KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Böbrek hastasıydı, iyileşti ve organlarını bağışladı
Böbrek hastasıydı, iyileşti ve organlarını bağışladı
Güncel
22 Kasım 2010 Pazartesi 08:27
  • 1203
  • 0

Böbrek hastasıydı, iyileşti ve organlarını bağışladı

Büyükşehir Belediyesi Diyaliz Merkezi’nde 4 yıl tedavi görüp sağlığına kavuşan Oğuz Çelik, organlarını bağışlama kararı aldı

Türkiye`de yaklaşık 7,5 milyon, ilimizde ise bin 300 kronik böbrek hastası var. Kentimizde yetişkinler baz alındığında böbrek hastası oranı önemli bir rakama ulaşıyor. Büyükşehir Belediyesi de böbrek hastalarına kaliteli ve uzun bir yaşam sağlayabilmek için ‘Diyaliz Merkezi` ile hizmet vererek kent adına önemli bir hizmeti yerine getiriyor. Belde A.Ş`ye bağlı olarak hizmet veren merkez yılda yaklaşık 10 bin seans vererek böbrek hastalarına umut ışığı oluyor.  


ORGANLARINI BAĞIŞLADI

2004–2008 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi Diyaliz Merkezi`nde tedavi gören Oğuz Çelik de hayata tutunan örnek insanlardan sadece biri.  Çelik 2008 yılında kadavradan böbrek nakli olunca yaşamında anlamlı bir karara imza attı. Sağlığına kavuşan Çelik, ‘Organ Haftası`nda bütün organlarını bağışlayarak anlamlı bir mesaj verdi. Çelik, organ bağışının birçok insanın yeniden hayata döndürdüğünü, herkesin bu hayati olayı düşünerek organlarını bağışlamasını istedi.


KOCAELİ`NİN EN İYİSİ

Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Belde A.Ş.` ye Diyaliz Merkezi`nin Kocaeli`nin en iyisi olduğunu ifade eden Oğuz Çelik “Merkezde geçirdiğim günlerde doktor ve hemşireler benimle çok iyi ilgilendi. Tedavim çok iyi geçti. Sağlığım için her şey eksiksiz olarak yapılınca bana nakil yapılabilmesi kolaylaştı. Çünkü kadavradan nakil olmam sağlığımın iyi olmasına bağlıydı. Bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediyesi`ne teşekkür ederim” dedi.
 

HER TÜRLÜ İMKAN VAR
Oğuz Çelik`in sağlığına kavuşmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Belde A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Diyaliz Merkezi olarak böbrek hastalarına son sistem cihazlar ve uzman personeller ile hizmet veriyoruz. Böbrek hastalarımızı evlerinden alıp merkeze getiriyoruz. Yatalak hastalarımızı da ambülansla getiriyoruz. Hastalarımızın tedavileri için her türlü imkanı sunuyoruz. Oğuz Çelik`in de iyileşip organlarını bağışlaması bizim için büyük anlam taşıyor” diye konuştu.
 

NASIL KORUNACAĞIZ
Kronik böbrek hastalığından korunmak için egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, sigara, alkol ve fazla kilodan kaçınmak, yeterli su içmek, sık ağrı kesici kullanmamak, kan basıncını kontrol altında tutmak, 40 yaşından sonra şeker ölçümü yaptırmak, şeker hastalığı, tansiyon, ailede böbrek hastalığı varsa ve yaş 60'tan yüksekse böbrekleri belirli aralıklarla kontrol ettirmek gerekiyor.
 

TEDAVİ SÜRECİ
Diyaliz merkezine üniversite veya devlet hastanelerinden alınan rapor ile başvuruluyor. Aylık yapılan tahlillere göre tedaviye başlanıyor. Her ay pisikolog ve diyetisyen tarafından hastanın değerlendirmeleri yapılıyor. Diyaliz seansı sırasında diyetisyen tarafından hazırlanan kahvaltı hastalara veriliyor.  Hasta vatandaşlar servis araçları ile evlerinden alınıp tekrar evlerine bırakılıyor. Ayrıca uzman hekimler tarafından hastalara hastalıkları hakkında bilgi aktarmak üzere kapsamlı seminerler düzenleniyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ