KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
“Birlikte mücadeleden başka çaremiz yok”
“Birlikte mücadeleden başka çaremiz yok”
Güncel
Aktan Uslu
24 Ekim 2018 Çarşamba 08:25
  • 3577
  • 0

“Birlikte mücadeleden başka çaremiz yok”

Krizin faturasının gerek Hükümet gerekse sermaye tarafından emekçiye yansıtılmasına tepki için Gebze’de gerçekleşen yürüyüş ve basın açıklamasında çuvaldız Hükümet’e batırıldı. Emek hareketine iğne dokunduruldu: “Çözüm için birlikte mücadeleden başka çare yok.”

Türkiye’de emek hareketi yıllardır sözü edilen bir birlikteliği Taksim Meydanı’nın emek hareketine yasağının bir defaya mahsus kaldırıldığı 01 Mayıs 2010’da yaşamış, 32 yıl aradan sonra Taksim Meydanı’nın emeğe yeniden açıldığı o mitinge 140 bini aşkın kişi katılmıştı…

 

Dünden bugüne tek sendikal birlik

Türkiye’de 1989 Bahar Eylemleri ile birlikte kurulan çok sayıda sendikal birlik arasında yer alan ancak günümüze kadar varlığını sürdürebilen tek sendikal birlik olan Gebze Sendikalar Birliği dün ülkemizdeki tüm emek hareketinin dikkatini üzerine çektiği bir mitinge imza attı.

 

Ölü toprağı yeni yeni kalkıyor

OHAL sürecinin halk üzerinde yarattığı kaygı, 24 Haziran seçim sonuçlarının emek yanlıları ve siyasetin sol yelpazesi üzerinde sebep olduğu negatif etkiyi de göz önünde tutacak olursak azımsanmayacak sayıda bir katılım oldu.

 

Erdoğan krizi de çok önceden bilmişti!

Yürüyüşü tetikleyen; 24 Haziran seçimleri öncesi de mesajları aslında bizzat Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen, doğru okunduğunda AKP Hükümeti’nin gerek ülke yönetimi gerekse ekonomik politikalardaki başarısızlığının itirafı olan kriz, yaşandı. Gebze’de dünkü yürüyüş krizin faturasının gerek Hükümet, gerekse Hükümet’in toplumun sınıfları arasında pozitif ayrımcılık uyguladığı sermaye tarafından emekçiye kesilmesine yönelik hamlelerine karşı oldu.

 

Sadece Hükümet’e sitem edilmedi…

Yürüyüş sonrası , Gebze Sendikalar Birliği sözcüsü ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz tarafından okunan basın açıklamasında tüm bu uygulamalara rest çekildi ama bir mesaj da emek hareketinin kendisine verildi: “Sendikalar ve emek örgütleri, bu taleplerini duyurmak ve kriz bahanesiyle yapılan saldırıları göğüslemek için ortak bir mücadele vermek ve dayanışmayı yükseltmek zorundadır. Sermaye kesimi nasıl örgütlü ve birlikte davranıyorsa, aynı örgütlülüğü emek güçlerinin sergilemesi gerekmektedir.”

 

Dört sendikadan genel merkez yöneticileri

Gebze’deki yürüyüş ve basın açıklamasında sendikaların genel merkezlerinin yöneticileri de yer aldı. Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreter Turgut Düşova ile Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik; Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Ali Gündüz ve Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı; Limter-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Demiral ile sendikanın eski genel başkanvekili Levent Akan ve eğitim uzmanı Hilmi Toy; Nakliyat-İş Sendikası Örgütlünme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal mitinge katıldı.

 

Gebze, Kocaeli, İzmir, İstanbul…

Gebze’deki sendikaların şube başkanları; Süleyman Akyüz (Petrol-İş Gebze), Necmettin Aydın (BMİS Gebze), Şerafettin Koç (Çelik-İş Gebze) Zeynel Öztaş (Tek Gıda-İş Anadolu Yakası), Ziya Ünal (Lastik-İş Gebze), Engin Şevket Şimşek (Tez Koop-İş Gebze), Oğur Aydın (Eğitim-Sen Gebze), Bülent Metin  (Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu), Cemil Yüksek (Tüm Emekli-Sen Gebze) yanı sıra Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş; Petrol-İş’in Kocaeli, İzmir ve Aliağa; TÜMTİS, Dev Tekstil ve Limter-İş’in Gebze ve İstanbul Şubeleri’nden yönetici ve üyelerin de mitinge katıldığı gözlendi. Ayrıca İstanbul 3. Havaalanı’ndan, yakın civardaki direnişteki işyerlerinden işçiler de Gebze’deki mitingde bir araya geldi.

 

Solun hemen hemen tüm renkleri

CHP STK’lardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Suca Omurca ile Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ve Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan, Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik ve Darıca İlçe Başkanı Orhan Kaya, TKP Gebze İlçe Başkanı Mustafa Tozkoparan; her üç partinin yönetici ve üyelerinin yanı sıra ÖDP, ESP, VP, HKP’nin de aralarında bulunduğu siyasi partilerin yönetici ve üyeleri de meydandaydı.

 

Sivil toplum

Sivil toplumdan ise TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel, Gebze Kent Politikaları Derneği Başkanı Ali Fuat Bilir, Gebze Bir Umut Derneği Başkanı Ömer Çimen ile Gebze Haziran, Marksist çizgideki Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Sınıf Tavrı, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER) işçilere gerek yürüyüş gerek basın açıklaması esnasında destek verdi.

 

Metro inşaatı güzergah değiştirtti

Gebze eski Öğretmenevi önünden başlayan yürüyüş Kent Meydanı’na metro inşaatından dolayı Kızılay Caddesi’nden dolaşarak ulaştı. Kitlenin taleplerine ilişkin sloganlar atıp dövizler taşıdığı basın açıklamasının ardından hep birlikte halay çeken kitle daha sonra meydandan ayrıldı.

 

Sermaye yanlısı politikalar, günü kurtaran uygulamalar

Krizin sorumlusu değiliz faturayı biz ödemeyeceğiz” başlıklı, Gebze Sendikalar Birliği sözcüsü ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz tarafından okunan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Ülkemiz ekonomisi, sermaye yanlısı politikalar ve günü kurtarmaya dönük uygulamalar nedeniyle bir kez daha bir krize sürüklenmiştir. Türk Lirası değer kaybetmiş, enflasyon rekor seviyelere çıkmış ve faizler hızla artmıştır.

 

Krizin nedeni bellidir

Bu gelişmeler, tüm sektörlere olumsuz etkilerde bulunmakta ve üretim yavaşlamaktadır. Çarklar durma noktasına gelirken, ülkemiz derin bir durgunluğun içerisine girmektedir.  Ekonomide yaşanan bu gelişmelerin ve krizin nedeni bellidir. Sermayenin çıkarlarını düşünen politikalar ve sıcak paraya dayalı günü kurtaran önlemler, ekonomiyi karaya oturtmuştur.

 

Emperyalist sermayenin insafına bıraktılar

Yıllardır yaşanan yüksek oranlı büyüme, ekonomideki yapısal sorunları çoğaltmış ve patronların cebini doldurmaktan başka işe yaramamıştır. Dışa bağımlılığımız artmış, üretim ithalatla yapılır hale gelmiş ve cari açık alabildiğine artmıştır. Hem devlet hem de özel sermaye sürekli dışarıdan borçlanmış ve ekonomiyi bugün emperyalist sermayenin insafına bırakmıştır.

 

Ekonomi büyürken emekçiye payı verilmedi

Krizin nedeni bu yanlış politikalardır. Ekonomi büyürken bundan emekçilere pay vermeyenler ve gerekli önlemleri almayanlar, şimdi “aynı gemideyiz” söylemiyle bizden fedakârlık beklemektedir. Geçtiğimiz yıllarda, ekonomide işler sermaye açısından iyi giderken cefayı emekçiler çekmiştir. O dönemde reel ücretler gerilemiş, işsizlik ve sömürü artmıştır. Emekçilerin hayat şartlarında herhangi bir iyileşme olmamıştır. Alım gücümüz düşmüştür. Görüldüğü gibi işçilerin o dönemden alacağı birikmiştir.

 

Kimse emekçilerden fedakârlık beklemesin

Hal böyleyken, şimdi hiç kimse emekçilerden fedakârlık beklemesin.

Uyarıyoruz...! Krizin faturasının, işçi ve emekçilere kesilmesine asla izin vermeyeceğiz. Hükümetin açıkladığı programlarla halkımızdan fedakârlık beklemesi ve kemer sıkma önlemlerine başvurması kabul edilemez. Fedakârlık yapması gerekenler, yıllardır büyük kazançlar elde eden sermaye kesimi ve işverenlerdir.

 

Kazanımlarımıza göz diktiler

Ancak işyerlerimizde baskılar artmış ve işverenler kriz bahanesiyle hak ve kazanımlarımıza göz dikmişlerdir. İşten çıkarmalar, enflasyonun altında zam, ücretsiz izinler, ekonomik ve sosyal haklarımızın gasp edilmesi gündeme getirilmektedir.  Aynı dönemde kriz fırsatçılığı yapılarak çok sayıda emek düşmanı uygulamaya imza atılmakta ve işçilerin örgütlenme hakkı yok sayılmaktadır. İşçiler artan fiyatlar ve pahalılıkla birlikte, hızla yoksullaşmaktadır.

 

Kriz fırsatçılığına karşı birlik olalım

Tüm bu saldırılara karşı, işçinin örgütlenmekten ve örgütlülüğüne sahip çıkmaktan, sendikaların ise birlikte mücadele etmekten başka çaresi yoktur. Sınıf dayanışması güçlendirilmelidir. Bugün Gebze'de olduğu gibi, tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri kriz fırsatçılığına karşı birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz. Krizde, çalışma ve örgütlenme hakkımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

 

Toplu işten çıkarmalar derhal yasaklanmalı, iş güvencesi koşulları tam olarak sağlanmalıdır. Haksız hukuksuz biçimde KHK ile ihraç edilen, işsiz kalanların mağduriyetleri giderilmelidir.

Asgari ücrete enflasyon kayıpları hemen uygulanmalı ve düzeltme yapılmalı, yılbaşında asgari ücret enflasyonun üzerinde bir oranda arttırılarak insanca yaşanacak bir düzeye çıkarılmalıdır. Kamu emekçilerine söz verilen 3600 ek gösterge derhal verilmelidir.

 

Vergi sisteminde adalet sağlanmalıdır

Alım gücü düşen işçilerin eline geçen ücretin seviyesini yükseltecek vergi düzenlemeleri yapılmalıdır. İşçiden kesilen prim ve vergiler azaltılmalıdır. Dolaylı vergiler azaltılmalı ve vergi sisteminde adalet sağlanmalıdır. Emeklilikte yaşa takılan çalışanların talepleri dikkate alınmalıdır.  Emekçi halkımızın tükettiği temel mal ve hizmetlerde, enerji ve ulaşımda fiyatlar kontrol altına alınmalı ve yapılan zamlar geri çekilmelidir. Eğitim ve sağlık gibi temel hizmetler tamamen ücretsiz hale getirilmelidir.

 

Kıdem tazminatımıza göz dikilmesin

Sendikal hak ve güvencelerin uygulanması ile örgütlenme hakkı garanti altına alınmalıdır. İşsizlik Sigortası Fonu üzerindeki yağma hesaplarına son verilmeli, kıdem tazminatımıza göz dikilmemelidir. Ekonomiyi tahakküm altına alan ve sömürüyü derinleştiren politikalara son verilmeli, emekten yana politikalar benimsenmeli, özelleştirme uygulamaları durdurulmalıdır.

 

Buna mecburuz

Sendikalar ve emek örgütleri, bu taleplerini duyurmak ve kriz bahanesiyle yapılan saldırıları göğüslemek için ortak bir mücadele vermek ve dayanışmayı yükseltmek zorundadır. Sermaye kesimi nasıl örgütlü ve birlikte davranıyorsa, aynı örgütlülüğü emek güçlerinin sergilemesi gerekmektedir.

 

O mücadele ateşi emekçilere güç veriyor

Bugün Gebze'de Flormar ve BBS Metal,  Bursa'da Cargill, Tüv Türk Muğla, Real, Uyum Makine işçileri,  İstanbul'da 3. Havalimanı işçilerinin yaktığı mücadele ateşi, bugün kriz dayatmalarına karşı tüm sendikalara ve emekçilere ilham ve güç vermektedir. Hukuksuz bir şekilde tutuklanan işçiler ve Sendikacılar derhal serbest bırakılmalıdır.

 

Hep birlikte karşı çıkacağız

Gebze Sendikalar Birliği olarak, havzamızda kriz fırsatçılığına izin vermeyeceğimizi belirtiyor, farklı işkollarında bu tür uygulamalara hep birlikte karşı çıkacağımızın altını çiziyoruz. İşçiler, kamu emekçileri, gençler ve kadın işçiler olarak emeğin tüm unsurlarıyla haklarımızı korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

 

Krizin sorumlusu biz değiliz, faturasını biz ödemeyeceğiz!

Kriz fırsatçılığına ve sermaye yanlısı düzenlemelere son verilsin!

Yaşasın sınıf dayanışması, yaşasın örgütlü mücadelemiz!”

 

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ