KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Bir zamanlar SEKA vardı…
Bir zamanlar SEKA vardı…
Güncel
06 Kasım 2012 Salı 12:30
  • 3747
  • 15

Bir zamanlar SEKA vardı…

Türkiye'de ilk kağıt üretiminin Seka İzmit Fabrikası’nda başlamasının ve 2.kağıt ünitesinin temelinin atılmasının 76. yılı kutlandı

İzmit Kağıt ve Karton Fabrikası`nın çalışmaya başlaması ile 2. Kağıt ve Selüloz Fabrikaları`nın temelinin atılmasının 76. yılı nedeniyle bir program yapıldı. Program kapsamında SEKA`lılar, eski günleri yad ederken, eski fabrika alanına giderek alanı gezildi ve burada kağıt müzesi projesi ile ilgili sunumlar izlendi. Kağıt müzesi hakkında konuşan Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, çalışanların ellerindeki SEKA`ya ait her şeyi istedi.

 
SEKA`LILAR BİR ARAYA GELDİ
Kocaeli Sekalılar Derneği tarafından Seka Park Otel`de gerçekleşen programa Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sekalılar Derneği Başkanı Münir Savaşlıoğlu, Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, eski Seka Genel Müdür Yardımcısı Engin Gençoğulları, yüksek mimar Aziz Ünal, müzeolog Yeşim Kartaler ve SEKA`lılar katıldı.
 
ESKİ GÜNLER HATIRLANDI
Eski Genel müdürlerinden Yaşar Başkaya, gelen herkesi selamlayarak geçmişte yaşadığı bir anısını anlattı. Öte yandan yine eski müdürlerden Engin Gençoğulları, mutluluğunu ifade ederek, “Bir arada olmanın getirdiği duygusallık var. Birlikte oluğumuz için teşekkür ederim. SEKA`nın en önemli 3 tarihi vardır. Temel atma töreni, kağıdın çıktığı ilk gün ve 6 Kasım tarihinde de resmi açılış yapıldı” diyerek hatırlattı. Gençoğulları, konuşmasının devamında kağıdın önemini ve tahini anlattı. 
 
SEKA`LILAR HATIRASI VAR
Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, yapılacak olan müze hakkında bilgi vererek, “15-20 yılık özlemlerin son verdiği bir toplantı olmuş. Hayatımızın her yanında SEKA`lıların hatırası vardır. Bu kentin ocuğu olarak bu yaşanmışlıkların kalıcı hale gelmesi gerekiyordu. Bu anıların ölümsüzleştirilmesi için kocan bir yatırıma girdik.
 
ESKİLERE TALİBİZ
13. dönümlük farika arazisinde bir müze yapıyoruz toplam rakam 50 milyon kocaman bir yatırım. Biz ölü bir yatırım olmasını istemiyoruz. Büyüklerimizin ellerinde ne varsa her şeye talibiz. Elinizde olanları sizden rica edeceğiz. SEKA ile ilgili hatıralara ulaşmak için dolaşıyoruz. Mail grubu oluşturacağız ve buradan iletişime girmek istiyoruz” dedi. Konuşmalar sonrasında SEKA alanına gidilere tarihi yerler gezildi. Ardından kağıt müzesi hakkında sunumlar gerçekleşti.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ