KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Biraz cesur olun
Biraz cesur olun
Güncel
09 Kasım 2010 Salı 15:44
  • 1497
  • 11

Biraz cesur olun

Değirmendere’de gerçekleştirilen toplantıya katılan Kavlak yaptığı konuşmada sendikalarını eleştiren Birleşik Metal-İş’e 'Bir kere de cesur olun, bizden önce görüşmelere başlayın' diye seslendi

Türk-İş`e bağlı Türk Metal Sendikası 1 Eylül`de görüşmelere başlayıp parasal konularda anlaşamadığı için 25 Ekim`de uyuşmazlık zaptı tuttuğu MESS Grup TİS sürecini değerlendirdi. Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı için ilimizde gelen Kavlak, sık sık Birleşik Metal-İş Sendikası`nı eleştirdi. Değirmendere Kültür Merkezi`nde düzenlenen bölgesel toplantıda Kavlak`ın yanı sıra genel teşkilatlanma sekreteri İsmail Dursun, Kocaeli şube başkanı Yakup Yıldız, Gölcük şube başkanı Yücel Yücel, Sakarya şube başkanı Şahin Kaya, Bolu şube başkanı Yusuf Yaman da hazır bulundu.
 

DÜĞÜN YERİ GİBİ
Toplantının yapılacağı alanı adeta düğün yerine çeviren işçiler genel başkan Kavlak`ı davul zurna ve konfetiler patlatarak karşılarken, kadınlar da Kavlak`a çiçek takdim etmek için sıraya girdi. Toplantıda konuşma yapan Pevrul Kavlak istatistiki rakamlara ve iş hayatında her dönem gündeme gelen konulardan bahsetti. Sık sık Birleşik-Metal İş Sendikası`nı eleştiren Kavlak, Türkiye`deki işsizlik oranından, küresel ekonomiden, ekonomik kriz sürecinde yaşan sıkıntılardan da bahsetti.
 

160 İŞLETME İÇİN
Kavlak MESS Grup`la yapılan TİS görüşmeleri hakkında da şöyle konuştu; “Türk Metal olarak eylül ayı başında 160 işletmede çalışan 120 bine yakın metal işçisini kapsayan sözleşme için MESS ile masaya oturduk. Son görüşmeyi 25 Ekim`de yaptık. MESS`e bağlı işyerlerinde çalışan işçilerimizin ortalama saat ücreti 5 lira 60 kuruştur. Aylık brüt ücret bin 260 TL, ikramiye dâhil olmak üzere aylık brüt hak ediş ise bin 680 TL`dir. Net aylık ele geçen ise bin 191 TL`dir. Biz, sözleşmenin birinci 6 ayında, her işçinin aldığı saat ücretinde yüzde 5 oranında artış istedik, bunun üzerine de 25 kuruş ilave zam talep ettik.
 

TALEPLERİ SIRALADI
Taleplerimizin karşılık bulması halinde ortalama saat ücreti 6 lira 13 kuruşa, aylık çıplak brüt ücret de bin 379 liraya çıkacaktı. Başka bir ifadeyle aylık ortalama ücret için zam teklifimiz brüt 159, net 114 liradır. Asgari geçim indirimi ve sosyal yardımlar buna dâhil değil. Bu aylık ortalama ücrete yüzde 9,58 oranında zam demektir. Ayrıca sözleşmenin ikinci 6 ayı için enflasyon oranında, üçüncü 6 ay için enflasyon artı 2 puan, dördüncü 6 ayında ise enflasyon oranında zam talebinde bulunduk. Sosyal yardımlarda ise birinci yıl için yüzde 16, ikinci yıl için ise enflasyon artı 2 puan oranında zam önerdik.
 

TOPRAK DOYURSUN
Ücretlerimiz enflasyon canavarı karşısında her geçen gün eriyor. TÜİK`in ilan ettiği enflasyonla, bizim enflasyonumuz örtüşmüyor. Sözleşme döneminde enflasyon rakamlarına takılanlar, öncelikle metal işçilerinin katlandığı büyük fedakârlıkları dikkate almalıdır. Oysa onlar mesailerin yüzde 100`den yüzde 75`e düşürülmesini, deneme süresinin 4 aya çıkarılmasını istiyorlar. Bunların yanı sıra esnek çalışmanın sözleşme metnine girmesini talep ediyorlar. Sosyal haklarda yüzde 7, ücretlerde binde 1.8 teklif ediyorlar. Yani aylık sadece 2 lira 25 kuruş. Sizin gözünüzü biz doyuramayız, gözünüzü ancak toprak doyurur.”
 

KIRMIZI ÇİZGİLER
Türk Metal Sendikası`nın kırmızı çizgilerinden bahseden Kavlak, “Metal işçisinin iş güvencesinin olması kırmızı çizgimiz. Kimse bizden bu konularda taviz vermemizi beklemesin. Taviz veren namerttir. Biz masaya metal işçilerinin alın terinin, göz nurunun hakkını almak için oturduk. İstediğimiz cevabı almadan da masadan kalkmayacağız. Eğer bizi bu masadan kaldırırsanız vallahi de billahi de bir daha oturtamazsınız. MESS binde 1.8`de teklif etse de bu sözleşme bizim istediğimiz gibi bitecek” dedi. Kavlak konuşması Birleşik Metal-İş Sendikası`nı eleştirerek devam etti.
 

ÇATLAK SESLER
Metal işçilerinin Türk Metal`a üye olmak için akın akın geldiğini söyleyen Kavlak şu ifadeleri kullandı; “Çatlak seslere sakın kulak vermeyin. Türk Metal`in gölgesinde durarak, Türk Metal`in izlediği sözleşme politikasını eleştirerek, sendikal varlığını devam ettirmek isteyen çevreler var. Birleşik Metal`in sendikal namusunu görmek isteyenler Bursa`da Asil Çelik işçileri için, Niğde`de DİTAŞ işçileri için, İzmit`te Baysan işçileri için imzaladığı sözleşmelere baksınlar. Biz görüşmelere 1 Eylül`de başladık. Onlar her zaman olduğu gibi bizi takip ettiler 14 Eylül`de başladılar.
 

BUNLAR YATIYOR
Senelerdir her sözleşme dönemine girdiğimizde bizi eleştiriyorlar. Biraz cesur olun. Bir kere de bizden önce başlayın. Eğer sizin imzaladığınız sözleşmeyi katlamazsak namerdiz. Hadi bunu yapamadınız. Bizim imzalayacağımız sözleşmeden zerre kuruş fazla alırsanız yine namerdiz. Bunlar yatıyorlar, kalkıyorlar Türk Metal`e dua ediyorlar. Çünkü onların üyelerinin de hak davasına biz sahip çıkıyoruz. Türk Metal`in imzaladığı sözleşmelerin fotokopisini çekip allayıp, pullayıp işte imzaladığımız sözleşme diyecekler.
 

SINAV VERİYORUZ
Bunlar metal işçilerinin başının belasıdır. Bu dönem bizim birliğimiz için sınav dönemi. Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Biz bu yola sizlerin alın terinin ve emeğinin karşılığını almak için çıktık.” Kavlak`ın konuşması sık sık alkış ve sloganlarla kesilirken salondaki işçilerin büyük bölümünün genel başkanı alkışlamadığı görüldü. Toplantı sonrası çekilen hatıra fotoğrafı çekimine de işçilerin büyük bölümü katılmadı. Kocaeli`de 27 fabrikada çalışan 21 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup TİS süreci Türk Metal Sendikası`nın örgütlü olduğu Ford Otosan, Federal Moğol, Çelik Halat, Borusan-Mannesman, Kalibre Boru, Bolu Arçelik, Sakarya Otokar işçilerini ilgilendiriyor.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ