KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8107 TL
  • 6.5687 TL
  • 7.3668 TL
Kocaeli Zirve
Bir öğretmen adayı eşinin feryadı..!
Bir öğretmen adayı eşinin feryadı..!
Güncel
26 Eylül 2010 Pazar 13:10
  • 2423
  • 7

Bir öğretmen adayı eşinin feryadı..!

Bu ülkede bir iş güç sahibi olmanız için sadece okumak yetmiyor. Yıllarca binbir emek sarfetseniz de dirsek çürütseniz de iş sahibi olmanızın bir garantisi yok. Özellikle eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmen adaylarının durumu çok vahim.

Yıllarca okuyorlar ama öğretmen olamıyorlar.
İşte eğitim fakültesinden öğretmen olarak mezun olan bir vatandaşın eşinin feryadı. Bu feryadı birisi duyar mı bilmiyoruz ama biz yetkililere iletiyoruz.
******
Eşim 2008 yılında fakülteden öğretmen olarak mezun oldu. Gerek kadro olmayışı gerekse KPSS`den almış olduğu puanın yetersiz olmasından dolayı 2 yıldır ataması yapılamadı. Ailecek içinde olduğumuz maddi sıkıntıdan dolayı az da olsa bir katkısı olsun diye Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`ne ücretli öğretmenlik için başvuruda bulunduk.
Hatta evimize yakın olan Suadiye`deki bir ilköğretim okulunun müdüründen, ilçe milli eğitimden eşim için istekte bulunmasını rica ettik.
Bunu yapmamızın sebebi ise eğer bir okulun müdürü sizin o okulda çalışmanız için istekte bulunursa ilçe milli eğitim kesinlikle sizi oraya atıyor.
Sonuçta atama listeleri ilçe milli eğitimin internet sitesinde yayınlandığında gördük ki eşimin işi olmamıştı. Fakat bizi asıl üzen şey eşimin işinin olmamasından ziyade listede atanan insanların neredeyse yarısına yakınının EMEKLİ ÖĞRETMEN oluşuydu.
Günümüzde bu kadar işsiz, atanamayan, buradan alacağı üç kuruş paraya muhtaç, çaresiz öğretmen varken bu kadar emekli öğretmenin atanması bizi çok üzdü.
Ve işin biraz üstüne düşünce bir üzücü haber daha öğrendik.
Meğersem eşimin bu okula işinin olmayışının sebebi bu okula önceden torpilli bir başka EMEKLİ ÖĞRETMEN`in atanacak olmasıymış.
Velakin 2. listelerde o öğretmenin ismini de gördük. En azından emekli öğretmenin bir geliri var. Ya eşim gibi işsizlerin hali ne olacak ?
Belediyeler bir yandan işsizliğe çare olduklarını söyleyip 3 aylık, 6 aylık geçici işçiler alıyorlar, öte yandan milli eğitim müdürlükleri bunca işsiz öğretmen varken emekli öğretmenleri atıyorlar.
Bence bir yönerge yayınlanmalı ve bundan sonra emekli öğretmen ataması yapılmamalı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ