KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Binlerce kişiyi tren derdi sardı
Binlerce kişiyi tren derdi sardı
Güncel
03 Aralık 2011 Cumartesi 08:50
  • 3675
  • 16

Binlerce kişiyi tren derdi sardı

TCDD’nin hızlı tren hattı yapımı için başlatacağı çalışma, her gün trenle İstanbul’a giden 2 bin 300 yolcuyu kara kara düşündürmeye başladı

Hızlı tren hattı çalışmasının ocak ayından itibaren başlamasıyla 30 ay süreyle İzmit-İstanbul arasında tren seferlerine ara verilecek. Uygulama günü birlik iş ya da okul için İstanbul`a gidip gelen binlerce vatandaşı tedirgin etti. Gazetemizin manşetinde dün yayınlanan ‘Trenler duruyor` haberi geniş yankı buldu. Gazetemizi arayan vatandaşlar, her gün İzmit`ten İstanbul`a iki binin üzerinde yolcu gidip geldiğini, ‘Kapasiteyi kaldıracak başka bir alternatif yaratılacak mı?` sorusunu sordu. 30 ay boyunca tren seferlerinin yapılmaması büyük bir sorunu beraberinde getirecek gibi gözükürken, İzmit Gar Müdürlüğü, İzmit`ten İstanbul`a gitmek için bilet alan yolcu sayısının 2 bin 300 olduğunu açıkladı.
 

GÜNLÜK 2 BİN 300 YOLCU 
Hızlı tren hattı çalışmasının başlamasıyla birlikte 30 ay boyunca tren seferlerinin iptal edilmesi, ulaşım konusunda çok büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getirecek. İzmit Gar Müdürlüğü, günlük raporları ve verilerine göre İzmit`ten İstanbul`a her gün 2 binin üzerinde yolcu gittiğini, aynı sayının yine İzmit`e döndüğünü açıkladı. Öte yandan sadece dün, İzmit`ten İstanbul`a gitmek için bilet alan yolcu sayısı 2 bin 300 olarak açıklandı.
 

VALİ YARDIMCISI MAĞDUR  
Tren seferlerinin iptal edilmesiyle birlikte mağdur olacak yolculardan biri de vali yardımcısı Mustafa Guni. Yıllardır ilimizde vali yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Güni, her gün İstanbul Tuzla`daki evine trenle gidip geliyor. İstanbul Beylerbeyi`nde oturan MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener`in İzmit`te işyeri bulunan eşi Tuncer Akşener`de her gün İstanbul`a gidip gelen yolcular arasında bulunuyor.
 

TREN FİYATLARI UCUZ
İş yeri İzmit`te, evi İstanbul Tuzlu`da bulunan YAYSAT Bölge Bayii Mustafa Özkan, tren seferlerinin iptal edilmesinin binlerce insanın mağdur olması anlamına geldiğini söyledi. Özkan, “Tren bilet fiyatları ekonomik. Hem de trenle ulaşım daha uygun. Trenler her gün tıka basa dolu. İptal edilmesi halinde bu insanlar İstanbul`a nasıl götürülüp getirilecek? Otobüs fiyatları pahalı, belki fiyatlar daha da yükselecek. Büyükşehir`in bu konuda bir yaptırımı var mı belli değil. Anlaşılan o ki çok mağdur olacağız” dedi.
 

GEÇİŞ NOKTASI İZMİT
Anadolu`nun birçok yerinden kalkan trenler, İstanbul Haydarpaşa Garı`na giderken ilimizden geçiyor. Geçiş noktası olan ilimizde hızlı tren hattı için çalışma başlatılması Anadolu`ya gidecek binlerce yolcuyu da  mağdur edecek. İzmit Gar Müdürlüğü`nün açıklamasına göre, ilimizden en çok yolcu İstanbul`a gidiyor. İstanbul`dan sonra en çok yolcunun gittiği şehir Eskişehir ve Ankara. Şimdi binlerce öğrenci ve çalışan trenlerin olmaması halinde her gün istanbul`a nasıl gidip geleceklerini kara kara düşünmeye başladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ