KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Birleşik Metal-İş’ten eylemlere devam kararı
Birleşik Metal-İş’ten eylemlere devam kararı
Güncel
25 Kasım 2010 Perşembe 14:29
  • 2454
  • 20

Birleşik Metal-İş’ten eylemlere devam kararı

MESS ile grup toplu iş sözleşmesini imzalamayan Birleşik Metal-İş Sendikası, işveren sendikanın metal işçilerinin lehine adım atana kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı

Türk Metal Sendikası`nın aksine MESS ile grup toplu iş sözleşmesini imzalamayan DİSK`e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası mesai eylemlerini artırarak devam ettirme kararı aldı. MESS`in ücretlere yaptığı yüzde 5.35 zammı ve metal işçilerinin kazanılmış haklarını geriye götüren TİS sözleşmesini kabul etmeyen Birleşik Metal-İş, MESS geri adım atıp metal işçileri lehine karar alana kadar mücadele edecek. İlk eylem bugün başlıyor. İşçiler sabah mesai başlangıcında Kartonsan`dan MESS`e bağı işyeri Standart Depo`ya kadar yürüyecek.
 

MÜCADELE EDİLİRSE….
Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı sendika binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında genel merkez TİS komisyonunun aldığı kararı açıkladı. Baltacı, “MESS, Türk Metal Sendikası ile sözleşmeyi imzaladıktan sonra bize çağrı yapmadı. Geçen yıllarda hemen çağrı yapar, masaya otururdu. Ama MESS de süreci izliyor. Eylemliklerimiz devam ederse işçinin lehine bir değişim söz konusu olacak. Tüm metal işçilerini bu anlamda mücadeleye davet ediyorum” dedi.
 

GREV KAÇINILMAZ
Baltacı açıklamasını şöyle devam ettirdi: “Biz mücadele etme kararını alırken grevi de önümüze koyduk. Eğer geri adım adım atılmazsa grev kaçınılmaz. Türk Metal imzaladığı sözleşmeyle ilgili ayrıntılı bilgi vermiyor. İşçilerin bildiği tek bir şey var. O da yüzde 5.35`lik zam. Esnek ve kuralsız çalışma geri çekildi deniyor ama Bakanlar Kurulu bunu yasallaştırma çalışması yapıyor. Türk Metal Sendikası`na üye işçiler de imzalanan sözleşmeden memnun değil. Ama Türk Metal işçilerin itirazını bastırmak için işçileri işten attırıyor. Arçelik, Renault, Bosch gibi işyerlerinde işçiler bir bir işten atılıyor. Hatta işveren işçileri çağırıp, ‘Sendikanızın ne yapacağı belli değil. Dikkat edin` diyerek uyarıyor.” 
 

BÜYÜK EYLEM
Baltacı, Türk Metal Sendikası`nın imzaladığı sözleşmeyle ikramiyeler dahil işçilerin maaşlarına sadece 85 TL zam yapıldığını Birleşik Metal-İş Sendikası`nın ise yüzde 15 zam talep ettiğini söyledi. Öte yandan bu sabah Standart Depo ile başlayacak mesai eylemi saat 16.00`da Bekaert`te devam edecek. Ayrıca 28 Kasım Pazar günü saat 13.00`da Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze Cumhuriyet Meydanı`nda “Kuralsız Güvencesiz Çalışmaya Hayır” eylemi yapacak. Kocaeli`den 7 otobüsle eyleme katılmayı düşündüklerini söyleyen Baltacı, otobüslerin saat 10.00`da Esnaf Kefalet binasının önünden kalkacağını kaydetti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ