı konferansta büyükşehir belediyesinin yapımını sürdürdüğü bilim merkezi ve kâğıt müzesi de katılımcılara tanıtıldı.  
 
BİLİM MERKEZİ ANLATILDI
Büyükşehir belediyesi bilim merkezi ve kâğıt müzesi koordinatörü Aziz Ünal`ın verdiği sunumda dev proje en ince ayrıntılarına kadar uluslararası konferansa katılan uzmanlara aktarıldı. Ünal, bilim merkezi alanının 7 bin 600 metrekare, kâğıt müzesi alanının 12 bin 350 metrekare ve giriş yapısının da 8 bin metrekare olarak tasarlandığını ifade etti. 
 
İNTERAKTİF SERGİ 
Bilim merkezinin 6 bin metrekarelik interaktif sergi salonu bulunacağını belirten Ünal, “Bu salonda ziyaretçiler deney aletlerini kedileri kullanarak sonuçlarını anında gözlemleyebilecekler. Bilim merkezine dönüşecek Seka fabrikaları gençlerin gelişmelerine katkı sağlayacak. Bilgi merkezi ve kâğıt müzesi aşamalı olarak yapılacak. Bilim merkezinin zemin katında sergileme alanları, dünya galerisi ve çocuklarla ilgili düzeneklerin bulunduğu alanlar oluşacak.
 
SOSYAL ALANLAR
Birinci katta da ofis mekânları, tartı ve paket salonu yer alacağını ifade eden Ünal, “Kâğıt Müzesi`nin zemin katında makinelerin sergilendiği alanlar, hamur deposu, hamur temizleme bölümü, diğer katlarda da ofis kısımları yer alacak. Toplam 8 bin metrekareden oluşan giriş yapısının içeriğinde ise giriş, antre, bilim merkezi, kağıt müzesi geçiş kısımları yapılacak. Üst katlarda restaurant ve sosyal donatı alanları bulunacak” dedi.
 
MERAKLA BEKLİYORUZ
Sunumu dikkatle dinleyen müze uzmanları büyükşehir belediyesinin hayata geçireceği çalışmadan etkilendi. Çalışma hakkında sorular soran uzmanlar Avrupa`nın sayılı merkezlerinden birisi olacak çalışmanın bilim adına çok önemli olduğunu belirtti. Uzmanlar büyükşehir belediyesi bilim merkezi ve kâğıt müzesinin tamamlanmasını merakla bekleyeceklerini ve mutlaka ziyaret etmek istediklerini ifade etti.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ