KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Bir risk haritamız bile yok!
Bir risk haritamız bile yok!
Güncel
20 Kasım 2012 Salı 11:27
  • 1884
  • 4

Bir risk haritamız bile yok!

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Yalçın Ergen, Kocaeli’nin her santimetresinin risk alanı olduğunu ancak bir risk haritasının bile bulunmadığını açıkladı

TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, il koordinasyon kurulu ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ortaklığında her hafta düzenlenecek olan ‘Kentsel Dönüşüm Yasası` ile ilgili bilgilendirme seminerlerinin ilki yapıldı. Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Eski Tarihi Binası`nda gerçekleşen seminerde; şube başkanı Yalçın Ergen, il koordinasyon kurulu sekreteri Nedim Kara ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi`nden yüksek mimar Mücella Yapıcı yasa hakkında bilgi verdi. 

 
MAĞDURİYET OLACAK
Seminere; Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, çok sayıda mimar ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Programda ilk konuşmayı il koordinasyon kurulu sekreteri Nedim Kara yaptı. Kara, “Kentimizde artık dönüşüm yapılacak alanlar tespit edilmiş, kentsel dönüşüme dair projeler üretilmekte. Süreç yakında başlayacak. Bizce mevcut yasada bulunan olumsuzluklar ileride büyük karmaşaya ve mağduriyete yol açacak” dedi.
 
RANT AMAÇLI KANUN
Sonrasında slayt gösterisi eşliğinde konuşan mimar Yalçın Ergen, Van Depremi bahne edilerek uzun süredir çıkarılmak istenen, geçmişte hukuk ve şehircilik engeline takılan ‘rant` amaçlı kanunun hükümetçe çıkarıldığını söyledi. Ergen, “16 Mayıs`ta meclise gelen halk arasında Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen Afet Altındaki Alanların Düzenlemesi Hakkında Kanun, 31 Mayıs`ta TBMM`de kabul edilerek yasalaştı” şeklinde süreci anlattı.
 
NASIL BELİRLENDİĞİ MEÇHUL
Kocaeli`nin risk haritasının ve deprem master planın bulunmadığını ancak yasaya göre ilimizin her santimetresin risk alanı olduğunun altını çizen Ergen şunları söyledi: “Afet gerekçesiyle seçilen alanların nasıl belirlendiği meçhul. Kentimizde ilan edilen dönüşüm alanlarından Gebze Güzeller Mahallesi, bin 93 dönüm bir alan ve burada 4 bin 507 kişi yaşıyor. Bu alanın büyük kısmı değerli sanayi arazilerine sahip ve boş durumda. 
 
TİCARET ALANINA DÖNECEK
Biraz düşünülünce neden dönüşüm alanı içinde olduğu anlaşılır. Derince Gişeler Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Bölgesi de 97,5 dönümlük alan, arazi boş ve tamamı kamuya ait. Derince-Körfez Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Bölgesi ise 523,5 dönümlük bir alana sahip. Alan yine boş ve kamuya ait. Yenimahalle Kentsel Dönüşüm Bölgesi, 91,4 dönümlük alan. Bin 59 kişi yaşıyor. Kamu ve şahıs mülkiyetindeki bu alan ticaret alanına dönüşecek. 
 
NEDEN DOLGU ALAN?
Öte yandan en önemli yer olan Kocaeli Fuarı, 272 dönümlük bir alandan oluşuyor. Gölün doğusundaki alan Büyükşehir Belediyesi`ne ait. Gölün batısındaki alan ise kimsenin mülkiyetinde değil. Burası önce hazineye daha sonra Büyükşehir Belediyesi`ne devredilecek. Merkezi İş Alanı (MİA) ile entegre edilmesi düşünülen bölge için MİA Projesi`nin tamamlanması bekleniyor. 
 
RİSK OLMAYAN YERDE
Burada zaten yapı yapılması yasak. Çünkü dolgu bir alan. Üzerinde yapı yapılması yasak olan bir alan neden rekrasyon alanı ilan edildi? Yetkililerin söylemleri ‘Kocaeli Fuarı canlanacak` yönünde. Amaç şimdiden belli. Burası MİA`nın giriş kapısı olacak. Yani kentsel dönüşüm, afet riski olan Gölcük gibi bölgelerde değil, başka yerlerde yapılıyor. Bu yasayla Kocaeli`nin her santimetresi riskli alan ilan edilebilir.”
 
YASALAR ÜSTÜ YASA
Yasa hakkında da bilgi veren Ergen, “Bu yasa, yasalar üstü. Yani deniz kenarında bir yapı yapıldığında Kıyı Kenar Kanunu`na aykırı bir durum varsa itiraz edemiyorsunuz. Yasa kapsamında evi yıkılacak olan vatandaş buna karşı çıktığı taktirde dava açabiliyor ancak yürütmeyi durduramıyor. Kişi yıllar sonra davayı kazansa da sadece binasının bedeli ödeniyor” diye konuşarak durumun vahametini gözler önüne serdi. Son konuşmacı yüksek mimar Mücella Yapıcı ise İstanbul`da başlayan kentsel dönüşüm hakkında sunum gerçekleştirdi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ